Alternatief op aardgas? Pianolak zwart dé Weekkrant Het Nieuwe Stadsblad Test: Opel Corsa 1.2 Cosmo Kleintjes worden groot, dat houd je niet tegen. Niet bij kinderen, niet bij dieren en tegenwoordig ook niet bij auto's. Want waar de comp acte auto in de jaren zeven tig zo'n 3,5 meter lang was, groeide deze via ongeveer 3,80 naar de huidige 4 me ter en daarmee zitten ze op het niveau van de vroegere middenklasse. De vierde generatie Corsa volgt keurig deze trend en is op 1 millimeter na 4 meter lang. De ronde vormen van de vorige generatie hebben plaats ge maakt voor meer zakelijke lij nen, die geleend zijn van de Astra. De drie- en vijfdeurs hebben niet alleen een andere vlakverdeling maar ook ieder hun eigen profiel. Dat de Corsa forser is, is aan de buitenkant meteen te zien. Portieren, koplampen, ruiten, alles is gewoon een flinke maat groter. Opmerkelijk zijn de ver doorgetrokken lichtunits en natuurlijk heeft de grille aan de bovenkant een metaalkleurige baan met het merklogo. Onze Cosmo is meteen de duurste uit de reeks met 16 inch licht- metalen wielen, ronde mist lampen in de voorbumper en meegespoten spiegels, stoots- trips en portiergrepen. Door zijn uiterlijk zal de nieuwe Cor sa beslist een grote klanten groep aanspreken. Opel droomt zelfs van een eerste plaats op de verkoopranglijst. SIGNALEMENT Lange voorpassagiers Plus: mee we reden. De accijns is slechts 3 eurocent per kilo gram, want omdat aardgas gasvormig blijft, wordt er niet in liters afgerekend. Een na deel is weer het feit dat er op dit moment slechts op vier plaatsen in ons land getankt kan worden en dat de actier adius bij de Caddy beperkt is tot zo'n 260 km. De grote la chende derde is het milieu en tegen die achtergrond wordt het tijd dat de overheid serieu ze pogingen gaat ondernemen om aardgas populair te ma ken. De uitstoot aan koolmo- nixide en stikstofoxiden ligt namelijk 80 procent lager! Ook komt er 23% minder kool dioxide vrij en is er een winst van 73% bij de vluchtige kool waterstoffen. In Den Haag kan men nu laten zien het milieu serieus te nemen. Maar heel eerlijk gezegd zit de echt grote winst in binnensteden als ou dere stadsbussen en distribu tievrachtwagens worden ver vangen door nieuwe exempla ren op aardgas, want ook die selmotoren kunnen hierop af gestemd worden. Bedrijven kunnen ook sneller van aard gas profiteren als zij beschik ken over een thuisvulstation. De distributie van het brand bare goedje is geen probleem, daarvoor ligt immers een com pleet netwerk onder de grond. De toegenomen afmetingen laten zich in het interieur di rect vertalen in ruimte. Want de Corsa is een serieuze vier- zitter geworden met ook ach terin voldoende plaats voor twee volwassenen. De baga geruimte heeft met 285 liter een flinke inhoud. Dat is dan inclusief de ruimte onder de bodem. Bij het neerklappen van de achterbank sluit deze aan op het niveau van de bank, zodat een vlakke vloer wordt verkregen. Grappig bij de Cosmo (en ook de Sport) zijn de halfdoorzichtige knoppen die van binnenuit worden verlicht. Deze zien we voor de elektrische ruitbedie- ning in de portierpanelen, bij de verlichting, radiobedie ning en verwarming. En het zijn juist deze details die bij de Cosmo het vooral zwarte in terieur extra cachet geven. Bovendien maken ze ook de meest chique uitvoering tot een zeer moderne creatie. Wie op dit moment een auto op aardgas wil kopen, komt al lerhande belemmeringen te gen die deels in de nabije toe komst zullen verdwijnen. Al lereerst kost de aardgasinstal latie enkele duizenden euro's meer. Daarnaast stijgt het ge wicht al snel met 200 kg en dat heeft weer zijn weerslag op de prestaties en de wegenbelas ting. Verder zijn de berichten over de restwaarde op dit mo ment zeer negatief, dus waar om zou men dan op aardgas gaan rijden? De brandstof is zeer goedkoop, ongeveer een kwart van benzine als we naar het gemiddelde verbruik kij ken van de VW Caddy waar- Wie lekker vlot met de Corsa wil rijden, zal zich goed moe ten verdiepen in het motoren programma. Het aanbod ben zinemotoren is namelijk be perkt, terwijl de keuze bij de diesels uitgebreider is. In ons testexemplaar ligt de bekende 1.2 liter 4 cilinder die een heel behoorlijk vermogen van 80 pk levert en een koppel van 110 Nm aan de dag legt. maal de gewenste snelheid heeft bereikt, doet er goed aan ver vooruit te kijken om deze ook anticiperend aan te kun nen houden. De 1 liter 3 cilin der is misschien een aardige prijslokker, maar mag niet se rieus worden genomen. Geluk kig is er ook nog een 1.4 met meer vermogen (90 pk), maar vooral ook een hoger koppel. Dashboard in kleur Wie echt kleur in de Corsa wil, koopt de Enjoy die naast antr aciet ook met rode en blauwe bekleding wordt geleverd. Zelfs de bovenkant van het dashboard heeft dan die kleur. De nieuwe Corsa heeft een goedmoedig karakter. De af stemming van vering en dem ping is vooral comfortabel, zodat er met de stabiliteit op hoge snelheden en in boch ten weinig mis is. Sportief is de Corsa evenwel niet, al is de Sport voorzien van een an der onderstel en gewijzig de besturing. Laten we zeggen dat de Corsa prima in het concur- rentieveld mee- komt en dat is voor de grote L- doelgroep meer dan voldoende. Maar bij een grotere auto hoort een hoger gewicht en dat heeft zijn directe weerslag op de prestaties. En ondanks re delijke cijfers zoals een top van 168 km/u en acceleratie van 0 tot 100 in 13,9 seconden, komt de Corsa 1.2 alles behalve vlot over. De motor moet beslist in het goede toerengebied ge houden worden en wie een- Woensdag 6 december 2006 - Pagina 42 Waar een beetje auto te genwoordig een midden console en diverse details in aluminium heeft, is dat nu al weer op z'n retour. Pianolak zwart is het tover woord van de designers en de Cosmo-uitvoering van de Opel Corsa profiteert daar van. De middenconsole, omranding van de ventila- tieroosters en details op de portierpanelen zijn er in uit gevoerd. Het glanzend zwart geeft letterlijk en fi guurlijk extra glans. Het dashboard heeft een bijzon der geslaagde vormgeving met zijn relatief smalle mid denconsole en compacte unit met de bekende klok ken. Niet alleen volume In formaat flink gegroeide compacte auto met forse binnenruimte voor passa giers en bagage, goed moedige rijeigenschap- pen, leuke details in inte rieur. Min: Middelste benzinemotor is aan de bescheiden kant qua prestaties L X B X H: 3.999 x 1.713 x 1.487 mm Wielbasis: 2.511 mm Kentekengewicht: 1.130 kg Laadvermogen: 500 kg Trekgewicht geremd: 850 kg Motor: viercilinder, 16 kleps benzinemotor Cilinderinhoud: 1.229 cm3 Max. vermogen: 59 kW/80 pk bij 5.600 tpm. Max. koppel: 110 Nm bij 4.000 tpm. Van 0 naar 100 km/u: 13,9 sec. Topsnelheid: 168 km/h Gem. verbruik: 1 op 17,2 km (fabrieksopga- ve) Prijs geteste versie: 17.045 euro (Cosmo)

Het Nieuwe Stadsblad | 2006 | | pagina 42