Seizoensgerechten De hond moet er ook leuk uitzien Schiedam centrum Koopzondag in de binnenstad Publiek moet weer met plezier in de stad komen rElV/jHUffOTiH Het Nieuwe Stadsblad Column Als bestuurslid van Stichting Centrummanagement Schie dam wil ik mij graag voorstel len. Mijn naam is Jan Dolk en in het dagelijks leven ben ik werkzaam als accountma nager Zakelijke Relaties bij ABN AMRO Bank N.V. te Schiedam. Vanaf 4 juni geves tigd in het hartje van Schie dam in de nieuwbouw aan het Land van Belofte. De ontwik keling van de binnenstad van Schiedam is langzaam in posi tieve zin aan het veranderen. Dit is met name goed voor de ondernemers die in dit gebied zijn gevestigd. Kijk eens naar de fraaie bloemdecoraties, de hanging baskets en bloempi ramides, die onlangs weer zijn aangebracht mede op initia tief van het Centrummanage ment. Er staan inmiddels heel wat panden in de steigers, dat belooft iets moois te worden. Tevens zijn de komende zo mermaanden veel evenemen ten te verwachten. Door aller lei inspanningen en activitei ten zien wij de trek naar de binnenstad aantrekken. Dit is voor ons als bank ook belang rijk aangezien wij het ook van het winkelend publiek moe ten hebben. Vandaar ook on ze keuze voor het hartje van de stad op een heel toepasse lijke plaats namelijk het 'Het Land van Belofte'. Door mijn dagelijks werk vind ik het belangrijk betrokken te zijn bij het wel en wee van het Midden en Klein Bedrijf in Schiedam. Mede daarom heb ik ja gezegd tegen een be stuursfunctie van Stichting Centrummanagement Schie dam en ik hoop mijn steentje bij te kunnen dragen in die functie. Jan Dolk Susan Warnaar met Lucky, de bulldog die haar het idee gaf voor de winkel. Colofon Ondernemen in Schiedam Edwin van Lansbergen achter de bar van Le Pecheur. Le Pecheur heeft weinig intro ductie nodig. De Franse gerech ten zijn van een hoog niveau zijn. 'Bij ons is het vaak 'the sky is the lirasj', aldus Edwin Lansbergen, eigenaar van Le Pecheur en de Kleine Visser aan de Nieuwe Haven. Chef-kok Rudo van Leeuwaarden staat garant voor seizoensgericht en authentieke gerechten. Op de wijnkaart van Le Pecheur prijken maar liefst tachtig verschillende wijnen. Een waar feest voor de echte wijnliefhebber. Bij de naastgelegen Kleine Vis ser kan men terecht voor een voudiger gerechten en wat vriendelijker prijzen. Susan Warnaar mikt, met haar winkel Doggie Stijl, op de mo debewuste hondeneigenaar. Het begon allemaal toen Su san's eigen hond, de Franse Bulldog Lucky, een griepje op liep. 'De dierenarts adviseerde mij om Lucky iets warms aan te trekken,' vertelt Susan, 'maar ik kon in de omgeving geen winkel vinden die hondenkleding ver kocht. Ik moest helemaal naar Eindhoven.' De link naar een ei gen winkel voor hondenkleding en attributen was snel gelegd. Het interieur van Doggie Stijl doet denken aan een exclusieve shop aan een Hollywood Boule vard. Prachtige kleding, hals banden dekens, kussen en een hondenhuis kan men er vinden voor zijn trouwe viervoeter. 'Ik verkoop veel thema kleding; kerst, trouwerij en verjaardagen zijn vaak de aanleiding om de hond mooi aan te kleden. Maar ook voor de wintersport komen klanten een skijas halen.' Daar naast verkoopt Susan ook stoe re kleding. 'De pakjes met leger- motieven zijn heel populair.' Voor goede hondenvoeding kun je ook terecht bij Doggie Stijl. 'We hebben voeding voor honden van alle leeftijden.' De jonge onderneemster is begon nen met het fotograferen van honden. 'Momenteel kunnen alleen kleine honden terecht maar ik hoop de fotografie afde ling binnenkort uit te kunnen breidden.' Maurice Haverkamp wordt de nieuwe eigenaar van Stripes op de Hoogstraat en Blue Station in de Passage. Maurice was al geruime tijd eigenaar van het Stripes filiaal in Maassluis. Op zoek naar een nieuwe uitdaging besloot de jonge ondernemer de zaken over te nemen. Na 22 jaar vond de huidige eigenaar van de winkelketen het wel wel letjes. Freek Homan laat zich graag fotograferen bij een steiger.Als er een steiger tegen een gevel staat dan betekent dat er aan de stad gewerkt wordt.' SCHIEDAM - 'Als de bewoners het weer fijn vinden om in hun eigen stad gezien te worden dan is er veel gewonnen,' aldus Freek Homan. Hij werd door de gemeente te hulp geroepen om een analyse te maken van de si tuatie in de binnenstad. Homan maakt deel uit van de Rotterdamse Stichting Wijk Ontwikkelings Maatschappij. Het nieuw leven inblazen van uitgebluste stadsdelen is de SWO niet vreemd. Zij waren de grote drijfveren achter de ople ving van de Witte de Withstraat in Rotterdam. 'Zö'n neergang in een gebied is altijd een optelsom van kleine zaken,' vertelt Homan, 'maar er is vaak een scala aan maatrege len nodig om de zaak weer in gang te zetten.' Hij denkt zelf dat het vooral een kwestie is van het positieve zichtbaar maken voor het publiek. 'Maar dat kost tijd.' In Schiedam speelt vooral het probleem dat de omloop is doorbroken. Toen de Passage werd geopend kwam men niet meer op de Hoogstraat. 'Dan moet je een nieuw vestigings milieu creëren maar er is eigen lijk niemand die weet hoe dat moet. Het is gewoon een kwes tie van kijken wat werkt.' Ho man heeft inmiddels al een beeld van de ondernemers die het goed doen in Schiedam. 'Je ziet dat het vooral vrouwelijke ondernemers zijn die op het moment floreren. Jongensboe ken, Doggy Stijl, Expreszo, Al most Art, Conny Paap en Schie dam Souvenir; het zijn allemaal vrouwelijke ondernemers.' Het feit dat er in veel gevallen sprake is van een tweede inkomen maakt deze ondernemers min der afhankelijk van het grillige publiek. 'Daarnaast doen deze vrouwen ook echt iets wat ze leuk vinden en zijn daarom minder snel uit het veld gesla gen als het even wat minder gaat.' Schiedam trekt ook nieuwkomers van buiten de stad. Conny Pape is zo'n voor beeld. 'Zulke mensen zijn heel belangrijk binnen het proces van revitalisering. Nieuwko mers nemen ook hun hele net werk mee.' Homan vindt dat er in de Schiedamse binnenstad veel kansen voor het grijpen lig gen. 'Waar vindt je nog betaal baar vastgoed in een binnen stad dat je bovendien nog hele maal naar je hand mag zetten?' In alle gevallen is het vaak zo dat een stadsdeel vanzelf weer om hoog krabbelt maar zonder hulp en onderzoek kan het lang duren. 'Als je dat proces wilt versnellen dan zul je handvat ten nodig hebben. Wat ik doe is verbindingen maken. Zorgen dat ondernemers niet met de mg naar elkaar gaan staan maar elkaar de hand reiken.' Ze is begonnen als verkoopster in het filiaal van Stripes in Maassluis. Sabrina Ouwendijk loopt al zo'n 12 jaar mee als ver koopster. Ais verkoopster in Blue Station heeft ze het al jaren prima naar haar zin. 'Je bent in dit vak altijd met mensen bezig en dat vind ik zelf heel fijn. Ik heb zelden vervelende ervarin gen met klanten. Als je mensen aardig behandelt dan krijg je dat ook vaak weer terug.' 'Mijn vriend slaagt hier altijd,' aldus Lies van der Voort terwijl vriend Jos met een aantal broe ken richting paskamer ver dwijnt. 'Voor jongens kun je in Schiedam bijna nergens terecht en daarom winkelen we altijd hier of bij Stripes.' Het stel gaat meestal uit in Rotterdam. 'Maar we houden niet van die drukke 'gespring-sprong' muziek,' roept Jos vanuit de paskamer. In het sfeervolle centrum van Schiedam wordt zondag 3 ju ni de maandelijkse koopzon dag gehouden. Voor het pu bliek een uitstekende gele genheid om te shoppen en lekker door de binnenstad te slenteren. Neem ook een kijkje op het Broersveld, waar zondag een curiosa- markt wordt gehouden. De winkels in het centrum zijn geopend van 12 tot 17 Deze pagina is tot stand gekomen onder verantwoordelijkheid van de Stichting Centrum Management Schiedam. Tekst: Marianne van Velzen Foto's: Roel Dijkstra en Marianne van Velzen Eindredactie en vormgeving: Wegener Huis-aan-huiskranten De vrouwen doen het goed

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 94