Gemalen mooier en beter te zien Kust sterker én mooier Nieuwe stijl gemalen Delfland NIEUWE 'LD6£' VOtfc GEHAtEH DELTMND Hoogheemraadschap van Delfland, februari 2007 De gemalen in Delfland krijgen een nieuw, fris uiterlijk. Veel bestaande gemalen zien er saai en somber uit. En dat terwijl ze zulk be langrijk werk doen: doordat ze het teveel aan water uit ons gebied wegpompen, zijn ze een belangrijk instrument tegen waterover last en overstromingsgevaar. In het kader van het programma ABCDelfland bouwt Delfland nieuwe gemalen en past bestaande ge malen aan. Met de nieuwe stijl passen deze gemalen mooi in de omgeving en maken het werk van Delfland beter zichtbaar. Een gemaal is een gebouw met pompen erin en een rooster ervoor. Met gemalen kan Delfland water wegpompen (als de waterstand te laag is, kan een aantal gemalen ook water het gebied in pompen). In Delfland staan ruim honderd gema len, die vaak niet opvallen. Weinig mensen weten waar de vaak saai-ogende gebouwtjes voor dienen. In opdracht van Delfland ontwikkelde het bureau S2 Architecten vier nieuwe typen gemalen. Omgeving Delfland heeft gekozen voor een strakke vormgeving voor de nieuwe gemalen. Verder bepaalt de aard van de omgeving hoe het gemaal eruit komt te zien: als Delfland het gemaal bouwt in een nieuwbouwwijk of bij kassen, wordt het materiaal daarop afgestemd (steen, metaal, hout of glas). In een open polder wordt het dak bekleed met gras; het gemaal ligt dan gedeeltelijk 'verscholen'. De grootte van het gemaal is afhan kelijk van de hoeveelheid wateT die het moet kunnen weg pompen. Zichtbaar Van elk ontwerp zijn de zijkanten en de voorkant gedeeltelijk van glas. Bij het gemaal krijgen mensen hierdoor een indruk van de manier waarop Delfland het water wegpompt. Met de nieuwe vormgeving hoopt Delfland dat de inwoners beter bekend raken met de gemalen en hun belangrijke functie. Uitvoering Delfland past de nieuwe 'look' toe als er een nieuw gemaal moet komen of als er een gemaal wordt gerenoveerd. In 2007 verschijnen de eerste gemalen nieuwe stijl: twee gemalen in de gemeente Lansingerland (Berkel en Rodenrijs), een in ge meente Westland ('s-Gravenzande) en een in de gemeente Midden-Delfland (Schipluiden). §>h 3m Delfland is het meest dichtbevolkte ge bied van ons land. Voor de bijna 1.4 mil joen inwoners en 40.000 bedrijven is voortdurende aandacht voor goed wa terbeheer dan ook een must. Uitbrei ding van dijken en duinen, vergroting van de neerslagverwerking en verbete ren van de waterkwaliteit in sloten en kanalen staan centraal in onze aanpak. Op dit moment heeft Delfland daarvoor meer dan driehonderd projecten in voorbereiding en uitvoering. Je komt dan ook overal in ons gebied de grote groen-blauwe bouwborden van Delf land tegen. Welkom Maar ook op andere manieren willen we laten zien wat we doen. Zo krijgen de vele nieuwe gemalen, die de komende tijd gereed komen, een veel grotere her kenbaarheid. Naast een betere inpassing in de omge ving willen we vooral zichtbaar maken hoe belangrijk gemalen zijn voor ons ge bied, dat voor een groot deel onder de zeespiegel ligt. Ook op andere wijze kunt u kennisma ken met ons werk. Elders op deze pagina kunt u lezen hoe u deel kunt nemen aan excursies en rondleidingen bij Delfland. U bent van harte welkom. J.J.J.M. van deT Burg Hoogheemraad en locodijkgraaf Portefeuillehouder waterbeheersing De Delflandse kust, van Hoek van Hol land tot Scheveningen Haven, wordt sterker en mooier. Het verbeterplan voor de kust heeft Delfland op 1 februari goedgekeurd. De versterking is nodig om eTvoor te zorgen dat het veilig blijft om in het gebied erachter te wonen en te werken. De versterking bestaat onder meer uit het plaatsen van een extra rij duinen naast de duinen die er al zijn (aan de kant van de zee). Ook wordt de kust aantrekkelijker gemaakt met meer natuur en betere voorzieningen. Rijkswaterstaat legt, tegelijk met de versterking, 35 hectare extra duingebied aan tussen de Van Dixhoorndriehoek (bij Hoek van Holland) en de Banken (Westland). In dit gebied komt veel na tuur (die elders door de aanleg van de Tweede Maasvlakte verloren gaat). Uitvoering In 2008 wordt een begin gemaakt met de aanleg van de duinen. Delfland ver wacht dat het eind 2010 klaaT is. Het plan voor de kustversterking is gemaakt door Delfland, de provincie Zuid-Hol land, Rijkswaterstaat, de gemeenten Den Haag, Westland, Rotterdam en deelgemeente Hoek van Holland. VEILIG WONEN, WERKEN EN RECREËREN IN DELFLAND MET STERKE DIJKEN, DROGE VOETEN EN SCHOON WATER Een gemaal zoals we dat nu kennen. Het gemaal van de Aalkeet-Buitenpolder (Vlaardingen) is een goed voorbeeld van een klein gebouw dat onopvallend in de polder ligt. Het 'gemaal nieuwe stijl'is mooier, beter zichtbaar, compacter en wordt afhankelijk van de locatie voorzien van materiaal dat bij de omgeving past. Een schets (maquette) van een gemaal 'nieuwe stijl'.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 21