BUITEN! Een bos voor en door mensen Zee en wind hebben vrij spel in Kwade Hoek Op ontdekkingstocht in Duinen Oostvoorne recreëren in de regio 2007 •**j5agina 14 Kinderen kunnen in de Duinen van Oostvoorne een onver getelijke ervaring meemaken. Rond het Bezoekerscentrum Tenellaplas heeft het Zuid-Hollands Landschap vier 'doe- routes' uitgezet. De jonge onderzoekers gaan met een rug zak, schoudertas of bolderkar - afhankelijk van de leeftijd - de natuur in om samen met hun ouders of begeleiders te ont dekken welke dieren en planten er in het duingebied leven. De loeppotjes, schepnetjes, zoekkaarten en natuurspelletjes, die voor 1 euro per deelnemer gehuurd kunnen worden, Staan garant voor urenlang speel- en leerplezier in de vrije natuur. Begeleiders mogen gratis mee. Voor kinderen tussen de 4 en 6 jaar is er het Kabouterpad. Wie tussen de 6 en 8 jaar is volgt het Speurpad. Het Adria- nipad is er voor avonturiers van 8 tot 10 jaar. Ben je tussen de 10 en 12 jaar ga dan op ontdekking langs het Bospad. Vooraf reserveren is noodzakelijk. Dat kan per telefoon, nummer 0181 48 39 09. Kijk ook op www.zuidhollands- landschap.nl. In het recreatiegebied Mid den-Delfland ligt het Riet- putten/Volksbos, aan de rand van Vlaardingen en vlakbij de Nieuwe Water weg. Een bijzonder bos, dat onlangs een metamorfose heeft ondergaan. Het gebied heeft een woelig verleden. Het Volksbos is im mers ontstaan uit protest van omwonenden onder leiding van de 'Stichting Groeiend Verzet in de Lickebaert', die actie voerde tegen een geplande stortplaats van verontreinigd bouw- en sloopafval. Duizen den verontruste burgers plant ten daarom in 1992 in één dag een uitermate gevarieerd bos. Vandaar de naam Volksbos. De aanleg van de stortplaats is me de door dit protestbos tegenge houden. Inmiddels heeft het Volksbos zich ontwikkeld tot een mooi gebied met een interessante flo ra en fauna. In het gebied lig gen wandelpaden, slinger(struin)paden, een half- verharde route en er is een pick- nickplek. Het beheer van het Volksbos is in handen van het recreatie schap Midden-Delfland. Ten westen van het Volksbos liggen de Rietputten, een beschermd, vrij ruig natuurgebied met be perkte recreatieve mogelijkhe den. Uitzondering hierop is een slingerpad. Hier en daar zijn langs het pad doorkijkjes ge maakt op het verderop gelegen water. Vogelliefhebbers heb ben zo zicht op de diverse vo gelsoorten die het gebied rijk is. Flora en fauna Het gebied Rietputten/Volks- bos heeft een rijke flora en fau na, met enkele bijzondere en beschermde soorten. De Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging (KN- NV) inventariseert regelmatig wat er allemaal aan flora en fauna bloeit en leeft en heeft in totaal 1125 soorten vogels ge spot, zoals Roerdomp, Baard mannetje, Blauwborst, Ral, Paap en Kemphaan. Enkele bij zondere planten in dit gebied zijn de Kievitsbloem, Adder tong, Oostelijk Kruiskruid en Zwanenbloem. www .recreatiegebied-midden- delfland.nl In de Duinen van Goeree is het heerlijk wandelen en fietsen. Natuurmonumenten houdt hier ongeveer 1600 hectare natuur vitaal én aantrekkelijk voor de recre ant. Een belangrijk én aan trekkelijk onderdeel is De Kwade Hoek. Deze bijzondere getijdenna- tuur is bij de Deltawerken ge lukkig buitendijks gebleven, waardoor de zee en wind er nog vrij spel hebben. De Kwade Hoek werd vroeger 'de kwaaien hoek' genoemd vanwege de verraderlijke zeestroming. Vele vissers scheepjes zijn op deze plaats vergaan. De soms onstuimige elemen ten laten hun sporen na in het landschap. De kronkelige kreken door de slikken lopen bij ieder tij vol en bij hoog water staan grote delen van het gebied blank. Laarzen aanbevolen! In het noordoos ten van De Kwade Hoek kan het flink stuivén. De zee zet hier meer zand af dan ze meeneemt en dus groeit het strand aan. Hierdoor ontstaan er schorren waar zeekraal en lamsoor groeien en nieuwe duintjes waar blauwe zeedis tel, gele bitterling en zachtro ze heemst bloeien, een bloe menpracht. Wandelpaden De Kwade Hoek telt drie ge markeerde wandelroutes van Natuurmonumenten, waarvan één onderdeel is van de lang ste wandeling door duin- en kustgebied van Zuid-Hol land. Een deel van de wan delpaden is verhard en be gaanbaar voor minderva- tiden. Ruik de geur, voel de wind en zie hoe de zee het land boetseert. Vanaf het hooggelegen wandelpad en de vogeluitkijkpunten is het gebied met al zijn vogels goed te overzien. Haringvliet Dichtbij: tussen de eilanden Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee -Karakter: Eldorado voor watersporters Meer info: www.recreatiezuidholland.nl 38 Oeverlanden Hollands Diep Dichtbij: Strijen Karakter: grenst aan Hollands Diep. staat onder invloed van de buitendijks gelegen gebied langs Hollands Diep onder invloed van de getijden werking. Meer info: www.staatsbosbeheer.nl 39 De Duinen van Goeree Dichtbij: Ouddorp Karakter: Uitgestrekt duingebied voor wande len, fietsen zwemmen en veel meer! Meer info: www.natuurmonumenten onder natuurgebied Duinen van Goeree Westduinen Dichtbij: Ouddorp Karakter: Duingrasland met de bijnaam 'hob- belweide' Meer info: www.zuidhollandslandschap.nl 37 40

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 62