Masterclass Echtscheiding wpne^njjerendj VilikcMiiMLtueLi Nliti Informatiekrant appartementsrechten ÜMMSSBSL Het Nieuwe Stadsblad Met de opstalverzekering beschermt de huiseigenaar zijn huis te gen allerlei onverwachte gebeurtenissen. Maar wat dekt de verze kering nu eigenlijk precies? Wie een opstalverzekering afsluit, kies het beste voor een verzekeraar die naast het herbouwen van het huis ook de volgende zaken afdekt: schade ten gevolge van brand, bluswater, blikseminslag, ontploffing, aanrijding en luchtverkeer, inbraak, vandalisme, water uit verwarming of waterleiding (ook door vorst), storm, regen, sneeuw, hagel en smeltwater, hak- en breekwerk ter opsporing van lekkage van CV. of waterleiding, her- stelkosten van door vorst gesprongen leidingen, schroeien, smel ten en zengen, vervanging van sloten na diefstal/beroving van de huissleutels tot maximaal minstens 250,- (sloten zijn erg kost baar), opruimkosten schuur, garage en tuinafscheiding meeverze kerd. Aan een huis wordt waarde toe gekend, de waarde in het eco nomisch verkeer (de zoge noemde vrije marktwaarde). Die waarde wordt ook gehan teerd als bij een scheiding een van de partners in het huis blijft wonen. De partner die het huis krijgt toegewezen, krijgt daar mee een forse schuld (uit de overbedeling)op zijn schouders ten aanzien van de vertrekken de partner. De vertrekkende partner moet worden uitge kocht. De achterblijvende partner heeft verschillende mogelijkheden om de overbedelingsschuld te re gelen. Bijvoorbeeld door een extra hypotheek op de woning te nemen. Er kan in goed overleg ook worden beslo ten dat het bedrag van de over- bedeling schuldig blijft. Bijvoor beeld tot het moment dat het huis wordt verkocht. Willem en Jolanda willen kleiner wonen, nu hun twee kinderen de deur uit zijn. Hun oude huis, waarop een hypo theek van 175.000,- rustte brengt 300.000,- op. Na aftrek van de verkoop kosten 5.000,-) houdt het echtpaar 120.000,- eigenwoningreserve over. Ze kopen een appartement van 200.000,-. Zou de eigenwoningreserve hierop in mindering worden gebracht, dan zou maximaal 80.000,- van de nieuwe le ning in box 1 vallen. Echter, door de mi- nimumregel hoeft het echtpaar in deze situatie niet de gehele eigenwoningreser ve in het nieuwe huis te steken. Van de nieuwe lening valt 175.000,- in box 1, de hoogte van de oude hypotheek dus. De eigenwoningreserve gaat dus niet he lemaal in het nieuwe huis op: een bedrag van 95.000,-, namelijk 120.000,- mi nus 25.000,-, het verschil tussen aan koopprijs en de nieuwe hypotheek in box 1, blijft in de reserve. Als Willem en Jo landa niet binnen vijf jaar verhuizen of hun huis verbouwen, dan kunnen zij met de 95.000,- doen en laten wat zij willen. Huiseigenaars die een hypotheek mat Nationale Hypo theek Garantie (NHG) hebben kunnen onder voorwaar den, als zij de hypotheeklasten niet meer kunnen op brengen, in aanmerking komen voor een aanvullende lening. De looptijd daarvan bedraagt maximaal twee jaar. Die omstandigheden kunnen bijvoorbeeld een scheiding zijn. Deze zogenoemde Woonlastenfaciliteit geeft de huiseigenaar de gelegenheid om in overleg met de geldverstrekker zijn financiën te saneren of zijn huis tegen marktwaarde te verkopen. Hiermee wordt voor komen dat het huis gedwongen moet worden verkocht, wat meestal een verkoopprijs van gemiddeld 20% min der dan de marktwaarde oplevert. Het mes van de Woonlastenfaciliteit snijdt aan twee kanten: de huisei genaar blijft niet met een restschuld zitten en de NHG, die in eerste instantie voor de restschuld opdraait komt er ook zonder brokken vanaf. Woensdag 6 december 2006 - Pagina 53 Begeleiding nodig bij de financiële afwik keling van een echtscheiding? Consumen ten die bij de beëindiging van een huwelijk, geregistreerd partnerschap of samenwo ning begeleiding willen bij de financiële af wikkeling van hun scheiding, kunnen te recht bij 25 vestigingen van De Hypo theekshop. De Hypothecair Planners van deze kantoren hebben de Masterclass Echtscheiding gevolgd waarin onderwer pen als partnerregeling en bijleenregeling uitvoerig zijn behandeld. Voor de niet-fi- nanciële aspecten rondom scheiding is De Hypotheekshop Centrale Organisatie een samenwerking aangegaan met The Divor ce Office. In september geen informatiekrant met betrekking tot appar tementsrechten ontvangen? De krant werd door het ministe rie van Volkshuisvesting (VROM samen met de belangenver eniging VvE-Belang samengesteld. De uitgave van de krant was noodzakelijk omdat gebleken is dat de helft van alle hon derdduizend verenigingen van eigenaars een slapend bestaan heeft. En als een Vereniging van Eigenaars (VvE) niet func tioneert, heeft dit de verwaarlozing van duizenden huizen tot gevolg. Door een wetswijziging van 1 mei 2005 zijn bestaan de VvE's vanaf 1 mei 2008 verplicht tot vorming van een af doende financieel reservefonds. Nieuwe VvE's hebben die ver plichting nu al. In de informatiekrant staan veel vele tips over het goed laten functioneren van VvE's. Meer informatie hier omtrent op www.vvebelang.nl of Postbus 210, 4900 AE Oos terhout.

Het Nieuwe Stadsblad | 2006 | | pagina 53