BUITEN! Een touwtje, een mossel en hup, je vangt een krab' Weldadige rust in Nieuwkoopse Plassen Heerlijk fietsen door Krimpenerwaard recreëren in de regio 2007 De Randstad staat voor veel mensen gelijk aan drukte en snelwegen. Wie door de Nieuwkoopse Plassen vaart of wan dalt, is dit beeld snel vergeten. Het prachtig gevarieerde moerasgebied is een oase van rust. Het gebied dankt zijn vorm aan de gedeeltelijke afgraving voor de turfwinning vanaf de vijftiende eeuw. Deze ge schiedenis is terug te zien in het patroon van rechte vaarten, waar veen werd afgegraven, en stroken land, waar het veen te drogen werd gelegd. Deze afwisseling en de weldadige rust zorgen ervoor dat veel planten en dieren zich hier thuis voelen. Zo broeden hier meer dan honderd paren purperrei gers en vele honderden kokmeeuwen. De Nieuwkoopse Plassen laten zich het best verkennen vanaf het enorm hel dere water. Een kano of roeiboot is daarvoor een ideaal ver voermiddel. Er zijn verschillende aanlegplaatsen en Natuur monumenten heeft twee kanoroutes uitgezet. Eén route gaat langs rietland, bloemrijk hooiland en over plassen die be dekt zijn met gele plomp en waterlelies. De andere route voert door brede vaarten langs dorp, rietland en weide. Kano's, roeiboten, zeilboten en elektroboten zijn te huur bij diverse verhuurpunten. Met wat geluk kan de bezoeker het visdiefje en de zwarte stern over het water zien scheren op zoek naar kleine visjes en grote insecten zoals libellen. Voor wie liever wandelt: Een prachtige wandeling door Lusthof De Haeck laat u via paden, bruggetjes en doorkijkjes kennis maken met het gevarieerde veenlandschap. De Krimpenerwaard is een uitgestrekt veenweidegebied ten oosten van Rotterdam. In deze parel van het Groene Hart, gele gen tussen de Hollandsche IJssel en de Lek zijn natuur, land ouw en recreatie innig met elkaar verbonden. De lange en smalle kavels, die zo kenmerkend zijn voor het veenweidelandschap, laten zich het best ontdekken per fiets van af de tiendwegen. Dit zijn de vaak niet voor auto's toegankelij ke wegen tussen twee graslandkavels. Aan de kopkanten van deze kavels staan de prachtigste boerderijen. Wie een fietstocht maakt door dit schitterende gebied komt oren en ogen tekort. Het Zuid-Hollands Landschap beheert in de Krimpenerwaard namelijk een groot aantal natuurgebieden. De graslandreserva ten springen er het meeste uit. Veel worden er beheerd ten be hoeve van de weidevogels. Hier ziet en hoort de bezoeker in de zomer talloze grutto's en tureluurs. Maar er zijn ook graslanden die geel kleuren van de grote ratelaar of blauw van de zeldzame klokjesgentiaan. Het Zuid-Hollands Landschap heeft de afgelopen jaren vele maatregelen getroffen om de recreatieve mogelijkheden en te gelijkertijd de natuurwaarden te vergroten. Een fraai voorbeeld hiervan is het graven van de Vogelplas Middelblok in de polder bij Gouderak. Vanuit de vogelobservatiehut kunnen talloze wa tervogels, steltlopers en roofvogels waargenomen worden. Het beschutte wandelpad naar de hut aan de rand van de plas is een aantrekkelijk gebiedje voor allerlei zangvogeltjes. Daar laat je je fiets graag even voor staan. Kijk voor een 34 kilometer lange fietsroute door de Krimpener waard op de website: www.zuidhollandslandschap.n pagina 12 Wist u dat het Grevelingen- meer het grootste zoutwater- meer van West Europa is? Het 14.000 hectare grote na tuurgebied (waarvan 11.000 hectare water) wordt aan de westzijde begrensd door de Brouwersdam en aan de oostzijde door de Grevelin- gendam. Het meer ligt op de grens van Zuid-Holland en Zeeland, tussen de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Het is een oase van rust, van uitge strektheid. En dat zó dicht bij de drukke Randstad... Trudy Leerschoon werkt voor het Natuur- en Recreatie schap de Grevelingen. Ze kan uren over 'haar' gebied ver tellen. "Maar eigenlijk moet je het gewoon zelf beleven. Ik maak graag een onderscheid tussen de onderwaterwereld, het vogelleven en de planten wereld in het gebied. Die drie aspecten hebben los van el kaar en in combinatie zó veel te bieden! Wist je dat het Gre- velingenmeer ontzettend pop ulair is bij duikers omdat het zo helder is? Je kunt van bo venaf de anemonen en krab ben op de bodem zien! Er worden activiteiten georgani seerd als snorkellessen voor kinderen. En we gaan ook met kinderen op zoek naar krabben. Je neemt gewoon een touwtje, doet er een mos sel aan en je vangt zomaar een krab. En dan in een em mertje. Dikke pret, natuurlijk. Het is belangrijk dat kinderen de natuur op die manier kun nen beleven." Nachtegalen Het gebied is ook een paradijs voor kustvogels. Dat komt doordat het water krioelt van de vis. Trudy: "Er zijn ver schillende broedkolonies in het meer. Die gebieden zijn echt nog ongerept. Er zitten scholeksters, kleine sterns, bontbekplevieren, zelfs! En als je 's ochtends in het ge bied bent, is er een koor van nachtegalen te horen. Heel bijzonder." Plantenwereld Ook de plantenwereld van het Grevelingenmeer mag er zijn. Er komen soorten voor die elders in Nederland zeld zaam zijn. Trudy Leer schoon: "Er groeit hier parn- assia in het wild. En verschil lende soorten orchideeën. Geweldig om te zien! Het is sowieso interessant om de ontwikkeling van het gebied sinds het begin van de jaren zeventig te bekijken. Het is van kale zandplaten uitge groeid tot dit prachtige na tuur- en recreatiegebied, waar oerrunderen en fjorden- paarden grazen, prachtige planten groeien en zeldzame vogels broeden. We organise ren geregeld excursies over de slikken van Flakkee. Op de kar, want je mag daar niet wandelen. De oerrunderen hebben namelijk het hele jaar door jongen en je wilt de va der en moeder niet achter je aan hebben! Maar je krijgt zo toch een mooi beeld van de schoonheid van dit gebied. Dat moet je echt een keer ge daan hebben!" Meer informatie op de site www.grevelingen.nl. 29 Groene Strand Dichtbij: Oostvoorne Karakter: Natte duinvalleien met broedeiland voor kustvogels Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl Duinen van Oostvoorne Dichtbij: Oostvoorne Karakter: Dynamisch duingebied, uniek in West- Europa Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl 31 Badstrand Rockanje Dichtbij: Rockanje Karakter: Familiebadplaats, strand- en duinrecre atie Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl Fort Noorddijk Dichtbij: Hellevoetsluis Karakter: Onderdeel van de Vesting Holland Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl 30 32

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 60