Week van de orgelmeester EEEBHL Nieuwe StadsbladWoensdag 20 juni 2007 - Pagina 55 Aad Zoutendijk houdt van het monumentale Van Peteghem-orgel. Programma Orgelconcerten Het openingsconcert door Wolfgang Zerer, met muziek uit de bibliotheek van Amalia van Pruisen is op maandag 25 juni. Op dinsdag 26 juni is er een lezing door Pieter van Dijk. Op woens dag 27 juni speelt Aad Zoutendijk muziek uit de bibliotheek van Francois Fétis. Jan Vermeire speelt op donderdag om 12.45 mu ziek uit de bibliotheek van de Luikse Kruisheren, 's Avonds speelt strijkkwartet EnAccord muziek uit de bibliotheek van Er- blich in de hal van het stadhuis. Vrijdag 29 juni is er een concert van Francois Ménisser met werken uit de bibliotheek van Alexa ndre Guilmant. Zaterdag (15.15 uur) is er een wandelconcert met blazersensemble Giusto en Gerard Habraken. Alle concer ten, tenzij anders aangegeven, beginnen om 20.15 uur. VLAARDINGEN- De kerk vult zich met Bach, J.S. wel teverstaan. Het orgel klinkt bijna vertederend. Je wordt rustig van de klanken van de grote meester. Nee, orgel is niet ouderwets. Ook geen instrument dat alleen voor behouden is aan christe nen. Het orgel speelt voor iedereen, net als het werk van Bach er voor iedereen is. Dat wordt genieten tij dens de orgelweek, die van 25 tot en 30 juni in de Grote Kerk gehouden wordt. Organist Aad Zoutendijk zetelt achter het monumentale Van Peteghem-orgel. Zijn handen beroeren het klavier. Net als die van Mozart destijds. De compo nist bespeelde het orgel in 1765, een jaar na de bouw, bij zijn be zoek aan de Boudelo-abdij in Gent. In 1822 verhuisde het or gel naar Vlaardingen. Het is de trots van de Markt, de trots van Zoutendijk. Soms schreeuwen de pijpen het uit van vreugde, dan weer laten ze een ingetogen spel horen. Het luisteren ernaar is bijna een meditatie. Toch wint het orgel niet aan belang stelling. Zoutendijk is er helder over. "Niet kerkelijken zijn in hun jeugd niet in aanraking ge komen met het instrument. Het bezoek aan de kerk neemt af, dus ook de belangstelling voor het orgel." Tijdens vorige orgel- weken waren er nog workshops voor begaafde studenten. Dit jaar niet. Zoutendijk: "In Neder land en België studeert er bijna niemand meer af. In Wallonië twee, dat is het. Het is een moei lijke tijd om je boterham als or ganist te verdienen. De markt is verzadigd." Toch-blijft Zouten dijk 'zijn' instrument promoten. Zijn motto is 'jong geleerd is oud gedaan.' Tijdens de orgel- week bezoeken 17 groepen van het basisonderwijs de kerk om het orgel te leren kennen. Kin deren van alle gezindten en ge loven. Prachtig om te zien hoe leuk ze het vinden." Dan lacht Zoutendijk. "Ze kunnen het niet vatten dat je het orgel met han den en voeten bespeelt." Voor de rondleidingen is zelfs zoveel belangstelling dat ook Rotter damse scholen zich hebben aangemeld. "Maar die gaan we rondleiden na de orgelweek, want nu zitten we bomvol", zegt Zoutendijk. Dan staat hij op... loopt door de stille kerk naar de trap, die zich slingert naar de klavieren. Het machtige orgel van Pieter van Peteghem kijkt toe hoe de organist zich naar het hart van Bach begeeft. Slechts één register wordt uitge trokken. Fluitjes zweven door de kerk. Het lijkt net of het Loe- ki Stardust Quartet concerteert. Dan weer Bach. Zoutendijk is aan het werk, hard aan het werk. De Internationale Orgelweek Vlaardingen staat voor de deur, dus moet er geoefend worden, want het Van Peteghem-orgel moet dan juichen voor het hooggeëerd publiek. VLAARDINGEN - Het 200ste sterfjaar van de bouwer van het orgel Pieter vari Peteghem was voor de werkgroep Wan delconcerten Grote Kerk Vlaardingen aanleiding om in 1987 een orgelweek te organi seren. Naast concerten worden er ook lezingen gegeven en een cursus voor conservatorium studenten en organisten, ge richt op de interpretatie van bij het Van Peteghem-orgel passende literatuur, met de nadruk op de Vlaamse en Franse orgelmuziek. De cursus is in de versie van 2007 losgela ten omdat er te weinig leerlin gen op de conservatoria afstu deren. In 1989 kreeg de week een internationaal karakter door organisten en studenten uit het buitenland uit te nodi gen. De Internationale Orgel week Vlaardingen wordt een maal in de twee jaar gehouden. De versie 2007 is de elfde, met organisten uit Nederland, Bel- gie, Duitsland en Frankrijk. Bibliotheken en verzamelaars VLAARDINGEN - De Inter nationale Orgelweek Vlaar dingen 2007 heeft als thema 'Echo van het verleden, mu ziek uit de bibliotheek van verzamelaars en componis ten.' Organisten spelen het werk uit de verzamelingen van ondermeer prinses An na Amalia van Pruisen (1723-1787), Frangois-Jo- seph Fétis (1784-1871), de Luikse Kruisheren (1617) en de violist Ferdinand Erblich. Restauratie naar origineel VLAARDINGEN - Het Van Peteghem-orgel is in 1764 gebouwd voor de Boudelo- abdij in Gent. Het verhuisde in 1822 naar Vlaardingen. Bij die gelegenheid werden wij zigingen uitgevoerd door de Utrechtse orgelmaker Abra ham Meree. Na diverse aan passingen in de 19e en 20e eeuw werd het orgel in 1973 gerestaureerd/ geconstru eerd naar de toestand van 1822. Foto's van de orgels VLAARDINGEN- De Foto tentoonstelling 'Muziek uit de bibliotheek van' is de ge hele orgelweek te bezichti gen van een half uur voor tot een half uur na de concer ten. In samenwerking met Muziekcentrum OpMaat is er voor de schooljeugd een educatief programma opge zet om leerlingen uit groep 6 en 7 van de basisschool ken nis te laten maken met tech niek van het orgel. Een detail van het Van Peteghem-orgel. Een kerk vol Bach FOTO: ROEL DUKSTRA DOOR GER VAN VEEN

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 55