BUITEN! Hollandse Waterlinie: stoer middelpunt van het Groene Hart Veelzijdigheid troef in de Kagerzoom recreëren in de regio 2007 pagina 11 m IJsselmonde Klein Profijt Slikken van Voorne Oostvoornse en Brielse Meer 'VJlL, 'iyf-2'.~-S.it'- t t km - C x:u i - FOTO: WtM VAN DER ENDE Een nationaal landschap met een militaire geschiede nis. Wie in het Groene Hart een bezoekje brengt aan Fort Wierickerschans, komt er alles over te weten. Er is een nieuw informatiecen trum in het fort gevestigd, waar de geschiedenis van de Oude en Nieuwe Hollandse Waterlinie uit de doeken wordt gedaan. Wie daar een kijkje heeft genomen, ziet het Groene Hart voortaan met andere ogen. Fort Wierickerschans ligt ver scholen langs de Oude Rijn bij Bodegraven midden in het Groene Hart. Dit fort is een uniek en relatief gaaf restant van de Oude Hollandse Wa terlinie. Het is een prachtig in formatiepunt, met alles wat dit nationaal landschap te bie den heeft op het gebied van natuur en landschap, recreatie en cultuurhistorie, landbouw en streekproducten. De Nieuwe Hollandse Water linie is een voormalige mili taire verdedigingslinie die zich uitstrekt van de voorma lige Zuiderzee bij Muiden tot aan de Biesbosch. De waterli nie is aangelegd tussen 1815 en 1940 en lag als een be schermende krans rondom de steden van Holland. In Zuid- Holland is de Nieuwe Hol landse Waterlinie op verschil lende plaatsen nog duidelijk zichtbaar in het landschap. In de vestingstad Gorinchem is de geschiedenis van de water linie terug te zien in de oude vestingwallen, het bastion aan de Zuider Lingedijk en de fraaie Dalempoort. Ook glas- stad Leerdam maakt onder deel uit van de Nieuwe Hol landse Waterlinie. Hier zijn, aan de Diefdijk langs de rivier de Linge, nog een groot aantal groepsschuilplaatsen en res tanten van mitrailleurkaze matten te vinden uit de 19e eeuw. Het verdedigingswapen van de Nieuwe Hollandse Waterli nie was het water. Dit was te danken aan een ingenieus wa terhuishoudkundig systeem van sluizen, inundatiekanalen en bestaande waterwegen en - keringen. Een schijnbaar klein laagje water, gemiddeld maar 40 centimeter diep, was ge noeg om het land verraderlijk en moeilijk begaanbaar te ma ken voor mensen, voertuigen of paarden. Tegelijkertijd was het te ondiep om per boot te bevaren. Op zwakke punten werd de natuurlijke verdedi gingslinie aangevuld met on der meer forten, kazematten en (groeps)schuilplaatsen. Wandeltochten Bij VVV Het Groene Hart zijn verschillende wandelrou tes door het gebied te verkrij gen. De wandelingen gaan on der meer door de Krimpener- waard, over dijken in het Reeuwijks Plassengebied en het Alphense Spookverlaat. Fantastische vergezichten zijn in Vrouwenakker uw deel als u zich een weg door kniehoog weidegras weet te banen. Bonuswandelingen brengen u onder meer langs de Aarlan- derveense Molenviergang. Weer of geen weer, wandelen door het Groene Hart is altijd een uitdaging. Kijk voor meer informatie op www.vvvhetgroenehart.nl. De Kagerzoom is een afwisselend en waterrijk gebied in de buurt van Oegstgeest. De fraaie molens, het wuivende riet, het water en de weiden, maken van dit provinciale re creatiegebied een gevarieerd landschap. Het gebied be staat uit drie delen, met elk hun aantrekkelijke eigen schappen. Sportievelingen, natuurliefhebbers én zonaan- bidders: ze zijn allemaal van harte welkom in De Kager zoom! Sportievelingen In het hoogseizoen vaart veer de Zijpont u van Warmond naar de Broek- en Simontjespolder. Hier kunt u naast wandelen en fietsen ook het hele jaar door golfen en bas ket- en voetballen op verharde speelvelden. En bij vries kou kan er geschaatst worden bij de Warmondse IJsclub! Op de plassen 't Joppe en de Zijl kunt u terecht voor alle vormen van watersport. Bij verschillende ondernemers in het gebied is het mogelijk om boten te huren. Natuurliefhebbers De Strengen is een mooi gebied voor natuurliefhebbers. Doordat het gebied vrij laag ligt zijn rietkragen en kleine moerasgebiedjes ontstaan. Dit maakt het tot een aantrek kelijk gebied waar u paddestoelen en vogels kunt bewon deren. Het natuurpad leidt de wandelaars langs dit kleine, ruige gebied en het water. Zonaanbidders Naast prachtige natuur heeft De Strengen ook een zwem- strandje en diverse speel- en ligweiden. Loopt u iets ver der door dan komt u aan op Tengnagel; een langgerekt schiereiland waar schapen grazen. Hier kunt u, met een prachtig uitzicht over het water, van de zon genieten op één van de bankjes. Voor een compleet overzicht van alle mogelijkheden van De Kagerzoom kunt u terecht op www.recreatiezuidhol- land.nl. "Ik heb niet veel bos om op te passen, het gebied van de Nieuwkoopse Plassen bestaat vooral uit water. De meeste routes gaan dan ook per boot. We varen met fluisterboten (muisstil aangedreven door een elektromotor) door schitterende ge bieden. Behalve onder leiding van een gids (er is een keuze uit maar liefst 40 tochten) kan men ook zelf een fluisterboot huren. Het huren van een fluisterboot kost 20 euro per uur en met een kaart op zak stap je - met maximaal acht personen - in het bootje en laat je de be woonde wereld achter je. Je vaart door manshoge tunnels van riet en er is een kans datje de zeldzame purperreiger tegenkomt." Jorian Echholtz - boswachter Natuurmonumenten 25 Oude Maas. Rhoonse en Camisse Grienden Dichtbij: Rhoon, Portugaal en Barendrecht Karakter: Parkachtige recreatiegebiedengetijden- griend, wandel- en fietslabyrint Meer info: www.recreatiegebied-ijsselmonde.nl www.recreatiezuidholland.nl 26 Dichtbij: Rhoon Karakter: Wilgenjungle onder de rook van Rotter dam Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl 27 Dichtbij: Tussen Oostvoorne en de Noordzee Karakter: Vogelrijk gebied met kenmerkende soorten voor wad en slik Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl 28 Dichtbij: Oostvoorne, Brielle Karakter: Watersportparadijs, parkachtig recre atiegebied Meer info: www.recreatiezuidholland.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 59