Racecomfort is ook comfort automotoren Auto's communiceren met elkaar Seat Leon Cupra: ff Mercedes SLR McLaren peperduur en zinnenprikkelend Nieuwe Stadsblad AUTO Cupra is Spaans voor snel heid. De toevoeging doet de Seat Leon alle eer aan. De 240 pk sterke motor heeft zoveel in huis dat onder normale omstandigheden de top absoluut niet bereik baar is. Waar gier je in ons land immers boven de 240 km/u over de autobaan? Maar we hebben, waar moge lijk, alles uit de kast gehaald en dat is uitstekend bevallen. De Leon Cupra voldoet aan alle verwachtingen. Die zijn hoog gespannen bij het zien van de auto. Een stoere kont waarbij een tweede uitlaat niet zou misstaan, een front dat uit blinkt door zijn fikse luchtinla ten en geïntegreerde mistlam pen. In het interieur is het al niet anders. Stoelen die je tij dens snel genomen bochten uitstekend op je plek houden, aluminium pedalen en een aangepast instrumentarium waarop de aanduiding Cupra niet ontbreekt. Starten betekent kennismaken met een vol geluid. Weg zijn we en de Cupra maakt op de eerste meters de verwachtingen al waar. Met alle kracht op de voorwielen flitsen we in 6,8 se conden van 0 naar 100 km/u. De motor met een kracht van 300 Nm heeft Seat uit de Audi- rekken gehaald. Levert die in de Audi S3 260 pk, in de Seat is dat iets minder. Daarover geen klagen. Op alle fronten ver baast de Cupra-combinatie en ook in de zesde versnelling krijg je nog een zetje in de rug als je het gaspedaal beroert. De korte schakelwegen versterken de sportieve genen van de Cupra. Dat de auto enorm strak stuurt en dat de rode remklauwen elk moment thuis geven, mogen duidelijk zijn. De communicatie met het wegdek ^8 verloopt via de achttien inch wielen en een versterkt en aan gepast onderstel met alumini um wieldragers. Dat onderstel is bijzonder stug en zo hoort het bij een Cupra. Dat de fami lie klaagt, nemen we op de koop toe: racecomfort is ook comfort. Prijs: 33.995 euro. r' In het najaar start Mercedes met de levering van de spectaculaire SLR McLaren Roadster, een auto die meer nog dan de bestaande coupé de zinnen zal prik kelen. Net als een moderne Formule 1 auto en de coupé is ook de roadster volledig uit carbon vervaar digd, waardoor de auto tegelijk licht en uitermate sterk is. Mercedes laat ook met de roadster de door de Duit se auto-industrie vrijwillig opgelegde snelheidslimiet van 250 km/u links liggen, de McLaren haalt maar liefst 332 km/u. De vraag is alleen of je dan nog ont spannen open kunt rijden. Voor de voortstuwing zorgt een V8 AMG motor die met kompressor-tot een ver mogen komt van 626 pk en koppel bereikt van maar liefst 780 Nm. De roadster bereikt hiermee probleem loos de 100 km/u in slechts 3,8 seconden. Met deze SLR McLaren lijken de dagen van de roemruchte Mer cedes 300 SL cabriolet uit de jaren vijftig weer hele maal temg te zijn. Ook de SLR roadster heeft vleugel deuren, eveneens een detail uit de vroegere SLR-his- torie. De auto krijgt geen variodak, maar een volledig te verzinken stoffen kap die fraai op de lijnen van de auto aansluit. Het losmaken van het geheel boven de voorruit geschiedt handmatig, daarna klapt de kap in 10 seconden weg. Het voorste deel is van aluminium gemaakt en vormt na het neerklappen meteen een fraaie afdekking. Aërodynamisch is de auto zo ge construeerd dat ook ruim boven de 200 km/u com fortabel open gereden kan worden. Door de verstevi gingen die aan de monocoque voertuigstructuur, ook in carbon, zijn doorgevoerd bereikt de carrosserie een torsiestijfheid die nog nooit bij een open auto is be reikt. Veiligheid staat op een hoog niveau door de stij ve carbon carrosserie met crashstructuren, vaste rol- beugels en een aluminium versterking van de voor- ruitomlijsting. Net als de coupé wordt ook de roadster in het Britse Woking bij McLaren geproduceerd. kunnen via Wireless LAN ook een signaal uitsturen, zodat je als automobilist weet dat er een dergelijk voertuig aan komt. De auto kan ook waarschuwen door trillingen in de stoelzitting. Als een groot aantal auto's van het systeem gebruik gaat ma ken (over 5 tot 10 jaar) kunnen kop-staart botsingen bij nade ren van een file voor een groot deel worden voorkomen. Bo vendien kan infrastructurele in formatie over bijvoorbeeld weg werkzaamheden in het systeem worden opgenomen. Kortom, V2V geeft de automobilist de mogelijkheid om het hoekje te kijken, want ook een uit de zijstraat naderende auto wordt opgemerkt en om een ongeval te voorkomen kan in zo'n geval door de auto een remingreep worden gedaan. Het einde van de elektronica is voorlopig nog niet in zicht. In de moderne wereld draait alles om communicatie. Waar we ook zijn, we willen ons kunnen volzuigen met in formatie en dan liefst via de elektronische weg. Ook in de auto hebben we volop communicatiemiddelen om ons heen als een telefoon, navigatie, bandenspanningscontro le en ook de meer traditionele snelheidsmeter en toeren- teller. In de toekomst zal het allemaal nog een stap verder gaan. Dan gaan namelijk auto's met elkaar communiceren. Het effect is dat bestuurders voor gevaren kun nen worden gewaarschuwd, maar dat in noodsituaties de auto zelf ook kan ingrijpen. We praten over de zogenaamde Ve- hicle-to-Vehicle communicatie (V2V). Op een testbaan in Luxemburg gaf General Motors de gelegenheid in een paar praktijkproefjes de mogelijkhe den voor de toekomst zelf te er varen. Een voorbeeld: een auto komt in een blinde bocht met pech te staan. Zodra deze zijn alarmlichten aanzet, wordt te gelijk via Wireless LAN een sig naal uitgezonden dat wordt op gevangen door andere auto's in de buurt. Kom je als niets ver moedende bestuurder op de zelfde rijbaan aangereden, dan signaal en licht een symbool op geeft. Hulpdiensten als brand- krijg je vroegtijdig een geluids- dat een auto met pech weer- weer, politie en ambulance Woensdag 16 mei 2007 - Pagina 37 -">y -v - .-ïris

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 37