36 VPRO Tiger Awards Competition Filmmakers Artist in Focus Music Please! Maestros: Kings and Aces Informatie IFFR nsi3 Het Nieuwe Stadsblad IFFR 2007 Het International Film Festival Rotterdam biedt jaarlijks een kwaliteits keuze uit de internationa le cinema. De selectie is afkomstig uit alle wereld delen, altijd voor het eerst in Nederland te zien en voor het allergrootste deel gemaakt in het voorgaan de jaar. Gedurende twaalf festivaidagen presenteren honderden filmmakers en kunstenaars op 18 festi- vailocaties met 27 bio scoopzalen in het centrum van Rotterdam hun werk. Het festivalprogramma omvat speelfilms, docu mentaires, korte films, vi deo installaties, tentoon stellingen, debatten, talk shows en optredens door kunstenaars die op cre atieve wijze gebruik ma ken van bewegend beeld. Hieronder volgt een selec tie van enkele programma onderdelen van de 36e editie van het internation al Film Festival Rotterdam dat van 24 januari t/m 4 februari plaats vindt. Belle de Jour (portret van Catherine Deneuve), regie Luis BunueL Festivalsectie: Cinema Regained. Het hart van het IFFR wordt ge vormd door de VPRO Tiger Awards Competition: veertien speelfilms strijden om de drie Tiger Awards van elk 10.000 eu ro. Daarnaast is er ook nog de Tiger Awards for Short Film Competition. Uit de nieuwste korte films - van maximaal 60 minuten die hun Europese, in ternationale of wereldpremière beleven in Rotterdam - worden er vijfentwintig geselecteerd voor de Tiger Awards Competi tie voor korte film. Een van de genomineerden voor VPRO Ti ger Awards Competition is La Antena, tevens de openingsfilm van het festival. De film van de Argentijnse regisseur Esteban Sapir (1967) is een betoverende allegorie over de macht van me dia en televisie. De film speelt zich af in een surrealistische, besneeuwde stad die wordt be heerst door Mr. TV. De dictator heeft zeggenschap over alle woorden en gebruikt die voor zijn uitzendingen maar ook voor voedselproductie. De stadsbewoners zijn beroofd van hun spraakvermogen. Alleen zangeres 'La Voz' (De Stem) ontsnapt aan de machtige heer ser. La Antena, regie Esteban Sapir. International Festival Het IFFR brengt iedere editie een hommage aan enkele film makers. Met als uitgangspunt hun nieuwste film presenteert het festival ook een keuze uit hun oeuvre. Het Focus pro gramma wil de ontwikkeling van hun oeuvre tonen door dit (hernieuwd) in de internationa le belangstelling te brengen. Binnen dit 'In Focus' program ma is sinds enkele jaren een vaste plek ingeruimd voor een Artist in Focus: een beeldend kunstenaar die zich laat inspire ren en/of werkt met bewegend beelden. De kunstenaar krijgt gelegenheid werken te expose ren in Museum Boijmans van Beuningen. Filmmakers in Fo cus zijn Johnnie To (Hong Kong) en Abderrahmane Sis- sako (Mauretanië/Frankrijk). Videowerken van Artist in Fo cus Knut Asdam (Noorwegen) zijn te zien in Museum Boij mans van Beuningen, het Ne derlands Architectuur Instituut en in TENT. centrum voor he dendaagse kunst. PTU, regie Johnnie To. Een nieuw onderdeel van het IFFR is de sectie Music Please!. Hierin is een serie films gepro grammeerd waarin - de titel zegt het al - muziek een hoof drol speelt. Met onder meer Building A Broken Mousetrap van Jem Cohen (USA), een regi stratie van het concert door de Nederlandse experimentele band The Ex in The Knitting Factory, New York; Wattstax van Mel Smart, compilatie van het festival uit '72 dat ook wel 'het Woodstock voor de zwar ten' werd genoemd; Daft Punks Electroma, over robots die wil len inburgeren, Shut Up And Sing, een krachtige documen taire over de Amerikaanse mei- den-countryband The Dixie Chicks; Awesome! Fucking Shot That, met beelden gemaakt door publiek bij een concert van The Beastie Boys; The Old Weird America: Harry Smith's Anthology Of American Folk Music, een documentaire over de beroemde nalatenschap van de etnomusicoloog, maar ook met optredens van onder meer LouReeden Nick Cave. Dixie Chicks: Shut Up and Sing, regie Barbara Kopple. Het festivalonderdeel 'Maes tros: Kings and Aces' beslaat de meesters van de auteursci nema. In hun nieuwste wer ken zijn hier de signatuur en stijlkenmerken van ervaren filmmakers te herkennen. In Maestros: Kings and Aces is onder meer Opera Jawa van de Indonesische filmmaker Garin Nugroho te zien. Een film die mede tot stand kwam dankzij een bijdrage van het Hubert Bals Fonds van het IF FR. Dit fonds steunt filmma kers in zuidelijke of ontwikke lingslanden. Opera Jawa is een oog- en oorstrelende mu sical met traditionele Indone sische gamelanmuziek en Ja vaanse tembang-liederen, ge combineerd met wayang orang-dans en bijzondere, door kunstenaars ontworpen decors. Het verhaal is geba seerd op het oude Ramayana- epos, waarin de vrouw van prins Rama wordt ontvoerd door een duivelse koning. Opera Jawa, regie Garin Nugroho. Het International Film Festi val Rotterdam heeft plaats op achttien festivallocaties (bioscopen, musea en gale ries) die allen rond het Schouwburgplein, de Kruis kade en de Witte de With- straat in het centrum van Rotterdam liggen. Het festi val maakt gebruik van 27 bioscoopzalen met in totaal bijna 8.000 zitplaatsen. Het programma van het 36e In ternational Film Festival Rotterdam verschijnt don derdag 18 januari 2007 als bijlage bij de Volkskrant en tegelijkertijd online op www.filmfestivalrotter- dam.com. In de nacht van vrijdag 19 op zaterdag 20 ja nuari start de online ticket verkoop via www.filmfesti- valrotterdam.com om 0.00 uur. Vanaf zaterdag 20 janu ari, 09.00 uur zijn tickets te koop aan de festivalkassa in de Doelen. De festivalshop in de Doelen (voorverkoop Tijgerpas, merchandise en speciale evenementen) is open vanaf donderdag 4 ja nuari 2007. Tickets kosten 8 euro, met een Tijgerpas 5 eu ro (de Tijgerpas is verkrijg baar voor 20 euro; met CJP, OV Studentenkaart, Studen ten UITpas en Rotterdam pas 10 Euro). Het laatste nieuws over het programma en kaartverkoop is altijd te vinden op www.filmfestival- rotterdam.com. Woensdag 17 januari 2007 - Pagina 30 Film Festiv Rotterd

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 30