won rendgoed Boetevrij aflossen Verzeker je huis! Taxatie-weetjes Shop tijdig naar nieuwe hypotheek Stop wildgroei bouwleges w dé Weekkrant Het Nieuwe Stadsblad Woensdag 19 april 2006 - Pagina 21 Per jaar mag een percentage van de oorspronkelijke hoofdsom boetevrij worden afgelost Bij een variabele rente mag te allen tijde boetevrij afgelost worden Dit geldt ook bij overlijden of de ver koop van de woning. Het percentage verschilt per geldverstrekker en kan variëren tussen 10 en 15 procent Wie een bestaande hypotheek gaat over- sluiten en van de huidige geld verstrekker een aflossingsnota ontvangt, moet altijd controle ren of bij de boeteberekening het boetevrije deel is afgetrokken. Dit kan namelijk enkele honderden euro's schelen. Een conflict met de verkoper van je huis? In zo'n geval is het goed om verzekerd te zijn voor rechtsbijstand. De rechtsbijstandverzekering is een natura verzekering die met juri dische hulp ondersteunt Er kan een verzekering worden afgesloten die alle conflicten dekt, op bij naam genoemde uitsluitingen na. Ook kan zelf worden bepaald voor welk soort conflicten de verze kering de kosten voor juridische bijstand dekt Uitslui tingen zijn meestal geschillen in het huwelijk, met de Belastingdienst en strafzaken met opzet Maar er zijn verzekeraars die hierin wel tegemoet zien. Meestal krijgen huiseigenaars een paar weken voor het verstrijken van de rentevaste periode van hun hypotheek een voorstel van hun hypotheekverstrekker. Dat voorstel is gebaseerd op de huidige voorwaarden en afspraken. De beëindiging van een rentevaste pe riode is echter een prima gelegenheid om naar een nieuwe hypo theek te shoppen. Hou daarom de rentevaste periode goed in de gaten en maak ruimschoots vóór het verstrijken ervan een afspraak met de hypotheekadviseur. Dat het verstandig is om van tijd tot tijd de dekking van de woon- huisveizekering door te nemen, daar kunnen Agniet en Richard over meepraten. "Bij mijn zusje en zwager is in de kelder de ver warmingsketel ontploft. Zij hebben schade aan het fundament on der hun huis en zijn er niet voor verzekerd", vertelt Richard. En, ver volgt hij, "Wij wisten ook niet dat een woonhuisverzekering be paalde zaken niet afdekt." Een woonhuisverzekering, ook wel opstalverzekering genoemd, dekt het verlies van of de schade aan een bewoond woonhuis, in clusief de bijgebouwen en tuinafscheidingen, exclusief de funde ringen en glas. "Die zaken kan je op je polis meeverzekeren. Voor de kosten hoef je het niet te laten. Wij hebben ons tegen dat risico meteen verzekerd. Glas hadden we al meeverzekerd", zegt Richard. Voor de aanschaf van een bestaande woning is meestal altijd een waardebepaling van de woning nodig voor het verkrijgen van de financiering. Een kopie van de «««•«v. WOZ-beschikking volstaat vaak bij lage finan cieringen. In andere gevallen moet een taxa tierapport worden opgemaakt. De kosten van het rapport zijn afhankelijk van de taxatie waarde van de woning. Kosten voor het opma ken zijn volledig fiscaal aftrekbaar in het jaar waarin deze zijn voldaan, als de taxatie noodzake lijk is voor het verkrijgen van een financiering. Als een even tuele verbouwing wordt meegefinancierd zal het meestal noodzakelijk zijn om een taxatierapport te laten opmaken op het moment vóór en na verbouwing. De taxerende makelaar mag niet bij de koop van de nieuwe woning of verkoop van de oude woning betrokken zijn. De Vereniging Eigen Huis bindt de strijd aan met bouwleges. Eigen Huis constateert al jaren een wild groei in tarieven. De belangenor ganisatie voor huiseigenaars wil dat gemeenten duidelijk maken hoe zij de hoogte van de leges vaststellen. Gemeente mogen niet aan bouw leges verdienen en daarom is het des te opmerkelijker dat de ene gemeente soms vijfmaal meer in rekening brengt dan een andere gemeente. Uit recent onderzoek blijkt dat de gemeenten Rijnwou- de en Amstelveen huiseigenaars die een verbouwingsvergunning aanvragen het meest op kosten ja gen. het eigen huis in een aflossingsvrije hypotheek wor-

Het Nieuwe Stadsblad | 2006 | | pagina 21