oogheemraadschap van Delfland Van Haersma Buma nieuwe dijkgraaf van Delfland Bouwen kaden berging Woudse polder Bezoek molens en gemalen Delfland ABCDelfland www.hhdelfland.nl Werken bij Delfland? MEER INFORMATIE Redactie Bureau Communicatie - Postbus 3061,2601 DB Delft, telefoon (015) 260 81 08, communicatie@hbdelfland.nl U bent welkom! U bent van harte welkom onderstaan de bijeenkomst bij te wonen. Als u wilt inspreken, kunt u zich aanmel den: (015) 260 81 08. Het algemeen be stuur van Delfland (verenigde verga dering of VV) neemt besluiten over water in het gebied. Commissies en afdelingen (bestaande uit VV-leden) adviseren het bestuur. Op de website staat informatie over de agenda's en locaties. In juni zijn er weer vergade ringen van commissies en afdelingen. 10 mei, 9.30 uur verenigde vergadering MELDPUNT TOEZICHT Het kan zijn dat u iets signaleert waarvan u vindt dat Delfland dat moet weten; u stuit bijvoorbeeld op dode vissen in de sloot, rommel die de doorstroming van water belemmert of water dat een vreem de kleur of geur heeft. Dan kunt u contact opnemen met het Meldpunt Toezicht Delf land (24 uur per dag bereikbaar). (015) 27018 88 Tne1dpunt@hhdelfland.nl De drie kerntaken van het Hoogheem raadschap van Delfland zijn water beheer, waterkwaliteit en waterkering. Wilt u automatisch op de hoogte wor den gehouden van de laatste ontwikke lingen? Dan kunt u zich abonneren op de gratis elektronische nieuwsbrief. Meer informatie kunt u vinden op: Informatie over vacatures bij Delfland kunt u vinden op: www.hhdelfland.nl/vacatures Tijdens de landelijke Molen- en Gemalen- dag op zaterdag 12 mei stelt Delfland molens en gemalen open voor publiek. Van 10.00 -16.00 uut kunt u terecht bij: Molens - Nieuwlandse molen in Hoek van Holland - Groeneveldse molen in Schipluiden - Dijkpoldermolen in Maasland (niet van - Wippersmolen in Maassluis Gemalen - Gemaal Oude en Nieuwe Broekpolder in Kwintsheul (langs de Zweth) - Gemaal Plaspoel- en Schaapweipol- der in Rijswijk (aan het Jaagpad) - Gemaal NooTdpolder van Berkel - Het Schiegemaal (Schiedam) De heer mr. M.A.P. van Haersma Buma is op woensdag n april 2007 officieel geïn stalleerd als nieuwe dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Delfland. Hij is bij Koninklijk Besluit benoemd, voor een periode van zes jaar. Zijn interesse voor water is voor 't eerst gewekt in de periode na 1953. "Ik kom uit Terneuzen. Mijn vader, comman dant van de Koninklijke Marechaussee langs de toenmalige grens met België, wees mij na de watersnoodramp meer dere malen op het belang van veilige waterwerken. Misschien lag daar wel de basis voor mijn nieuwe functie." Van Haersma Buma studeerde rechten in Utrecht en maakte vervolgens tien jaar deel uit van het management van de Universiteit van Utrecht. Als burge meester van de gemeenten Markelo, Voorburg en later van Leidschendam- Voorburg kreeg Van Haersma Buma te maken met waterzaken, zoals plannen tegen wateroverlast als gevolg van de ruilverkaveling in Markelo. Bij riole ringswerkzaamheden, om het afval water van mensen en bedrijven naar de zuiveringsinstallaties te vervoeren, werken gemeenten bovendien veel sa men met waterschappen. Netwerk Na 21 jaar burgemeesterschap maakt Van Haersma Buma de overstap naar Delfland: "Bij Delfland kan ik voortbor duren op mijn ervaring. Ik ga kijken hoe ik de vruchtbare erfenis van mijn voor ganger kan uitbouwen. Daarbij zie ik mezelf als regisseur, een nuchtere be stuurder die zoekt naar oplossingen voor problemen met betrekking tot water." Bij dat werk komt zijn uitgebreide net werk goed van pas. Hij is naast voorzit ter van de bestuursvereniging van de VVD actief in diverse commissies, on der meer bij de VNG International. Ook is hij voorzitter van de Raad voor de Fi nanciële Verhoudingen, een adviesor gaan van het kabinet dat zich buigt over de financiering van de decentrale overheden. In de Woudse polder, langs de Zweth, maakt Delfland een waterberging. De kaden van de berging worden op innovatieve wijze gebouwd. Vanaf restaurant De Scheepswerf in Den Hoorn zijn de werkzaamheden goed te zien. Als er veel regen valt, kan deze zogehe ten calamiteitenberging straks dienen als tijdelijke opslagplaats voor water uit de Zweth. Dan neemt de druk op de ka den van de Zweth af en is er minder snel kans op een kadedoorbraak. Bij het bouwen van de berging moet Delfland rekening houden met verzak king van de grond. De grond wórdt na melijk samengedrukt als er een kade op wordt gebouwd. Dit heet zetting. Bij een natuurlijk verloop wordt een verlaging verwacht van ruim anderhalve meter over dertig jaar. Delfland versnelt dat zettingsproces door de grond vooraf te belasten. Zo kan de grond straks niet veel verder inzak ken en blijven de kaden hoog genoeg om voldoende water te bergen. De beT- ging is zo direct na aanleg inzetbaar en bovendien voorkomt Delfland met de versnelde zetting dat de kaden te hoog zijn. Met het vooraf belasten van de grond is de verlaging over een periode van dertig jaar slechts 30 centimeter; on danks deze verlaging kan Delfland in de berging nog genoeg water opslaan (800 miljoen liter). Innovatief Het belasten van de grond doet Delfland met behulp van een innovatieve metho de (gebaseerd op het verlagen van het grondwater en het aanbrengen van onderdruk in de bodem). Hierbij ge bruikt Delfland een geavanceerde drain- machine waarvan er in Nederland maar twee zijn. Meer informatie over het werk en de nieuwe methode is te vinden op www.hhdelfland.nl en www.ifco.nl. Delfland werkt aan water binnen te bezichtigen) Let op! Cemaal Zaaijer (Maassluis) en de Schaapweimolen (Rijswijk) zijn dit jaar niet geopend in verband met werkzaamheden. Dit project wordt medegefinancierd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 26