Hoogheemraadschap van Delfland Prins van Oranje geeft startsein ingebruikname AWZI Harnaschpolder Watersysteem verbeterd: gebied veiliger Kom in de Kas Werkzaamheden Oranjekanaal afgerond www.hhdelfland.nl Werken bij Delfland? MEER INFORMATIE De drie kerntaken van het Hoogheem raadschap van Delfland zijn water beheer, waterkwaliteit en waterkering. Wilt u automatisch op de hoogte wor den gehouden van de laatste ontwikke lingen? Dan kunt u zich abonneren op de gratis elektronische nieuwsbrief. Meer informatie kunt u vinden op: Wij zoeken een: Senior medewerker Beheer en Onderhoud Meer informatie: www.hhdelfland.nl/vacatures 31 maart en 1 april Kom in de Kas, de open dagen van de Nederlandse glastuinbouw, vindt plaats op zaterdag 31 maart tussen 10.00 en 17.00 uur en zondag 1 april tussen 11.00 en 16.00 uur. Het Hoogheemraadschap van Delfland heet u van harte welkom op de Langebroekweg 41 in Naaldwijk en de Nieuwkoopseweg 44 in Nootdorp. Delfland verstrekt uiteenlopende infoT- matie over het waterbeheer. Voor kin deren is er een spel. Redactie Bureau Communicatie - Postbus 3061,2601 DB Delft, telefoon (015) 260 81 08, communicatie@hhdelfland.nl Op woensdag 28 maart wordt de afvalwaterzuiveringsinstallatie (AWZI) Harnaschpolder (gemeente Midden-Delfland) officieel in gebruik genomen. Het Hoogheemraadschap van Delfland en Delfluent bv zijn er trots op dat Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins van Oranje het officiële startsein geeft. Het Hoogheemraadschap van Delfland zuivert het afvalwater van huishoudens en bedrijven. Het zuiveren van afval water moet aan bepaalde strikte eisen voldoen. Is het zuiveringsproces milieu vriendelijk genoeg? Is het gezuiverde water schoon genoeg? Met de komst van de AWZI Harnaschpolder kan Delf land in de Haagse regio voldoen aan de nieuwe, strengere Europese richtlijnen die gelden voor afvalwaterzuivering. Het gezuiverde water loost Delfland op de Noordzee. Omvangrijk De nieuwe AWZI in de Harnaschpolder zuivert straks 75% van het aangeboden afvalwater in de Haagse regio. De enor me installatie langs de rijksweg A4 in Den Hoorn kan maximaal 35.800 m3 afvalwater per uur zuiveren. Om het af valwater uit het gebied naar de Harnasch polder te vervoeren, moest Delfland op meerdere plaatsen nieuwe leidingen aanleggen en nieuwe rioolgemalen bou wen. De grootste uitdaging was het bo ren van een leiding onder de A13, de Schie en de Rijswijkse golfclub door. De bouw van de AWZI en het aanleggen en bou wen van leidingen en gemalen behoren tot het omvangrijke project Afvalwater Haagse Regio. Langs de AWZI komt een wandelpad waar belangstellenden vanaf eind juni meer informatie kunnen krijgen over het zuiveringsproces en over de archeologische vondsten die daar zijn gedSan. Langs het pad wordt een duin nagebouwd met gTas,bomen en strui ken; zo krijgen wandelaars een idee van hoe de locatie er 5500 jaar gele den uitzag. Cijfers AWZI Harnaschpolder Nieuwe persleidingen 50 kilometer Nieuwe rioolgemalen 18 Hoeveelheid afvalwater 75% Haagse regio max. 35.800 m3 per uur Het Hoogheemraadschap van Delfland heeft de projecten bij het Oranjekanaal in 's-Cravenzande (gemeente Westland) afgerond. Met deze mijlpaal is een groot deel van het watersysteem verbeterd! De openingshandeling is op donderdag 22 maart. Den Haag Rijswijk Westland if} Midden-Delfland Water uit een groot deel van het gebied (delen van Rijswijk, Delft, Den Haag, West land, Midden-Delfland) stroomt via De Zweth en het Oranjekanaal naar gemaal Westland. Met dit boezemgemaal pompt Delfland overtollig water het gebied uit. Met de verbeteringswerken kan Delfland bijna vier keer zoveel water afvoeren naaT de- Nieuwe Waterweg; hierdoor is de kans op wateroverlast in dat gebied verder af genomen. De gerealiseerde projecten: O Vergroting capaciteit gemaal Westland Ten eerste heeft Delfland in 2003 de ca paciteit van gemaal Westland vergroot, zodat Delfland vier keer zoveel water naar de Nieuwe Waterweg kan pompen. Het gemaal kan nu 24.000 liter water per seconde wegpompen (in plaats van 6.000 liter per seconde). O Extra doorgang onder spoorlijn Tussen het Oranjekanaal en het gemaal, ondeT de spoorlijn door, heeft Delfland in 2006 een extra doorgang gemaakt. Daarmee is de toestroming van het wa ter naar het gemaal verbeterd en kan een grotere hoeveelheid water bij het gemaal aankomen. O Verbreden en verdiepen Oranjekanaal Om ervoor te zorgen dat er voldoende water bij het gemaal aan kan komen, heeft Delfland in 2005 en 2006 het Oranjekanaal verbreed. Ook is het ka naal plaatselijk één meter verdiept. Zo kan meer water door het kanaal stro men. Om de natuur te bevorderen, zijn aan de oevers onder meer riet en lis dodde geplant. O Extra doorgang onder de Maasdijk WateT uit het gebied stroomt onder de Maasdijk door (bij de Oranjesluis) naar het Oranjekanaal. Delfland heeft in 2006 een extra doorgang in de Maasdijk gemaakt, zodat meer water naar het Oranjekanaal kan stromen. Er kan nu in totaal 17.000 liter water per seconde door de Maasdijk stromen; voorheen was dit 3.000 liter per seconde. De realisatie van de projecten kost 26 miljoen euro. De projecten zijn mede gefinancierd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat in het kader van 'Nederland leeft met water' en het Euro pees Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw van de Europese Unie. Delfland werkt aan water Vanaf de A4 (ter hoogte van Den Hoorn) is een deel van de AWZI goed te zien Overtollig water uit een groot deel van Deffiand stroomt via het Oranjekanaal naar gemaal Westland, waar Delfland het naar de Nieuwe Waterweg pompt. Rijc%vorselsesluis 1> gemaal Westïan Tot de werkzaamheden behoorden verder, het verstevigen van de bodem en de oever bij de Pettenbrug (in 2004) en het maken van een brede verbinding tussen de Rijckevor- selsesluis en het Oranjekanaal (in 200$); onder meer uit dit gebied stroomt 7.000 liter water naar het Oranjekanaal. De projecten om wateroverlast tegen te gaan, zijn onderdeel van het programma ABCDelfland (Afvoer- en Bergings- Capaciteit Delfland); www.hhdelfland.nl/abcdelfland

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 32