Makreel in citroensaus Maagd dé Weekkrant Het Zuiden Rein Melchers toont een brandstempel. brandijzers zijn: "Het zijn grote gietijzeren stempels met het merk van de branderij erop. De stempels werden verhit en elk houten drankvat werd hiermee gemerkt. Dat was vanwege de merkenwet verplicht. Er moest ook accijns worden betaald. Wij hadden ongeveer tien verschil lende stempels. Op deze wijze was het altijd te achterhalen waar een vat vandaan kwam. Later is men overgegaan op sja blonen waar met verf de ver schillende merken op de vaten werd geschreven". Na het interview lopen we het museum door. Uiteraard gaan we eerst naar de verzameling miniatuur drankflesjes. Hij wijst een flesje van wel tachtig jaar oud aan en vertelt vol overgave de oorsprong hiervan. Ook zien we enkele originele brandijzers. Ter afsluiting gaan we naar de de branderij op de begane grond. Zonder problemen klimt hij nog de trappen op die leiden naar een aantal meelkuipen die nu voorzien zijn van monitoren met beelden uit vroegere tijden. Het is voor mij duidelijk. Rein Melchers bewijst met zijn 81 jaar dat oud worden, indien de gezondheid het toelaat, heel in teressant en waardevol kan zijn. Ingezonden brief Nooit meer! Blokverwarming. Een pracht uitvinding, toen! Een ramp nu! Deze eerste weken van september is het nog nazo mer met hier en daar een dipje, maar met temperatu ren boven de 20 graden. Lek ker de ramen en deuren nog open. Heerlijk kunnen sla pen omdat de nachten koel zijn. Ik heb één maar, Woon- plus heeft de verwarming al vast aangezet. Aan de buizen, iie door de flat gaan, ver brand je je handen. Ja ik t heb geschreven en ik heb i gebeld. Iemand van de 1 technische dienst wist f mij te vertellen dat men I een lekkage had ontdekt bij het opstarten. Dat is 1 een goede zaak. En er had- den personen geklaagd dat [het koud was. Dan kan f men toch een trui aandoen f of een elektrisch kacheltje even aanzetten was mijn 1 verweer! Niets van dat alles. Nu vraag ik mij af wat de kos ten worden, wie betaalt het harde stoken van die installa tie? Waarom wij moeten be zuinigen, verwarming graad je lager, gordijnen dicht, truitje extra aan! Aldus een spotje van Postbus 51. Ver warming, had ik maar airco! Hans Henrichs Karatelessen voor kinderen SCHIEDAM - Bij de karate lessen in wijkcentrum de Blauwe Brug zijn nog enkele plekken vrij voor kinderen van 7 t/m 12 jaar. Kosten 20 euro per maand. Inschrijven aan de balie of telefonisch: 010-2470464 SCHIEDAM - Rein Melchers wandelt rond in het Gedis tilleerd Museum. Na zijn uitgebreide verhaal over de verzameling miniatuur drankflesjes maakt hij van de gelegenheid gebruik om zijn twee grootste wensen kenbaar te maken, waaron der een heuse Walk of Fa- me. De eerste wens heeft alles te maken met de bijzondere col lectie miniatuur drankflessen. Melchers zou graag een digitale catalogus opzetten, waarin elk exemplaar met beschrijving en foto wordt opgenomen. "Dit zal snel moeten gebeuren omdat de oude industrieën in een rap tempo verdwijnen", voegt hij eraan toe. Zijn tweede wens heeft te ma ken met zijn hart voor het toe risme in Schiedam. Hij zou graag een soort van "Walk of fa- me" willen zien in de vorm van gestempelde afdrukken van ou- Wensen Correspondent Rinus van Tiel is in gesprek met de Schiedamse distillateur Rein Melchers. In deel 3 zijn ze samen in het Gedistilleerd Museum, waar Melchers zijn uitgebreide collectie mi niatuur drankflessen laat zien. Rein Melchers vertelt over zijn grootste wens. Een Walk of Fame, die toeristen langs de historische brande rijen van Schiedam voert. Helaas stuit het idee nog op financiële problemen. de brandijzers in stoeptegels van bijvoorbeeld 30 x 30 cm. De afdrukken zouden de locaties aangeven waar branderijen staan of gestaan hebben. "Het zou voor de toeristen die Schie dam bezoeken een leuke aan vulling zijn. Helaas is het finan cieel nog niet rond te krijgen". Brandijzers Rein Melchers legt uit wat Horoscoop Wie makreel wil eten, heeft twee mogelijkheden: zelf vangen of bij de vishandelaar kopen. Zelf vangen is in zoverre aardig dat je de zee op gaat. Eenmaal boven een school makrelen (en de ka piteins van dergelijke boten weten die precies te vinden) inleggen en vaak tot vervelens toe opha len, de vis er afhalen en opnieuw inleggen. Na deel: je moet de vis zelf schoonmaken. De vis handelaar is dus makkelijker en makreel is niet zo gek duur. Voor dit recept is nodig: een gestoomde makreel, drie stengels bleekselderij, zongedroogde toma ten, een citroen, een dl visbouillon (neem een goed merk!), 125 ml slagroom, twee takjes tijm, zout en peper. Bereiding: verwijder vel en graat en leg de stuk ken makreel op twee stukken bakpapier. Schil de selderij en snij ze in dunne stukjes. Snij een drie tal tomaatjes in dunne reepjes en verdeel bleek selderij en tomaat over de makreel. Leg er ten slotte een takje tijm op. Vouw dan het bakpapier tot een pakketje. In de magnetron verwarmen ge durende 4 tot 5 minuten op vol vermogen. Kook de visbouillon met het sap van de citroen in. Roer de slagroom er door en laat het een paar minuten doorkoken. Zout en peper naar smaak toevoe gen. Klop de saus schuimig met mixer of garde. Vouw de pakjes op een bord open, giet er de saus over en serveer er rijst bij. Een droge witte wijn uit de Elzas doet het hier goed bij. Anneke Kaiser Ram Met een portie geduld komt u deze week een heel eind. Er is een kans dat uw plan nen verschuiven, mogelijk heeft de hele week iets rommeligs. Het is verstandig de lopende zaken af te wikkelen en even rustig pas op de plaats te maken. Stier Uw zelfbeheersing staat enigszins on der druk, het wordt een beetje een rare week. U verwacht een sympathieke houding, maar die komt niet. En dat juist nu u te maken krijgt met iemand die nogal wat onvoorziene streken op zijn kompas heeft. Tweelingen Een drukke week waarin u van het één naar het ander trekt. Geef meer aandacht aan uw eigen verlangens en trek u zaken die buiten uw leven liggen niet te veel aan. Er gebeurt veel om u heen waar u toch geen invloed op kunt uitoefenen. Kreeft Er is iets dat u lang hebt laten liggen en dat nu geen uitstel meer duldt. Oude en nieu we gebeurtenissen vragen om uw aandacht. Dwing uzelf tot nadenken en daarna tot aktie. Er is een kwestie rond onroerend goed die al uw aandacht opslurpt. Leeuw De tijd is gunstig voor u. Er zal plotseling duidelijkheid ontstaan in een kwestie die u dwars zit. U kunt plannen gaan uitwer ken die in het verleden steeds opnieuw vast lie pen. Neem tijd voor de voorbereiding er van. Weegschaal Zet alle zeilen bij en houd de verande rende wind in de gaten zodat u op alles ver dacht bent en u op tijd uw koers kunt verande ren. Er zitten verrassingen voor u in de bus, iets met vriendschap of meer? Schorpioen Het is mogelijk dat u deze week gelijk krijgt in een langlopende kwestie. Ga in dat ge val dan niet handenwrijvend door de kamer springen, maar houd u op de vlakte. Het wordt zonder meer een goede week. Boogschutter U bent de laatste tijd wat in uzelf terug getrokken, uw omgeving vindt dat moeilijk. Voor uzelf en voor anderen is dat erg ongezel lig. U hebt taken die veel van u vragen, maar u hebt zelf ook gezelligheid nodig. Steenbok U staat voor moeilijke beslissingen. Toch wordt het een goede week omdat het u bewust maakt van het vele goede in uw leven. Er zal u veel lukken. Op maatschappelijk ter rein bent u goed bezig, maar nog lang niet klaar. mt Waterman Wees niet verbaasd dat u soms moe bent, dat hoort er bij. U doet zo veel en op zo uiteenlopend terrein. Maak gebruik van deze periode door wat nieuwe ideeën op te doen. Het wordt een genoegelijke week. Vissen Hebt u misschien een bepaald budget overschreden, in het groot of in het klein? Nu kunt u nog proberen dat weer recht te trekken. U hebt de neiging u wat zorgen te maken. Dat is niet nodig, de mensen in uw omgeving lo pen heus niet in zeven sloten tegelijk. Woertsdag 20 september 2006 - Pagina 61 FOTO: WHK Walk of fame langs de Branderijen DOOR RINUS VAN TIEL U hebt iemand op een voetstuk gezet die in uw ogen wankelt, wees re alistischer. ledereen heeft positieve en negatieve kanten. Denk niet te veel na over iets dat nu eenmaal is gebeurd en dat u niet meer kunt ver anderen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2006 | | pagina 61