BUITEN! Water: voor ieder wat wils Avontuurlijk wandelen door de wilgenjungle recreëren in de regio 2007 5,pagina3 Haagse Bos Vogelplas Starrevaart, Vlietland en Leidschendammerhout Fort Wierickerschans in het Groene Hart De Balij, Bieslandse Bos en de Dobbeplas Zeggen dat er in de omge ving rondom de Reeuwijkse Plassen veel water te vinden is, lijkt een beetje een open deur intrappen. Geen won der dat in dit veengebied, ge legen in het Groene Hart, al le soorten van waterrecre atie terug te vinden zijn. Ontspannen aan, in of op het water, bij de Reeuwijkse Plassen kan het allemaal. De bekendste plas is waar schijnlijk wel de plas Broek- velden-Vettenbroek, in de volksmond ook wel de surf- plas genoemd. In tegenstel ling tot andere veenplassen is deze plas, door winning van turf en zand, wel 30 meter diep. En dat maakt het dus naast een surfplas ook zeer geschikt als duiklocatie. Voor iedereen die liever het hoofd boven water wil houden; deze plas in de Reeuwijkse Hout is ook een zeer populaire zwem- locatie. Geschikt voor jong en oud, want er is een afge schermd gedeelte speciaal voor de kleine recreantjes. Voor wie niet van zwemmen, surfen of duiken houdt bieden de plassen gelukkig voldoen de andere mogelijkheden. Zo is er bijna geen plek te beden ken waar je niet kunt vissen. Lekker met je roeibootje de plassen op, of gewoon vanaf één van de aangelegde visstei- gers je hengeltje uitgooien. Niets zo ontspannend als naar je dobbertje staren. In de Reeuwijkse Hout is zelfs een vissteiger geschikt gemaakt voor mindervaliden. Natuur lijk zijn er ook mensen die ge woon een beetje willen spele varen; lekker met je bootje het water op, genieten van de zon, de rust en de natuur. Moge lijkheden volop. In het gebied Twaalfmorgen is een kleine daghaven met aanlegplaatsen voor kano's, zeilboten, roei boten en motorboten. Een an dere aanrader is de grote na- tuurplas bij 't Weegje; hier kan de bezoeker vanaf het wa ter de omgeving verkennen en de natuur van dichtbij bekij ken. Verschillende horecage legenheden verhuren kano's en roeiboten. Wie na het watersporten even wil uitblazen kan terecht op één van de vele ligweiden die het gebied rijk is. Kijk voor meer informatie en suggesties op http://www.recreatiege- bied-reeuwijkseplassen.nl. Een echte jungle vlakbij de stad, dat is Klein Profijt. Het zoetwatergetijdengebied van het Zuid-Hollands Land schap ligt langs de Oude Maas, op steenworp afstand van Rotterdam. Het natuurgebied,- dat via wandelpaden vrij toegankelijk is, bestaat vooral uit wilgenvloedbossen, die worden door sneden door allerlei kreken en geulen. Door de invloeden van eb en vloed stromen deze kreken twee keer per dag vol en weer leeg. Dit zorgt voor allerlei planten- en dier soorten die kenmerkend zijn voor zoetwatergetijdenna- tuur. Zelfs de bever heeft zijn thuis hier al gevonden. In 2005 is in Klein Profijt een grootschalig natuurontwik kelingsproject uitgevoerd. Een oud slibdepot is afgegra ven tot een zeven hectare groot getijdengebied. Verschil lende vogelsoorten hebben deze strook nieuwe natuur langs de Oude Maas al ontdekt. Vanaf de wandelkade kan de bezoeker speuren naar steltlopers als de oeverloper, het witgatje en de tureluur. Deze vogels staan graag met hun poten in het ondiepe water. Met hun snavels pikken ze slakjes en andere kleine organismen uit het water. Ook worden er in de zomermaanden vaak lepelaars gezien. Het natuurgebied Klein Profijt is uitermate geschikt voor een avontuurlijke wandeling, hiervoor is de 'Jungleroute' beschreven met een lengte van 2,5 km, die voert over de kaden van het gebied. Aangrenzende natuurgebieden ma ken het mogelijk een veel langere wandeling te maken, namelijk 'Groen lint langs de Oude Maas'. Klein Profijt is te bereiken vanaf de parkeerplaats aan het einde van de Schenkeldijk te Rhoon. Meer informatie: www.zuidhol- landslandschap.nl mrmszMr "Wij wonen in Hoogvliet en mogen heel graag met de fiets langs de oude Maas fietsen richting Poortugaal en Rhoon. Daar loopt een prima fietspad. Onderweg kom je langs een kudde Hooglanders, je passeert de grienden, waar je kunt afstappen en een wandeling door het riet en langs de wilgen kunt maken, en je rijdt dwars door het golfparcours van Rhoon. Je kunt het fietspad vervolgen richting Barendrecht/ Heerjansdam en dan blijft het nog steeds prachtig fietsen door de mooie natuur. Onder weg nog de mogelijkheid om een heerlijke pannenkoek te eten of gewoon wat te drinken in het Pannenkoekhuis in Barendrecht aan de Oude Maas." Trudy Sturkenboom - Hoogvliet 5 Dichtbij: Den Haag Karakter: Gemengd loofbos met vijvers, sloten, oude strandwallen en ligweiden Meer info: www.staatsbosbeheer.nl 6 Dichtbij: Voorschoten en Leidschendam Karakter: Uniek gebied voor vogelliefhebbers, watersport- en wandelgebied Meer info: www.recreatiezuidholland.nl 7 Dichtbij: Bodegraven en Woerden Karakter: Veenweidegebied Meer info: www.staatsbosbeheer.nl 8 Dichtbij: Zoetermeer, Pijnacker, Nootdorp en Delft Karakter: Bos, moeras en open water Meer info: www.staatsbosbeheer.nl en www.recreatiezuidholland.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 35