BUITEN! Kinder Doepad: op avontuur door de grienden Paalkamperen in Hoeksche Waard recreëren in de regio 2007 pagina 5 Sprookjesachtige natuurgebie den vind je langs de Oude Maas op IJsselmonde. Hier kun je rustig dwalen over de smalle paadjes van de Rhoonse en Carnisse grienden en je ver wonderen over de afgeknotte wilgen die begroeid zijn met mos, varens, paddestoelen en nog veel meer. In de herfst en winter hebben de grienden iets mysterieus vanwege de mist die over het gebied hangt. In het voorjaar knallen de kleuren van de ver schillende bloemen die hier groeien helder geel, spetterend groen en dieppaars. In de Car nisse grienden ligt het Vloed bos, een getijdebos waar de na tuur haar gang kan gaan. De meeste wilgen in de grienden worden eens in de drie jaar ge knot, steeds een ander perceel in het gebied. Vroeger werd het hout van de hakgrienden ge bruikt als productiehout. Na drie jaar was dit het best bruik baar en werd dit gehakt. De grienden worden nu nog steeds op deze manier beheerd. Wil jij weten welke vogels er le ven in de Camisse grienden, of wat je allemaal kunt maken van wilgentenenen? Ben jij be nieuwd hoe een wilg er uitziet die allemaal planten op bezoek heeft? Ga dan eens kijken in de Carnisse grienden in Baren- drecht. Voor de jonge bezoekers is hier een speciaal 'kinderdoe- pad' aangelegd.Aan de hand van zeven opdrachten ga je op ontdekkingsreis door de Carnis se grienden. De opdrachten lees je op de paneeltjes die op ver schillende plaatsen in de Car nisse grienden staan. Ie kunt van tevoren het werkblad met de opdrachten downloaden van de website www.recreatiezuid- holland.nl onder de button 'leuk'. Fietstoeristen en lange afstandswandelaars kunnen sinds kort gebruik maken van een zogenaamd 'paalkampeerter- rein' in het nieuwe natuurgebied Oeverlanden Hollands Diep: 300 hectare zoetwater - getijdennatuur. In de provincie Zuid-Holland heeft Staatsbosbeheer mo menteel zeven paalkampeerterreinen in zijn gebieden. De ze terreinen, waar 'wild gekampeerd' mag worden, zijn speciaal bestemd voor de meer avontuurlijk ingestelde fietsers of wandelaars. Ze liggen in open plekken in het bos, aan de bosrand, of nabij lange afstand wandel- en fietsroutes en zijn niet per auto bereikbaar. Ook bij het nieuwe natuurgebied 'Oeverlanden Hollands Diep' is nu een dergelijke, kleinschalige kampeermogelijkheid ge creëerd. Staatsbosbeheer gaat er vanuit dat dit nieuwe na- tuur- en recreatiegebied ook een grote aantrekkingskracht heeft op de doelgroep. Boswachter Wicher Pen, verant woordelijk namens beheerder Staatsbosbeheer voor de 'Oeverlanden Hollands Diep', vertelt over deze nieuwe kampeergelegenheid bij Strijensas. 'Het terrein waar men kan verblijven ligt aan de westkant van het gebied, vlak bij het trekpontje. Het is daar echt een hele mooie locatie. Feitelijk is deze kleinschalige kampeergelegenheid be doeld voor de wandel- of fietstoerist die op doortocht is en die ergens één, hooguit twee nachten wil overnachten. Het verblijf op zo'n terrein is dan ook gebonden aan een maxi mum van 72 uur. Er is een waterpomp, zodat men zich even op kan frissen en natuurlijk verwachten we van de mensen dat zij geen rommel achterlaten. Er is bij de 'Oe verlanden Hollands Diep' ruimte voor drie tenten', aldus de boswachter. Locatie paalkampeerterrein: de Oeverlanden Hollands Diep ten westen van Strijensas in de Hoeksche Waard ge legen aan LAW 1-3 (kleur route wit/rood) ligt het paal kampeerterrein. U hoeft maar circa 1,5 km van het Graaf Floris 5e pad af te wijken om op het paalkampeerterrein te komen. "500 meter van mijn huis begint Hitland, een vogelgebied met weiland, sloten en een klein bos, omzoomd door de dijk waardoor de Hollandsche IJssel in bedwang wordt gehouden. Zodra de zomertijd is ingegaan, fiets ik elke avond een rondje door dit mooie gebied. Eerst langs de 's Gravenweg - de ou de weg naar Gouda - met zijn mooie huizen, dan een stukje door het bos, omhoog naar de dijk, langs het monument ter herinnering aan de hier net niet gebeurde watersnoodramp in 1953, weer om laag langs sloten en zo weer naar huis. En dat alles begeleid door vogelgezang." Bettie van Veen - Capelle aan den IJssel 13 Vlietlanden Dichtbij: Delft en Vlaardingen Karakter: Schitterende watematuur Meer info: www.natuurmonumenten onder natuurgebied Vlietlanden 14 Ackerdijkse Plassen Dichtbij: Delft Karakter: Plassengebied vol bijzondere vogels Meer info: www.natuurmonumenten onder natuurgebied Ackerdijkse Plassen Eiland van Brienenoord Dichtbij: Rotterdam Karakter: Groene oase midden in de wereldstad Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl 16 Vogelplas Middelblok Dichtbij: Gouderak Karakter: Eldorado voor eendensoorten en steltlopers Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl FOTO: ROEL DIJSKTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 37