BUITEN! Kaas maken in Krimpenerwaard Stil genieten bij Vogelplas Starrevaart recreëren in de regio 2007 pagina 6 v Vogelaars zijn geduldige mensen. Uren wachten op het ge luid van een graspieper? Geen probleem. Eindeloos 'jagen' op die ene foto van die buizerd? Ze hebben het er graag voor over. Rond Vogelplas Starrevaart wordt dat geduld steevast beloond. Vogelplas Starrevaart is een provinciaal recreatiegebied- propvol interessante flora en fauna. Met een beetje geduld en geluk vang je er een glimp op van de nijlgans, de bril- duiker, de kuifeend, de wintertaling, de graspieper en zelfs de buizerd. En dat is dan nog maar een kleine greep uit de vogelsoorten die er geregeld worden waargenomen. Wie vo gels wil observeren, kan dit doen op verschillende punten rond de plas. Zoals bijvoorbeeld vanuit observatiehut 'De Vogelknip'; posters aan de wand helpen u de vogels te her kennen. Vogelplas Starrevaart is ontstaan in de jaren zeventig, na uitgebreide zandwinning in de Meeslouwerpolder. Toen de zandwinning werd hervat en het unieke gebied met bijzon dere vogels verloren dreigde te gaan, besloot de provincie Zuid-Holland tot de aanleg van een vervangend natuurge bied: Starrevaart -en Damhouderpolder. Vandaar de naam Vogelplas Starrevaart. Het gebied is trouwens niet alleen ge liefd bij vogelaars; ook wandelaars genieten tijdens een wandeling over het natuurpad van het prachtige uitzicht over de plas. Het is niet mogelijk om bij het water van de plas te komen. Dit is om de vogels niet te storen. Op www.recre- atiezuidholland.nl wordt het gebied nader beschreven. Wandelen door het Loetbos, fietsen in het Krimpener- hout... er is voldoende te ontdekken in de recreatiege bieden van de Krimpener waard. Maar naast de prachtige natuur in dit unie ke veenweidegebied kunt u hier ook kennismaken met de aanwezige boerencul- tuur; zoals bijvoorbeeld op de boerderij van de familie Hoogerwaard. Op de monumentale boerderij van de familie Hoogerwaard, midden in de prachtige Krim penerwaard, neemt het rijke boerenleven dagelijks zijn loop, met 30 koeien, 30 scha pen en 120 varkens. Maar de Hoogerwaards houden hun wereldje niet voor zichzelf Wie dat wil, kan altijd een kijkje komen nemen. Bijvoor beeld in de kaasmakerij, waar de liefhebber met eigen ogen kan zien hoe dat pondje jong belegen nu eigenlijk tot stand komt. Het begrip 'agrorecreatie' - waar het boerenbedrijf en de stadse vrijetijdsbesteding el kaar ontmoeten - moest nog uitgevonden worden toen de familie Hoogerwaard ruim 30 jaar geleden begon met het zoeken naar neveninkomsten. Peyen en Ali Hoogerwaard openden een boerderijwinkel en merkten als snel dat die aansloeg. De volgende stap, het uitnodigen van groepen mensen op de boerderij, was snel gezet. Nieuwsgierige dag jesmensen werden in de woonkamer gezet, kregen een kop koffie of thee én de boei ende verhalen van Ali. "Er is sinds die tijd wel het een en ander veranderd", zegt Teus Hoogerwaard, voorzitter van de stichting Weidehof Krim penerwaard. "Er is tegenwoor dig een prachtige ontvangst ruimte, waar de gasten koffie en thee met wat lekkers kun nen krijgen. Maar ook een lun ch, barbecue en buffet. Heer lijk midden in de waard, ver weg van alle drukte." Uit in de waard Er zijn ook boerderijspelen, workshops kaas maken en dit jaar is er als nieuwe activiteit de step. Met dit populaire ver voermiddel kunnen bezoekers de omgeving op een sportieve manier verkennen. Ze merken dan dat veel meer agrarische bedrijven in het gebied het be grip 'agrorecreatie' invulling hebben gegeven. Teus Hoogerwaard: "Er is tegen woordig een werkgroep Agro recreatie van de stichting Wei dehof Krimpenerwaard. De stichting heeft inmiddels een aantal projecten afgerond, waaronder de tweejaarlijkse 'Krimpenerwaardfair'. Ook is er de knooppuntroute, waarbij een ieder een aantal bewegwij- zerde routes kan volgen en op verschillende punten kan overstappen op een andere route. Erg leuk om de omge ving en de bedrijvigheid te ontdekken." Natuurlijk is er ook een websi te: www.recreatiegebied- krimpenerwaard.nl. Hier staat op wat er zoal in de Krimpe nerwaard te beleven is. 17 Berkenwoudse Driehoek Dichtbij: Berkenwoude Karakter: Gevarieerd en uitgestrekt veenweidege bied Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl 18 Krimpenerwaard Loetbos en Krimpenerhout Dichtbij: Krimpen aan de IJssel, Lekkerkerk Karakter: Russssst! Meer info: www.recreatiegebied-krimpenerwaard.nl www.recreatiezuidholland.nl 19 Alblasserwaard Dichtbij: Tussen Alblasserdam, Schoonhoven en Leerdam Karakter: Graslanden, uiterwaarden, jong bos, kleiputten, bloemrijke graslanden, riet en open wa ter Meer info: www.staatsbosbeheer en www.recreatiezuidholland.nl Zouweboezem Dichtbij: Ameide Karakter: Moerasgebied met grote broedkolonie purperreigers Meer info:www.zuidhollandslandschap.nl T 1 20

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 38