BUITEN! Ontdek eens een eiland Heerlijk wandelen in vleermuizenland VLEERMUISBUNKER "Op het eiland Tiengemeten kun je perfect ontstressen. je vindt er de drie W's: Weemoed, het ontstaan van het eiland, Weelde, het kommoeras, met de vele broedende vogelsoor ten en Wildernis, het 'wilde westen' van het eiland met de volmaakt ongerepte natuur". Henk Maijer, beheerder Natuurmonumenten pagina 4 Tussen Wassenaar en Noordwijk ligt Hollands Duin. Een uitgestrekt duingebied midden in de Randstad. Een plek om heerlijk uit te waaien of rust te vinden na een drukke dag. De duinen vervelen nooit! Beschutte bossen, open vlakten en natte duinvalleien wisselen elkaar af. Op sommige plaatsen mag het zand zelfs weer stuiven, 's Zo mers kan de temperatuur in deze 'Hollandse woestijn' flink oplopen. En... er wonen vleermuizen. Vleermuizen zien er gemiddeld niet zo gelikt uit. Maar echt eng zijn ze alleen voor de insecten waar ze achteraan jagen. In de bunker bij de Wassenaarseslag - vanaf 1943 onderdeel van de Duitse Atlantikwall - wonen 's winters een kleine 250 vleermuizen. Ze doen er de kracht op, om in de zomer te kunnen jagen en nakomelingen voort te brengen. Hun win terse lichaamstemperatuur van 5 graden Celsius bij een hart slag van l per twee minuten, steekt schril af bij de veertig graden en 600 hartslagen per minuut in de zomer. Boswach ter Jan van den Burg heeft al heel wat vleermuizen gezien, in en buiten de bunker. In het zomerseizoen geeft hij er ook rondleidingen aan belangstellenden. "Er zijn dan geen vleer muizen in de bunker, die zijn buiten. In de winter mogen ze niet worden gestoord. Maar het blijft een interessant onder werp, die bunker in combinatie met die prachtige beestjes. In het gebied tussen Scheveningen en Katwijk zijn heel veel meertjes en kanalen. Een ideale plek voor insecten en dus voor watervleermuizen, de gewone grootoor, de baardvleer- muis en zelfs de franjestaart." Jan begeleidt geregeld groepen mensen door het gebied rond de bunker, samen met een ploeg andere vrijwilligers. "Men sen kunnen in juni, juli en augustus op de zaterdag een rond leiding in de bunker krijgen, die ongeveer een uur duurt. We starten vanaf de groene schaftwagen aan het eind van de Wassenaarseslag, om 10.00, 12.00, 14.00 en 16.00 uur. Op geven hoeft niet. Wel als men op andere dagen wil. Daar voor is het telefoonnummer 071-3613809 in gebruik." Het Rottemerengebied trekt elke zomer weer tienduizen den zonaanbidders, water sporters en andere dagjes mensen. Maar wist u dat het gebied ook een naam heeft op het gebied van kunst? Door kunstenaarshanden gemaakte sculpturen, maar ook 'groene' kunst, ingebed in de prachtige natuur. Ie dereen vindt in de Rotteme ren wel iets van zijn gading. Debby Bos somt de kunstwer ken moeiteloos op. Als mede werkster van het Recreatie schap Rottemeren kent ze elke vierkante meter van het ge bied. En ze kan die creatieve uitingen in het natuurgebied wel waarderen. "De kunstwer ken zijn heel karakteristiek, ze zijn niet meer weg te denken uit de Rottemeren. Natuurlijk blijft het een recreatiegebied met heel speciale plekjes. Maar die knipoog naar de kunst maakt de Rottemeren toch ook tot wat het als recre atiegebied is: heel divers. Ik denk dat dat wel een sterk punt genoemd mag worden." Ontdek zelf de Pilonen van Lon Pennock, de fraaie Hortus Conclusus van Berkman en Janssens (zij maakten de fiet- stunnel onder de A12 tot een paradijselijke tuin), de Stille Wateren van Annelies Dijks man (een wybertjesvormige waterpartij), de Spoortunnel van Marcel Kronenburg, de Kunstbruggen van Lilian Roosenboom of de Trophy 1993 van Hans van Bentem. Het zijn stuk voor stuk blik vangers, langs het water, te midden van prachtig plas- en drasgebied vol vogels en in secten en in het open veld. "Je kunt de Rottemeren op verschillende manieren bele ven", zegt Debby Bos. "Na tuurlijk komen er jaarlijks ont zettend veel mensen puur voor de waterrecreatie. Maar er is ook een deel van het gebied wat echt puur natuur is. Daar gaan veel mensen heen die in teresse hebben in de vogels en planten in het gebied. En dat zijn er heel wat, hoor. Je staat iedere keer weer versteld van wat hier allemaal rond vliegt en groeit. In feite doen wij het beheer van de Rottemeren voor al die verschillende soor ten bezoekers. Dat is heel in tensief, want helaas is niet ie dereen even netjes op het ge bied. Maar in het algemeen mogen we niet klagen. Per soonlijk vind ik de combinatie sport, kunst, cultuur en natuur in de Rottemeren heel bijzon der. Het hangt echt van je stemming af voor welke rich ting je op een bepaalde dag kiest. Maar het is altijd weer heerlijk om in het gebied rond te wandelen of te fietsen. Even uitwaaien, dat kan hier natuur lijk prima." Op de website www.recreatie- gebied-rottemeren.nl kan de bezoeker naar hartelust rond kijken en kiezen wat voor hem of haar aantrekkelijk is aan de Rottemeren. Natuurlijk wor den de kunstwerken op de site uitgebreid beschreven. Mocht u besluiten een 'rondje kunst' te gaan maken, dan is een voorbereidend bezoekje aan de site zeker aan te bevelen. recreëren in de regio 2007 9 Rottemeren Hoge en Lage Bergse Bos, Zevenhuizerplas, Bleiswijkse en Zevenhuizer Zoom Dichtbij: Rotterdam, Bergschenhoek, Bleiswijk en Zevenhuizen Karakter: Actieve recreatie langs de oevers van de Rotte Meer info: www.recreatiegebied-rottemeren.nl 10 Reeuwijkse Plassen en Omgeving Goudse Hout, Reeuwijkse Hout en het Gouwebos Dichtbij: Gouda en Reeuwijk. Boskoop, Wad- dinxveen Karakter: Karakteristiek veenlandschap. para dijs voor watersporters Meer info: www.recreatiegebied-reeuwijkse- plassen.nl, www.recreatiezuidholland.nl Staelduinse Bos Dichtbij: 's Gravenzande Karakter: Gevarieerd oud bos Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl Midden-Delfland Ackerdijkse Bos, Broekpolder, Foppenpias, Rietputten Dichtbij: Rotterdam en Delft Karakter: Karakteristieke recreatieve polder Meer info: www.recreatiegebied-midden-delf- land.nl, www.recreatiezuidholland.nl staats bosbeheer RONDLEIDINGEN ELKE ZATERDAG OMi 10.00 - 12.00 -14.00 -16.00 UUR INLICHTINGEN STAATSBOSBEHEER Rottemeren: kunst en natuur in balans

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 36