Iedereen moet kunnen meedoen' Jean d'Arc sneert naar achterkamers Naar het Boek&bal! Wassende water vraagt in toekomst om meer robuuste verdediging Stroopwafels gaan het theater in dé Weekkrant Het Nieuwe Stadsblad Voor wie van boeken. Ettera- tuur. cabaret, dansen en humor houdt, is de eerste editie van Boek&Bai op ra- terdag 17 maart in Schie dam een echte aanrader! Dit feest wordt gevierd in het kader van de Boeken week in de foyer van Fortis Theater a.d Schie en de bi- biiotheek aan het Stadserf in Schiedam en duurt van 19.30 tot 24.00 uur. Een avond met een literaire in slag. een zeer hoog gehafte aan humor en feestvreug de. Kijk voor het program ma. meer informatie en kaartverkoop op www.boe kenbalwaterweg. ni. Door klimaatverandering stijgt de zeespiegel. Ook de kracht van de golven neemt toe. Dit heeft gevolgen voor de kustveiligheid in de toekomst. In de Zuid-Hol landse kust zijn zes plekken die op een termijn van 20 tot 50 jaar niet meer voldoen aan de veilig heidsnorm: de zogenaamde 'zwakke schakels'. Onder regie van de provincie Zuid-Holland zijn er planstudies opgesteld voor Voome, Katwijk, de Delf- landse kust, het Flauwe Werk op Goeroe-Overflakkee en de bad plaatsen Noordwijk en Scheve- ningen. Opspuiten "Om geen misverstanden te wekken, door het opspuiten van zand op het strand of vlak voor het strand - de zogenaamde zandsuppleties - voldoet de kust nu aan de veiligheidsnorm.", stelt verantwoordelijk gedepu teerde Lenie Dwarshuis-van de Beek. "Maar de erosie van de kust en de zeespiegelstijging ma ken een meer duurzame en ro buuste kustverdediging nodig. Het opspuiten van zand is geen structurele versterking van de kust. Sommige duinen en boule vards zijn eenvoudigweg te laag gelegen. Zowel het achterland, als de bebouwing op de zeewe ring zelf verdienen naar mijn mening voldoende bescher ming. Het kan toch niet zo zijn dat een prachtig, beeldbepalend monument als het Kurhaus in zee zal verdwijnen?!" Bij de verbetering van de kust gaat het niet alleen om de kust verdediging op zich. Ook de ruimtelijke, economische, land schappelijke en ecologische kansen en effecten aan de kust spelen een grote rol. De kust is een belangrijk toeristisch gebied. Om. ook dat voor de toekomst veilig te stellen, wil de provincie de veiligheidmaatregelen com bineren met het verbeteren van de omgeving. Een voorbeeld is de gemeente Den Haag die werk met werk maakt door het specta culaire ontwerp voor de boule vard van Scheveningen van de Spaanse architect De Sola-Mor ales te combineren met het ne men van veiligheidmaatregelen. Nog 2 weken... ...en Nederland mag weer naar de stembus. Op 7 maart zijn er namelijk verkiezingen voor Provinciale Staten, die bepalen hoe de Eerste Ka mer er uit komt te zien. Ui teraard wordt ook een nieuw provinciebestuur voor Zuid- Holland gekozen. Maar wat doet die provincie eigenlijk? Oftewel: waarom zou je stemmen? De komende we ken belicht deze krant een aantal terreinen waarop de provincie actief is. Deze week duinen en samenle ven. Cabaret met Kees Torn In het nieuwe programma Dood en verderf van taalvir tuoos Kees Tom komen en kele bespiegelingen voorbij over verlies, maar niet zon der humor. Het alledaagse krijgt in het licht van de ver gankelijkheid vanzelf al iets komisch, zoals de stemming na afloop van een begrafenis kan omslaan in vrolijk ma kende feestelijkheden. 22 februari, 20.15 uur in For tis Theater a.d Schie. Zuid-Afrikaans spektakel De Zuid-Afrikaanse groep Stamping zet het theater binnenkort op zijn kop. Met spectaculaire dansen, ge combineerd met prachtige meerstemmige Afrikaanse a- capella liederen en gospels, moderne township-jives en een paar hits. 27 februari, 20.15 uur in For tis Theater a.d Schie. John Buijsman Public Animal Het leven en werk van Cor nells Bastiaan Vaandrager, Rotterdams schrijver en dichter, vormen de uitgangs punten voor deze nieuwe li teraire, theatrale en muzika le productie van John Buijs man. 28 februari, 20.15 uur in Fortis Theater a.d Schie. In Zuid-Holland wonen veel mensen bij elkaar op een be perkt stuk grond. Dat stelt eisen aan hoe we met elkaar omgaan. De leefbaarheid van de provin cie staat voorop. Voor oud en jong, ziek en gezond, nieuwko mer en oudkomer. Sociale voor zieningen moeten voor ieder een toegankelijk en bereikbaar zijn. "Of het nu gaat om senio renwoningen, sportfaciliteiten of de jeugdhulpverlening; de provincie helpt", stelt Lennie Huizer, gedeputeerde Samenle ving bij de provincie Zuid-Hol land. "Zo helpen wij te voorko men dat jongeren zonder een diploma de school verlaten. En helpen we gemeenten bij het organiseren van opvoedingson dersteuning voor risicogezin nen. Kinderen moeten veilig en gezond kunnen opgroeien! En alle inwoners van onze provin cie moeten actief kunnen mee doen in onze samenleving. En dat gaat niet altijd vanzelf." Jeugdzorg De provincie is ook verantwoor delijk voor de organisatie en de financiering van de jeugdzorg. Het provinciale Bureau Jeugd zorg is de spil van de hulpver lening aan jongeren en hun ouders als zij de problemen zelf echt niet meer aankunnen. De wachüijsten voor de jeugd zorg die overal in Nederland in 2006 hoog waren opgelopen, zijn inmiddels met succes gro tendeels weggewerkt. Lennie Huizer: "Ik ben er trots op dat het Zuid-Hollandse meldpunt kindermishandeling al jaren zonder wachtlijst werkt." Senioren In 2025 zal 40 procent van de Zuid-Hollanders 55 jaar of ou der zijn. Onderzoek toont aan dat veel ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig willen blijven wonen en actief deelnemen aan de samenleving. Op aller lei manieren draagt de provin cie hieraan bij door regionale woningbouwafspraken te ma ken met woningcorporaties en gemeenten. Het Noord Nederlands To neel (NNT) brengt met Jean ne d'Arc een grootgemon- teerde voorstelling over de moedige strijd van Frank- rijks nationale heldin voor een zuivere, rechtvaardige wereld. De jonge boerendochter Jean ne d'Arc overtuigt de laffe Franse kroonprins Karei VII er van ten strijde te trekken tegen de Engelse bezetter. Met haar zwaard baant zij de weg voor de bevrijding van Orléans en Kareis koningschap. Maar wanneer Jeanne zich vervol gens weigert te voegen naar de zelfzuchtige eisen van het hof, keert men haar de rug toe. Het NNT zou het NNT niet zijn als in de voorstelling niet vele parallellen met nu te vinden zijn. Door geestige sneren naar achterkamertjespolitiek en he dendaags schijnvertoon is Je anne d'Arc een rake metafoor voor de huidige samenleving, waarin het waardevolle van een betrokken en bevlogen in dividu als lastig en elitair wordt afgeschud. Onverzettelijk Aafke Buringh speelt een prachtige rol als onverzettelijke Aafke Buringh trekt op het toneel ten strijde als lean d'Arc. maar weerloze Jeanne d'Arc, icoon van het recht dat met voeten wordt getreden. Jeanne d'Arc is te te zien op vrijdag 23 februari 2007, aan vang 20.15 uur in Fortis Theater a.d Schie. Voorafgaand aan de voorstelling is er een gratis inleiding, aanvang 19.30 uur. Overal kom je ze tegen. Op straat, in café's, dierentuinen, be- drijfsophefBngen, de metro, sauna's en nu ook in het theater. De Amazing Stroopwafels zijn op Strooptocht door Nederland met een programma vol reisavonturen. foto whk Reisavonturen Wie kent ze niet? Al sinds 1979 laten The Amazing Stroopwa fels de vonken ervan afvliegen en gaan zij onvermoeibaar door. De groep bestaat uit Wim Kerkhof (schopt contrabas, toetsen en zang) en Rien de Bruin (gitaar, accordeon, zang) meestal bijgestaan door Arie van der Graaf op elektrische gi taar. Op straten en op pleinen (nog steeds!) maar ook in café's, die rentuinen, bedrijfsopheffingen, de metro, sauna's, theaters, blusboten, hengelsport- en aquarium-verenigingen spelen ze, ja zelfs bij mensen thuis. Het direct contact met het publiek staat voorop en daarom mijden ze menselijke oceanen, zoals is de kennismaking met het theater de Wafels goed bevallen. Met de in januari uitgekomen cd Strooptocht gaan ze weer de theaters in. Op strooptocht: langs de Oude Maasweg naar Frankrijk, op weg naar Hawaï en Tahiti, bijna verzwolgen in de Bermuda Driehoek. Naast een Deens-Tsjechisch lied, klinkt een verstilde ode aan het hotel van de 19e eeuw... In dit nieuwe programma zijn veel reisavontu ren op muziek gezet door de Stroopwafels. Ze worden bijge staan door Koos Pakvis en Hans Greeve op respectievelijk basgi taar en drums. Ga mee op Strooptoch op 24 fe bruari 2007, om 20.15 uur in For tis Theater a.d Schie. megadisco's of popfestivals. Op radio en TV zijn ze regelmatig te zien en te horen. Na 18 albums, 40 singles en 5300 optredens is het plan opgevat om een tour nee te doen langs Nederlandse theaters, om de muziek op een heel andere manier voor het voetlicht te brengen. Het is een groot succes: het kritische theaterpubliek raakt gechar meerd van het aanstekelijke en thousiasme van The Amazing Stroopwafels. En wederzijds Woensdag 21 februari 2007 - Pagina 32 Kust is nu veilig' FOTO: PR Op Strooptocht!

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 32