BUITEN! Kwispelende recreanten?! Een toezichthouder vertelt. Bieslandse Bos: serene rust midden in de Randstad recreëren in de regio 2007 pagina 15 Honden én hun baasjes be zoeken de recreatiegebieden steeds vaker, en heus niet al leen meer voor het ouderwet se 'blokje om met de hond'. Waarvoor dan nog meer? En hoe wordt hier rekening mee gehouden? Deze en andere vragen legden we voor aan Wim Verhoef, toezichthou der van G.Z-H in de gebieden Rottemeren, Reeuwijkse Plassen en de Krimpener- waard. Zijn partner? Donna, een 6-jarige Mechelse Her der. "Je ziet dat hondenbezitters steeds actiever worden", con stateert Wim. "Vroeger had je echte 'huishonden', maar tegen woordig is het 'in' om ook iets actiefs te ondernemen met je hond. Zo worden er veel oefen- dagen georganiseerd voor bij voorbeeld de jachthondensport. In de Rottemeren is ieder jaar in september een groots evene ment op dit gebied van het KNJV waar altijd een hoop pu bliek op afkomt. Voor dit soort grote evenementen wordt wel altijd vooraf toestemming aan gevraagd bij G.Z-H. Daarnaast heb je natuurlijk ook nog baas jes die een gebied opzoeken om individueel gehoorzaam heidstrainingen te oefenen". Zijn de recreatiegebieden wel ingericht op al die kwispelende recreanten? "Jawel hoor", aldus Wim, "Je ziet tegenwoordig steeds vaker aangewezen los loopgebieden en hondenstrand jes". Hondenstrandjes? Is dat niet wat overdreven? "Naast het feit dat zo'n hondenstrandje een mooie ontmoetingsplaats is voor hondenbezitters, is zo'n strand vaak ook noodzakelijk", legt Wim uit. "De hoge water kant kan gevaarlijk zijn voor de honden. Daarnaast hebben we vaak te maken met natuurlijke oevers en is het niet wenselijk om de flora en fauna hier te verstoren. Door een plek te creëren waar honden makkelijk het water in en uit kunnen, is het veiliger voor de honden zelf én bescherm je tegelijker tijd de aanwezige natuurwaar den!" Losloopgebieden Niet iedereen is natuurlijk ge charmeerd van honden; som mige mensen zijn allergisch of zelfs angstig. Hoe zorg je er voor dat andere recreanten geen overlast ondervinden? "Zoals gezegd, zijn er gebieden aangewezen als losloopgebie den. Daarnaast zijn er ook ge bieden waar honden helemaal niet zijn toegestaan". Bezoekje zelf vaak met Donna één van de recreatiegebieden? "Naast Donna heb ik nog meer hon den. En ja, wij zijn ook vaak te vinden in de Rottemeren!". Gastheer Blaffende honden bijten niet, zeggen ze vaak, hoe zit dat met Donna? "Donna is eigenlijk onderdeel van mijn 'uitrusting'. Ze is afgericht als politiehond en biedt mij bescherming tij dens mijn werk. Ik merk dat er vooral een preventieve werking van haar uitgaat. Daarnaast ben je als gastheer in het gebied ook toegankelijker voor andere hondenbezitters; ze spreken je makkelijker aan merk ik op. Dat kan variëren van vragen over het gebied of regelgeving tot aan het lenen van een teken tang!" Voor meer informatie over re creatiemogelijkheden met hon den, kijk op www.recreatie- zuidholland.nl De Kwade Hoek Dichtbij: Ouddorp Karakter: Dynamisch getijdengebied vlakbij de zee met wandelroutes Meer info: www.natuurmonumenten onder natuurgebied Duinen van Goeree Scheelhoek Dichtbij: Ouddorp (Stellendam) Karakter: Riet- en graslanden met vogeluitkijk- hutten Meer info: www.natuurmonumenten onder natuurgebied Scheelhoek Galloway runderen staren je lui grazend na. In de ver te houdt de molen van Nootdorp zich staande in een straffe voorjaarsbries. Een jonge moeder wandelt met haar kind in een buggy langs weidse groene vlakten. En de meerkoeten foerageren tussen de waterlelies in de kreek. In het Bieslandse Bos waan je je ver weg van alle stadse drukte. En dat op een steenworp afstand van Delft, Zoetermeer en Den Haag... Rein Zwaan (Staatsbosbeheer) mag graag door het rustie ke groene gebied wandelen of fietsen. "Het Bieslandse Bos is een prachtig, half open gebied, met bos, weiden en moerasgebieden. Je komt er de runderen tegen, maar ook IJslandse paarden, kikkers, allerlei soorten eenden en zelfs ringslangen. Hoewel, die laatste zijn er hoogstwaarschijn lijk wel, maar je krijgt ze normaal gesproken niet te zien. Ze zijn veel te schuw. Alleen als je heel veel geluk hebt, zie je er misschien eentje. Maar het bewijst wel dat het Bieslandse Bos typisch een gebied is voor de echte na tuurliefhebber. Wandelaars en fietsers die oog hebben voor de kleine dingen in de natuur. Het is wel een beetje jammer datje altijd wel het geluid van een rijksweg hoort. Maar soms, als de wind gunstig staat, kun je op stille plek jes allerlei zangvogels horen. De blauwborst, de rietgors, de karekiet. Die zingen echt prachtig..." Al dat kleine leven trekt natuurlijk ook rovers. Rein ziet geregeld de kiekendief, de buizerd, de havik en de sper wer boven het Bieslandse Bos speuren naar prooi. "De va riatie in flora en fauna is groot; dat maakt dit gebied zo prachtig om in te verblijven. En er zijn uitbreidingen op komst. Binnen niet al te lange tijd komt er een fietstunhel onder het spoor richting Zoetermeer, zodat het Bieslandse Bos en de Balij met elkaar worden verbonden. Ik hoop dat die gelegenheid wordt aangegrepen om ook een ecologi sche verbinding te maken. Dat zou de twee gebieden tot één groot natuurgebied maken. Die kans mogen we eigen lijk niet laten lopen..." Hellegatsplaten Dichtbij: Ooltgensplaats Karakter: Buitensdijksgebied grenzend aan Krammer-Volkerak, natuurontwikkelingsgebied dat begraast wordt door heckrunderen en fjor- denpaarden, uitkijktoren Meer info: www.staatsbosbeheer.nl Grevelingen Dichtbij: tussen de eilanden Goeree-Overflak- kee en Schouwen-Duiveland Karakter: Zoutwatermeer, watersport, oev^rye- creatie. Schorren, slikken, zandplaten, graslan den en een bosreservaat Meer info: www.grevelingen.nl, www.staats- bosbeheer.nl, www.recreatiezuidholland.nl t> 42 43

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 63