Verbeterde arbitrage GIW-Garantie Doe-het-zelf hypotheken Ondernemer koopt nu makkelijker huis Verbouwingsperikelen Prijsstijgingen 2006 volgens het Kadaster EHHEffiCIL Nieuwe Stadsblad WONEN Uit onderzoek van SNS Bank blijkt dat huizenkopers mas saal gebruik van de mogelijk heid zelf hun hypotheek sa men te stellen. Maar liefst 86% kiest met behulp van vier extra opties zijn eigen hypotheek. Ze bepalen zo zelf waarvoor ze betalen. SNS Bank deed hier naar onderzoek onder ruim 7.500 klanten van de organisa tie. De populairste optie blijkt te zijn: offerterente in plaats van dagrente. Consumenten krijgen hiermee een korting van 0,1% op hun rente. Verder blijkt dat 39% van de huizen kopers voor een hypotheek zonder extra opties kiest. Zij realiseren een korting van 0,5% op de rente. Ondernemers krijgen lastig bij een geldinstelling een hypotheek voor een eigen huis losgepeuterd. Ze worden geconfronteerd met lange acceptatietrajecten en moeten hoge hobbels overwinnen, zo als maximaal 100% financiering, renteopslagen en beperking in af- lossingsvormen. De Vereniging Platform Zelfstandige Onderne mers (PZO) maakt daar een eind aan. De organisatie heeft in samenwerking met Kendall Mason voor haar leden een bijzonder hypotheekarrangement ontwikkeld dat bestaande belemmeringen voor zelfstandigen wegneemt. Het PZO-hypotheek-arrangement is ondergebracht bij Fortis Bank en zou hét antwoord op de genoemde ongunstige hypotheekcondities zijn. Het betreft een exclusief arrangement voor de meer dan 15.000 leden van PZO. Naast rentevoordelen biedt het arrange ment diverse andere voordelen. Zo geldt een verruimde acceptatie, waardoor ook zelfstandigen met een beperkte inkomenshistorie een hypotheek kunnen afsluiten, en er wordt binnen vier werkda gen een hypotheekofferte uitgebracht. Door lid te worden van PZO kan elke kleine ondernemer nu gemakkelijker een eigen huis ko pen. Meer informatie op www.pzo.nl KT J: ■b*- la Wie op of na 1 januari 2007 een nieuw bouwhuis kocht met GIW-garantie kan o eventuele geschillen voorleggen aan een een nieuw arbitrage-instituut: het Arbi-1 trage Instituut GIW-woningen (AIG). De i kopers van nieuwbouwhuizen hoeven nu dus niet meer uit te zoeken of ze hun geschillen moeten neerleggen bij het m GIW of bij de RvA (Raad van Arbitrage voor de Bouw). Voordelen zijn ook dat de procedure bij het AIG goedkoper en een voudiger is. Meer informatie op www.giw.nl Ook vervelende ervaring met een verbouwing gehad? Voor veel Ne derlanders vormt een verbouwing een grote bron van frustratie. Hoewel 80% van de mensen tevreden is over aannemer of klusbe drijf, is een verbouwing voor 20% een drama. De communicatie met de aannemer is slecht, de afwerking is niet in orde en de reke ningen zijn te hoog. Zo blijkt uit onderzoek van de Vereniging Eigen Huis. Aanbeveling door kennissen is de belangrijkste factor voor de keuze van een aannemer of klusbedrijf. 70% let erop of het bedrijf wel aangesloten is bij een brancheorganisatie. Als Nederlanders een slechte ervaring hebben met een aannemer of klusbedrijf, gaat het vaak zo fout dat een redelijk gesprek niet meer mogelijk is. En dat frustreert de consument behoorlijk. Opvallend is verder dat 23% van de mensen met verbouwingsplannen de afspraken niet op schrift zet. Bij conflicten trekken ze daardoor vaak aan het langste eind. De gemiddelde huizenprijs is in 2006 gestegen met 5% van 226.399,- tot 237.903,-. De prijs van twee onder een kap wonin gen steeg verhoudingsgewijs het meest (met 4,47%). Vorig jaar kostten dergelijke woningen gemiddeld 272.878 tegen €261.125 tegen in 2005. De prijs van appartementen steeg het minst (+0,91%): gemiddelde prijs in 2005 167.269 tegen €173.226 in 2006. Voor hoekwoningen betaalde men in 2006 230.674 (in 2005 228.585 voor tussenwoningen in 2006 219.868 was 212.014) en voor vrijstaande panden respectievelijk 384.183 tegen €372.303 in 2005. Genoeg financiële kennis in huis? Wie zichzelf wil testen over bijvoor beeld hypotheken en leningen kan te recht op de site www.weetwatjeweet.nl De site is een initiatief van de Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM). De test helpt bij het doen van grote beslissingen. De be zoeker van de site kan ook zijn kennisni veau vergelijken met die van anderen. Woensdag 20 juni 2007 - Pagina 58 weet l i-ii i i WÊÈÈUÈÊBttÊBm

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 58