Delfland werkt aan water Hoogheemraadschap van Delfland 'Hoog water! Laat de molen draaien' Opvang voor regen in Kwintsheul www.hhdelfland.nl Informatieavonden versterking kust Monsters van bagger 13 mei: bezoek molens en gemalen van Delfland ABCDelfland Doorgang Maasdijk in oktober gereed U bent welkom! MEER INFORMATIE De drie kerntaken van het Hoogheem raadschap van Delfland zijn water beheer, waterkwaliteit en waterkering. Meer informatie kunt u vinden op: Wilt u automatisch op de hoogte wor den gehouden van de laatste ontwikke lingen? Dan kunt u zich abonneren op de gratis elektronische nieuwsbrief. In mei houdt Delfland drie informatie avonden over de zogeheten Zwakke Schakels in het gebied. Dit zijn plekken bij Scheveningen en in de Delflandse kust die moeten worden versterkt. Dit is nodig om het gebied erachter voldoende te kunnen blijven beschermen tegen overstromingen. Hoe de zeewering hier kan worden versterkt, komt op de infor matieavonden uitgebreid aan bod. Meer informatie op www.hhdelfland.nl onder Projecten en Zwakke Schakels. Delflandse kust: donderdag i8 mei, aanvang 20.00 uur in Monster (Party centrum De Noviteit) Delflandse kust: maandag 22 mei, aanvang 20.00 uur in Kijkduin (Atlantic Hotel) Scheveningen: juni, check de website voor het laatste nieuws. In de maanden maart t/m juni 2006 bemonstert Delfland de waterbodems van sloten in een deel van het gebied. In het baggerseizoen (september - april) verwijdert Delfland bagger uit de sloten. Het is van belang te weten hoe erg de bagger vervuild is. Dan kan namelijk worden bepaald of de bagger gewoon op de kant kan worden gelegd of dat het naar een baggerdepot moet. MELDPUNT TOEZICHT Het kan zijn dat u iets signaleert waar van u vindt dat Delfland dat moet weten; u stuit bijvoorbeeld op dode vissen in de sloot, rommel die de doorstroming van water belemmert of water dat een vreemde kleuT of geur heeft. Dan kunt u contact opnemen met het Meldpunt Toe zicht Delfland. Telefoon (015) 27018 88 Fax (015) 27018 89 E-mail meldpunt@hhdelfland.nl Het meldpunt is 24 uur per dag te bereiken. Redactie Bureau Communicatie - Postbus 3061,2601 DB Delft, telefoon (015) 260 81 08, communicatie@hhdelfland.nl Dat werd vroeger welgezegd, als molens water de polder uit moesten pompen. Tijdens de Molen- en Cemalendag, op zaterdag 13 mei 2006, zijn in Delfland weer molens en gemalen te bewonderen. Poldermolens werden vanaf de 15de eeuw in het westen en noorden van Nederland gebouwd, om water uit de laaggelegen polders te kunnen pompen. Naast de poldermolen kennen we onder andere korenmo lens en houtzaagmolens. Lange tijd bepaalden molens mede de land schappelijke uitstraling van Zuid- Holland. Delfland is dan ook zuinig op de vijf poldermolens die het ge bied nog telt. Het werk van deze nog wel functionerende molens is voor het grootste gedeelte overge nomen door gemalen. Poldermachinist van Delfland Rob van Zijll woont al 17 jaar naast 'zijn' Groeneveldse Molen. Er hoeft maar een beetje wind te staan en hij ge bruikt de molen om water uit de Groeneveldse polder te pompen: "Delfland beheert het water tegen woordig met gemalen, waarbij alles automatisch gaat en het werk op af stand bedienbaar is. Prima natuur lijk. Maar niets is zo mooi als een mo len die met behulp van de wind de polder bemaalt! Bij een stevige wind hoef ik het elektrische gemaal naast de molen niet eens in te zetten." Van Zijll woont in de woning naast de molen. Zijn verhalen én de behouden ouderwetse inrichting van de molen zijn een bezoekje meer dan waard. Bezoek op zaterdag 13 mei ook an dere molens en gemalen van Delf land. Kijk op www.hhdelfland.nl voor een overzicht. In maart is Delfland gestart met het graven van een wateTbeTging aan de Hoenderparklaan in Kwintsheul (Oude en Nieuwe Broekpolder). De Hoenderpark laan loopt van het centrum van Kwints heul (gemeente Westland) tot aan de Veilingroute (richting Wateringen). Als het extreem hard Tegent, kan de polder met behulp van de berging veel meer water hebben. Het woTdt een water berging met een oppervlak van circa 0,7 hectare; er kan 2.700.000 liter water in. Delfland richt de berging natuurvriende lijk in. De oevers krijgen een flauwe hel ling met beplanting - prettig voor een den en andere dieren - en midden in de berging komt een wat diepere 'viskuil', waar vissen kunnen overwinteren. Delfland realiseert op dit moment ook wateTbergingen aan de Veilingweg in De Lier (Oude Lierpolder) en aan de Naaldwijkseweg in 's-Gravenzande (Heen- en Geestvaartpolder). Delfland vergroot de doorgang onder de Maasdijk, van 3.000 naar 17.000 liter water peT seconde. Zo kan veel meeT water worden afgevoerd naar gemaal Westland, dat het vervolgens het gebied uit pompt. Tijdens de tweede fase, waar bij de waterdoorgang onder de provin ciale weg wordt gerealiseerd, gaat alle verkeer van de N220 om Het Jachthuis heen, over het onderpad van de Maas dijk. De daarin liggende brug en de rij banen worden daarvoor aangepast. Fietsers gaan via een aparte voorziening over het Oranjekanaal. Het verkeer blijft met deze nieuwe oplossing op veilige af stand van Het Jachthuis en van de werk zaamheden. Voordeel is dat de Maasdijk niet hoeft te worden afgesloten voor het verkeer. De planning is het werk in de dijk vóór oktober af te ronden. U bent van harte welkom onder staande bijeenkomst bij te wonen. Als u over een onderwerp wilt inspreken, kunt u zich aanmelden: (015) 260 81 08. Het algemeen be stuur van Delfland (verenigde verga dering of W) neemt besluiten over water in het gebied. Commissies en afdelingen adviseren de VV. Op de website vindt u de agenda's, locaties en tijdstippen van vergaderingen. Verenigde vergadering Donderdag 11 mei Aanvang: 9.30 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 2006 | | pagina 28