Haal eens een opera in huis Scheidsrechter aan de snookertafel FUVflMTfliU Nieuwe Stadsblad Kroonprins reikt wetenschapsprijs uit bij Unilever Met korting naar de operavoorstelling VLAARDINGEN Prins Wil- lem-Alexander heeft vorige week woensdag een bezoek gebracht aan Unilever in Vlaardingen. Aanleiding was de uitreiking van de Unilever Wetenschapsprijs aan David Julius, professor fysiologie aan de University of California in San Francis co. Professor Julius werd uitverko zen door een jury van interna tionaal vooraanstaande weten schappers voor zijn onderzoek naar de manier waarop mensen op moleculair niveau tempera tuur waarnemen. Zo ontdekte hij op welke manier we de hete bestanddelen in rode pepers en de verkoelende bestanddelen van menthol waarnémen. De zenuwen blijken ook te reage- ren op hoge en lage temperatu ren. De Unilever Wetenschapsprijs wordt uitgereikt aan vooraan staande wetenschappers op het gebied van biowetenschappen, natuurkunde, sociale weten schappen, voedingsleer, medi cijnen of een combinatie hier van. Het is geen geringe prijs en qua bedrag zelfs hoger dan de No belprijs, maar het geldbedrag van 250.000 euro mag door de winnaar uitsluitend worden be steed aan wetenschappelijk on derzoek. Het is tot nu toe de tweede keer dat een dergelijke prijs door Unilever is uitgereikt. Drie beren Bij zijn vertrek kreeg de kroon prins een mand met Unilever producten en drie robijnberen voor zijn drie dochters. Jan Verhaas leidde als eerste niet Brit de finale van het WK Snooker. REGIO - Jan Verhaas is een grote naam in het snooker. De Briellenaar leidde in 2003 als eerste niet Brit de finale van het biljartspel met de 22 gekleurde ballen. Afgelopen week, even na twee uur 's nachts, eindigdé de meest recente editie van de wereldti telstrijd. En opnieuw was Ver haas als arbiter van de partij. "Prachtig om mee te maken, maar eerlijk gezegd was ik ook blij dat het er weer opzit." De 40-jarige voormalig proces ope rator bij Shell Chemicals leidde zelf een halve finale en zag later hoe Mark Selby en de latere winnaar John Higgins de lang ste finale in de WK geschiedenis afwerkten. ""Het duurde pre cies twee minuten langer dan de eindstrijd die ik vorig jaar als scheidsrechter mocht begelei den." Als recreatief snookerspeler werd Verhaas in 1993 'ontdekt' als scheidsrechter. Sindsdien is hij één van de twee 'senior refe rees' van World Snooker. "Dat is de organisator van alle belang rijke evenementen. Ik ben daar in dienst en krijg een jaarsalaris waar ik goed van kan leven. Het is een prachtbaan natuurlijk, maar toch ook behoorlijk zwaar. Op het einde van een toernooi als het WK, dat 17 dagen duurt, loop je echt op je tandvlees. Het vergt veel concentratie en voor al in Engeland is er de nodige druk van de media. Veel tijd voor ontspanning is er niet. De Britse schandaalkranten hou den de topspelers, maar ook de scheidsrechters echt in de ga ten." Voor lezers van deze krant heeft Theater Lantaren/Het Venster een interessante lezersaanbie ding in petto. De normale toe gangsprijs voor de twee kamer opera's 'Bij gebrek aan conver satie' en 'Strijd en Onthechting' is €15,-, tegen inlevering van bovenstaand artikel mogen le zers echter voor €13,- naar bin nen. Er zijn, inclusief de première, drie voorstellingen, de lezersac tie is geldig voor de voorstellin gen op zaterdag 26 mei om 20.30 uur en de zondagmatinee op 27 mei om 15.30 uur. Theater Lantaren/Het Venster ligt aan de Gouvernestraat 133 in Rotterdam. ROTTERDAM - De Operada- gen duren in totaal tien dagen. De 'aftrap' is op 25 mei, de laatste voorstellingen begin nen op 3 juni. Theater Lanta ren/Het Venster is slechts een van de podia waarop het zich afspeelt, verder vinden de Operadagen door de hele stad plaats. Heel apart is het pro ject 'Opera bij u thuis.' Ieder een met een goed gestemde piano, voldoende ruimte en een kring van operaliefheb bers om zich heen, kan zich aanmelden. Informeer bij operathuis@operarotter- dam.nl naar de mogelijkhe den. De concerten worden verzorgd door jong operata lent van de conservatoria in Rotterdam en Den Haag. De Operadagen besteden ook veel aandacht aan de jeugd. Onder het motto: 'Opera is een prachtige kunstvorm maar niet altijd de makkelijk ste' is er het nadrukkelijke streven de jeugd al vroeg erbij te betrekken. Door middel van onder meer een Don Giovanni voor en door kinderen en een poppentheaterversie van Or- feo ed Euridice. De deelname van Rita Knuistingh Neven geeft een onvervalst Rotterdams accent aan de Operada gen. ROTTERDAM - Tijdens de Ope radagen Rotterdam 2007 (25 mei tot en met drie juni) brengt het Rotterdamse Knuistingh Neven Ensemble in Theater Lantaren/Venster de première Strijd Onthechting. Dit pro gramma omvat twee kamer opera's op muziek van de Rot terdamse pianiste/componiste Rita Knuistingh Neven en op teksten van dichter/journalist Peter Swanborn. Voor de pauze klinkt het akoestische Bij Ge brek aan Conversatie, na de pauze de première van het elek tronisch versterkte Een Lied van Strijd Onthechting. De voorstelling wordt drie maal gespeeld: vrijdag 25 mei (pre mière), zaterdag 26 mei (beide om 20.30), zondag 27 mei (mati nee om 15.30). De regie is in handen van Inna van den Ho gen, producent is Stichting Nieuw Muziektheater Rotter dam. 'Bij Gebrek aan Conversatie' is een kameropera voor bariton en klein ensemble. De negen liederen vertellen het verhaal van een crime passionel. Deze opvoering betreft een ge heel nieuwe regie van opnieuw Inna van den Hogen (Opera aan 't IJ). Voor het eerst komt de ge liefde tot leven, zijn rol wordt gedanst door de Duits/Hon gaarse danser Thomas Körtvé- lyessy. Een Lied van Strijd Onthech ting beleeft op 25 mei z'n pre mière in Lantaren/Het Venster. Het verhaal speelt zich af gedu rende een doorwaakte nacht volgend op de dag waarop een vrouw haar zoveelste relatie heeft zien mislopen. Nieuw is het revolutionaire speakersysteem waarvan ge bruik wordt gemaakt. Kroonprins Willem-Alexander brengt een bezoek aan Unilever in Vlaardingen. foto: roel dijkstra Warm en koud DOOR KLAASKE GEERST Een prachtbaan! Woensdag 16 mei 2007 - Pagina 43 Première bij

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 43