yy Bijleenregeling blijft zoals zij is Minder optimisme ^over woningmarkt' 1HE Fiscus verwerpt Halal-hypotheek Keuze hypotheekadviseur Wanneer is een hypotheek de beste? dé Weekkrant Nièüwë Stadsblad WONEN Woensdag 12 september 2007 - Pagina 39 Staatssecretaris De Jager van Financiën heeft de Tweede Kamer gezegd de bijleenregeling te laten voor wat zij is. De regeling is volgens hem eenvoudig. Hij geeft toe dat de bijleenregeling ingewikkeld kan uitwerken, maar voor hem is dat geen reden om de regeling te versimpelen. De bijleenregeling beperkt de hypotheekrente aftrek wanneer de overwaarde van het oude huis onbenut blijft voor de financiering van het nieuwe huis. Deze regeling geldt voor huizen die verkocht zijn vanaf 2004. De regeling kan ingewikkeld uitwerken doordat rekening ge houden moet worden met de diverse situaties die tussen partners kunnen bestaan, zoals een scheiding. De Belastingdienst geeft volgens de staatssecretaris voldoende voorlichting over de werking van de bijleenregeling en over de wijze waarop de vragen over de regeling in de aangifte moeten worden ingevuld. Er is bij voorbeeld een rekenmodule in het aangifte programma en een aparte rekenmodule op de site van de Belastingdienst. Mannen verdiepen zich vanuit hun stoel thuis meer on line in het aanbod op de hypotheken- markt dan vrouwen. Zo vragen ze bijvoor beeld vaker een offerte aan via internet in plaats van via de hypotheekadviseur. Dit blijkt uit onderzoek van SNS Bank onder 1291 recente en potentiële hypotheekafsluiters. Mannen zijn meer doe-het-zelvers en kiezen voor de juiste deal, vrouwen gaan meer op zeker en vinden het advies van de hypotheekadviseur belangrijk. Overigens wil de populariteit van internet on der mannen niet zeggen, dat ze de hypo theek online afsluiten. Uiteindelijk be landt het merendeel toch bij de hypotheekadviseur Mannen lnie hypotheekafsluiters Het vertrouwen van Nederlan ders in de woningmarkt is in het tweede kwartaal 2007 afgeo- men. De Postbank Woonlndex daalde in die periode van 104 naar 101,5.. Het afgenomen ver trouwen is gebaseerd op de ver wachting dat de hypotheekren te verder zal stijgen. Starters en koopwoningbezitters zijn pessi mistischer over het aantal hui zen dat verkocht zal worden. Van de huiseigenaars die bin nen twee jaar willen verhuizen is de voorkeur voor een woning in een lagere prijscategorie fors toegenomen. Bijna 70% is op zoek naar een woning onder de 300.000,- terwijl in het eerste kwartaal nog 51% een huis on der de 300.000,- wilde kopen. Vooral de huizen tussen 200.000,- en 300.000,- winnen aan populariteit; 48% wil in de ze prijsklasse kopen, tegenover 37% in het eerste kwartaal. De Belastingdienst heeft begin dit jaar een plan voor een Halal-hy- potheek afgewezen. Bilaa-Riba Islamic Finance uit Leiden was de indiener van het plan, en daarmee de enige Islamitische krediet verstrekker die een Halal-hypotheek heeft laten toetsen door de fis cus. Over de reden voor afwijzing zijn beide partijen vaag. Een be langrijk twistpunt is of er renteaftrek moet zijn op de rentevrije le ning. Bilaa-Riba stelt dat de hypotheek niet levensvatbaar is zonder het belastingvoordeel. Naar verluid zitten er momenteel 5.000 mensen te wachten op een Halal-hypotheek. De Nederlandsche Bank ziet veel beren op de weg bij het invoeren van Islamitisch bankieren. Wie is voor mij de beste hypotheekadviseur? Dat zijn er veel. Ga naar een vertrouwd hypotheekkantoor. Die zijn er volop. De advi seurs zullen niet met lage renten zwaaien en ook geen reisjes aan bieden. Ze zullen weliswaar bij de geldverstrekker een zo laag mo gelijke rente uitonderhandelen, maar hun aandacht zal allereerst sterk gericht zijn op de toekomst. Aan een hypotheekadviseur die als het ware met een verrekijker kijkt, daar heeft men wat aan. Een eerste oriëntatie op hypotheken op internet kan geen kwaad. Maar als het op beslissen aan komt, kan de hypotheekvrager het best te genover iemand zitten waarop allerhande vragen kan worden af gevuurd. Zorgvuldigheid is geboden, want het gaat om grote be dragen. De beste hypotheek is niet per definitie de hypo theek met de laagste maandlasten. De goedkoop ste dus. De beste hypotheek is een hypotheek, waarover uitvoerig is nagedacht. Er wordt dan niet alleen naar het heden gekeken; de aandacht richt zich over de gehele looptijd van 30 jaar. Iedere huiseigenaar wil de laagst mogelijke netto woon lasten. Wat heb je aan een paar jaar lage woonlas ten in verband met een lage rente, als de woonlas ten daarna stijgen? Is dat nog op te brengen, als er I kinderen komen? Het financiële plaatje verandert I I dan drastisch. Onder meer de hypotheekvorm en I de looptijd van de rente zijn onderdelen van de hy- I I potheek die mede een rustige financiële situatie bepalen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 39