voor wandelaars BUITEN! Tiengemeten, een natuurattractie Voorne-Putten: walhalla in het zonnetje dit jaar Nieuw Leeuwenhorst Kagerzoom en Kagerplassen Hollands Duin Nieuwkoopse Plassen recreëren in de regio 2007 1 Dichtbij: Tussen Noordwijk en Noordwijker- hout Karakter: Landgoedbos temidden van de bol lenvelden Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl Dichtbij: Leiden, Warmond Karakter: Gevarieerd landschap van molens, riet en water Eilanden met hooiland en broedplaatsen voor weidevogels Meer info: www.recreatiezuidholland.nl en www.staatsbosbeheer.nl Dichtbij: Noordwijk en Den Haag Karakter: Uitgestrekt duingebied, dennenbos sen, stuifduinen, natte duinvalleien Meer info: www.staatsbosbeheer.nl Dichtbij: Nieuwkoöp, Alphen aan de Rijn, Woerden Karakter: Uitgestrekt plassengebied voor wan delen of kanoën Meer info: www.natuurmonumenten onder na tuurgebied Nieuwkoopse Plassen 2007 is het Jaar van de Molens. Uiteraard is in dé mo- lenprovincie - in Zuid-Holland staan 229 van de 1156 Ne derlandse molens - het hele jaar van alles te beleven. Dit jaar is het precies zes eeuwen geleden dat de eerste pol dermolen in Nederland werd gebouwd. Inmiddels zijn mo lens als 'landmarks' niet weg te denken uit 'het geheugen van Nederland'. Molens vertellen verhalen over ons gedeelde verleden. Over onze strijd tegen het water, over de ontwik keling van onze landbouw en onze stedelijke economie. Aan de andere kant is er de zorg voor het behoud van de molens van Nederland. Het was de reden 2007 tot Jaar van de Mo lens uit te roepen. Door activiteiten te organiseren op gebied van onder meer sport, kunst en cultuur en culinair, blijft Ne derland ook in de toekomst molenland nummer 1 Een leuke manier om kennis te maken met de geheimen van de molen in Zuid-Holland, is het bijwonen van een klucht. Toneelgroep De Kale speelt op 25 juni 'De Klucht van de Molenaar' van Bredero in Kinderdijk. Een feest, aldus ken ners. Overigens is een bezoek aan Kinderdijk sowieso de moeite waard. Nergens in de wereld vind je nog zoveel mo lens bij elkaar. Zo rond 1740 zijn hier 19 stevige molens ge bouwd die tot op heden goed zijn onderhouden en nog in be drijf zijn. Ook Schiedam heeft een naam op het gebied van molens hoog te houden. Daar staan de vijf grootste molens ter we reld, midden in de stad. Ze maalden in voorgaande eeuwen mout voor de destijds omvangrijke Schiedamse jeneverin dustrie. In dit voor de molens zo bijzondere jaar zijn ook de Schiedamse molens zeker een bezoekje waard. Informatie over de klucht, de Schiedamse molens en het jaar van de molen is te vinden op www.jaarvandemolens.nl. Een unieke streek om te wandelen, dat is het eiland Voorne-Putten. Met volop bossen, duinen, zee, strand, weilanden, polders en cul tuurhistorische stadjes. G.Z- H heeft namens het recre atieschap Voorne-Putten- Rozenburg een aantrekke lijk wandelnetwerk ontwik keld. Vijf verschillende wan delroutes leiden de liefheb bers langs de mooiste plekjes van Voorne-Putten. Het Landgoederenpad is een wandelroute langs, om en over de landgoederen en buiten plaatsen bij Oostvoorne. U komt langs unieke plekjes met ieder een eigen historie en bij zondere flora en fauna. De lengte is in totaal 18 km, maar de route kan ook opgesplitst worden in 2 verkorte routes van 8 en 10 km. Het Puttenpad is een rondwan deling van ca. 27 km om het ei land Putten. De route komt door het historische stadje Geervliet en gaat over de bui tendijken van het eiland. Met uitzichten over weilanden en polderlandschappen en het Spui, maakt u kennis met ver rassende plekjes die anders on opgemerkt blijven. Het Biertpad is een wandelrou te van 12 km die opgesplitst kan worden in 2 routes van ie der 6 km. De route leidt u rond de polder Biert, een uniek eeu wenoud polderlandschap met belangrijke natuurwaarden. De grasdijken en restanten van kreken herinneren aan de strijd met het water en de inpoldering van het land. Deze laaggelegen polder is een belangrijk natuur gebied voor weidevogels en overwinterende trekvogels. Het Voornepad is een beweg- wijzerde route met een totale lengte van 70 km. Door ge bruik te maken van alternatieve verbindingen kunt u routes vol gen van 21 tot 32 km. U maakt kennis met alle aspecten van het eiland Voorne, zoals de vestingwerken en forten. Het landschap op Voome is zeer gevarieerd. De route loopt be halve door het Hollandse pol derlandschap ook door de schitterende natuurgebieden van de binnenduinrand. Het Bemissepad voert u langs het eeuwenoude riviertje de Bernisse, dat de eilanden Voor ne en Putten scheidt. De prach tige en afwisselende wandeling voert u door dorpjes, stadjes, natuur- en recreatiegebieden, polders en over grasdijken tus sen schapen en koeien door. De route met een totale lengte van 26 km is op te splitsen in wan delingen van 6, 8 en 12 km. Alle routes zijn duidelijk met geel-rood-geel markeringen aangeduid. Op de meeste mar keringen staat ook de naam van de te volgen route aangegeven. Langs de routes staan informa tiepanelen met informatie over het gebied waar de route door heen komt. Bovendien zijn van alle wandelroutes boekjes uit gegeven met een routebeschrij ving en kaartjes waarop de rou tes staan uitgestippeld, maar ook worden wetenswaardighe den van de streek beschreven. De wandelroutes zijn te koop bij onder meer de VVV Zuid- Hollandse Eilanden, met vesti gingen in Brielle, Hellevoet- sluis, Oostvoorne en Rockanje of te bestellen via internet: www.zuid-hollandse-eilan- den.nl. Voor meer informatie over het gebied zelf kunt u terecht op: www.recreatiezuidholland.nl "Als gedeputeerde in de provincie Zuid-Holland ben ik portefeuillehouder recreatie, een leuke functie. Helemaal omdat ik ook toerisme en cultuur doe. Dus bijna alle leuke dingen in het leven vallen binnen mijn portefeuille. In Zuid-Holland is recreatie extra interessant, omdat in deze drukke stedelijke pro vincie de behoefte aan rust- en recreatiegebieden extra groot is. Zelf recreëer ik het liefst in de recreatiegebieden rond Rotterdam. Dus Midden-Delfland, Brielse Meer, IJsselmonde en de Krimpener- waard. Dat is dichtbij huis en het is toch alsof je op vakantie bent. Tegenwoordig gaan we ook vaker naar het strand. We zijn dan te vinden bij Monster of Hoek van Holland." Martin Huls - lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland Nederland heeft er een fantas tische natuurattractie bij: het eiland Tiengemeten. Een im mens woest en weelderig na tuurgebied van Natuurmonu menten, dat voor iedereen toe gankelijk is. Een eiland om te wandelen, te struinen, te mij meren en te genieten. De vele regen van de winter en de zon van het voorjaar zorgen ervoor dat het eiland al volop in bloei staat. Een bezoek aan natuureiland Tiengemeten begint bij de overtocht met de pont, een be levenis op zich. Vlakbij de ha ven is het informatiecentrum van Natuurmonumenten ge vestigd. Loop hier zeker even binnen voor informatie over wandelen en andere mogelijk heden op het eiland. De wandelaar kan op eigen houtje het eiland over, maar er zijn ook routes uitgezet. Zij voeren langs de drie natuur landschappen op Tiengeme- ten. In het oosten van het ei land ligt Weemoed, het deel met ouderwets boerenland, oude hoeves en akkers. Weel de is het deel in het midden van het eiland en bestaat uit moerasnatuur vol vogels. Vo- gelkijkhutten bieden de gele genheid om vele soorten vo gels te 'bespieden'. Ook komt de route langs de Vliedberg, het hoogste punt van het ei land, met een schitterend weids uitzicht. In het westen ligt Wildernis, een ideaal ge bied voor de avontuurlijke wandelaar; hier is het heerlijk struinen en grote kans op een ontmoeting met de Schotse hooglanders. Naast bijzondere natuur is er ook volop cultuur te 'proeven'. Zoals de geschie denis van de Oude Polder die in Weemoed zichtbaar is. Bo vendien openen op Tiengeme ten in 2007 twee musea hun deuren: het nationale Rien Poortvliet Museum en het Streekmuseum Hoeksche Waard. Meer informatie hierover is te vinden op: www.natuurmonumenten.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 34