I i l l l Haken en ogen aan huis schenken bij leven www.verliespolis.nl blijft stijgen üi Hypothekengids 2007 Waarde huizen h 'i fliililli dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad Er wordt vaak gedacht dat door het huis te schenken aan de kinderen bij leven gunstig is wat het Successie recht betreft. Soms is het verstandig. Meestal echter niet. Als het ouderlijk huis op naam van de kinderen wordt gezet, is namelijk 6% overdrachtsbe lasting over de waarde van de woning verschuldigd. Bij die waarde wordt rekening gehouden met het blijven bewonen door de ouders. Die zoge noemde bewoonde waarde is afhan kelijk van de leeftijd van de ouders en of zij al dan niet huur betalen. Betalen de ouders geen huur, dan klopt de fis cus later aan met het Successierecht dat moet worden afgedragen over het verschil tussen (een deel van) de leeg- waarde en de destijds door de kinde ren betaalde koopsom. Als de ouders bovendien op het moment van de op naamstelling nog een hypotheek hebben, kunnen zij de rente daarvan niet meer in box 1 aftrekken. Infor meer bij de notaris of de schenking bij leven wel financieel verstandig is. De Vereniging Eigen Huis adviseert mensen op te letten als zij tekenen voor de uitkering van een beleg gingsverzekering. Teken de uitkering onder voorbehoud en niet, wat ver zekeraars willen, voor finale kwijting. Wie dat toch doet, ontslaat de verze keraar van alle verdere verplichtin gen. Vereniging Eigen Huis wijst er op dat mensen een voorbehoud moeten maken voor een eventuele schadevergoeding of compensatie die voortvloeit uit de nu lopende kwestie rond de hoge kosten van be leggingsverzekeringen. S Veel huiseigenaars koppelen aan een hypotheek een levensverze kering. Over de wie dat geld na het overlijden van de huiseigenaar krijgt, wordt niet altijd goed na gedacht. Als een hypotheek wordt afgesloten is er wel aandacht voor onder meer de looptijd van de lening, de hypotheekrente en de afsluit- provisie. Er wordt echter vaak vergeten dat het belangrijk is om na te denken over wie op de polis als de begunstigde(n) wordt ver meld. De juiste begunstiging kan leiden tot verlaagde successie rechten, ook als iemand getrouwd is in gemeenschap van goede ren. De aan de hypotheek gekoppelde levensverzekering is voor de bank de garantie dat het door de bank geleende geld aan het eind van de looptijd of na het overlijden van de hypotheeknemer wordt terugbetaald. Bespreek de begunstiging met de hypotheekadviseur en/of met de notaris. M i Gedupeerd door hoge kosten en gebrekkige voorlichting over een beleggingsverzekering? Ga naar de site van de Stichting Verliespo- lis (www.verliespolis.nl) waarbij ook Eigen Huis is aangesloten:. Door aanmelding informeert de gedupeerde de Stichting Verlies- polis dat men ontevreden is over de afgesloten beleggingsverzeke ring. Verliespolis verzamelt alle meldingen en brengt op die manier in kaart met welke polissen er welke problemen zijn. De stichting behartigt dus de belangen van gedupeerden en houdt hen boven dien automatisch op de hoogte van belangrijke ontwikkelingen. AC nu De gemiddelde koopwoning is in de maand januari 2,2% in waarde geste gen. Er werd gemiddeld €243.160,- be taald. Dit blijkt uit de laatste cijfers van het Kadaster. Ten opzichte van vorig jaar zijn koopwoningen gemiddeld 6,6% duurder geworden. Voor eenge zinswoningen werd in januari fors meer betaald. De gemiddelde prijs van dit woningtype steeg 4,4% naar 271.125,-. Dit is 7,5% meer dan in de zelfde maand vorig jaar. De vraag naar appartementen was in januari onge veer gelijk aan die in december. Deze woningen daalden licht in waarde (- 0,5%)maar waren wel 5% duurder dan in dezelfde periode vorig jaar. Mil Het uitzoeken van een hypotheek is een bezigheid die met de nodige zorg moet worden uitgevoerd. De door Ver eniging Eigen Huis uitgegeven Hypo thekengids is een handige informatie ve leidraad die bij de keuze kan helpen. Het is op de eerste plaats een selectie- gids die de lezer door het selectiepro ces heen loodst, van offerte naar nota ris. Daarnaast is het een compleet na slagwerk met alle achtergrondinfor matie over hypotheken. Ook voorziet het boekje in uitgebreide overzichten met hypotheekvoorwaar- den. Ieder jaar worden hiervoor de hy- potheekvoorwaarden van de veertig belangrijkste geldverstrekkers beoor deeld. De Hypothekengids is elk jaar weer up-to-date met actuele hypotheek- voorwaarden, een oordeel over de nieuwste producten en alle recente be lastingwijzigingen op een rij. Prijs voor leden 11,50, voor niet-leden 14,50. De Hypothekengids is via www.eigen huis.nl of via 033 450 77 50 te bestellei Woensdag 21 maart 2007 - Pagina 29 bü MMMÉnÜm*tï"1'"*- iofornsaite fcxfra Ov«?* ABB Afi eo .Klvies Kfc»Rt toer «ten Aette* «motos v >•11111

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 29