Rotterdamse K-ant Rotterdams Klimaatfestival in Week van de Vooruitgang Schouder aan schouder voor het klimaat SEPTEMBER S007 Rotterdams Klimaatfestival 16 T/M SS SEPTEMBER met luchtkwaliteit, energiebesparing en klimaat. Op de Autovrije zondag wordt de Coolsingel omgetoverd tot C02Lsingel, waar u tips krijgt hoe u zelf kunt meehelpen aan een scho ner Rotterdam. Maar er is meer. U kunt mee schilderen aan de Klimaat, Want?. Een kart laat zien dat rijden op waterstof mogelijk is en ook nog hard. Zet uw eigen energie in bij het jumpen om het wereldrecord Jumpstylen te breken. En misschien sluit uw kind wel namens zijn of haar middelbare school een weddenschap met onze wethouder; besparen zowel de scholen als wethouder Harbers in twee maanden 8% CO2 en verbete ren zij de luchtkwaliteit. Als burgemeester ben ik trots op deze en andere initiatieven in onze stad. Doe dus mee en laat van u ho ren. De verhalen in deze krant zul len u inspireren. Want de complexe problemen rond luchtkwaliteit en klimaat los je niet alleen op. Samen brengen wij een schoner Rotterdam dichterbij. Ik nodig u van harte uit om mee te doen. Tot op het Rotterdamse Klimaatfestival! Uw burgemeester, Ivo Opstelten Recordpogingen, theater, debatten, alternatief vervoer, sport bewegen en alle ontwikkelingen rond lucht en klimaat! 1 Rotterdammers weten van aanpakken. Hoe complex het probleem ook is, we lossen het altijd op door gewoon aan de slag te gaan. Dat geldt ook voor onze aanpak van het lucht- en klimaatpro bleem. Dat lossen we op door samen de handen uit de mouwen te steken. Gemeente, bedrijven, maatschappe lijke organisaties en burgers, in deze stad komt iedereen met creatieve oplos singen. Ik doe dus ook een beroep op u! Rotterdam zet hoog in als het gaat om het klimaat en een schone lucht. We nemen tientallen maatregelen om de luchtkwaliteit te verbete ren. Een bekend voorbeeld zijn de groene golven. Ook de C02-uitstoot moet omlaag: in 2025 willen we de helft minder CO2 uitstoten dan in 1990. Zonder u te belemmeren in uw bewegingsvrijheid. Hoe we dat gaan doen? Door onze Rotterdamse durf en creativiteit te gebruiken. In deze stad leven duizenden slimme ideeën. Het is belangrijk al die waar devolle ideeën en oplossingen bijeen te brengen. Ideeën van de industrie om hun uitgestoten stoffen elders te hergebruiken. Maar ook uw eigen oplossingen voor een milieuvriende lijker huishouden. Daarom is er het Klimaatfestival. Het evenement waar alle slimme ideeën bij elkaar komen. Het begon met een motie om als Rotterdam mee te doen aan de Autovrije zondag. Maar alleen één Autovrije zondag is niet genoeg. Vandaar dat u tijdens het Klimaatfestival, inspiratie op kunt doen over alles wat te maken heeft Dit is een speciale uitgave ter gelegenheid van het Rotterdams Klimaat festival, Internet: www.rottsfdartsWimaatfestival.nl Eindredactie: RGI dS+V AM+D Tekst: Yvette van Dael Vormgeving: AM+D Drukwerk: Wegener Huis-aan-huiskranten Rotterdam organiseert van 16 tot en met 22 september het Rotter dams Klimaatfestival. Overal In de stad zijn activiteiten die u inspire ren mee te doen aan het verbeteren van het Rotterdamse klimaat en de luchtkwaliteit. De aftrap van het fes tival vindt plaats op 16 september, de landelijke autovrije zondag. Het Klimaatfestival is de Rotterdamse invulling van de Europese Week van de Vooruitgang. Uiteraard wordt het hele festival klimaatneutraal geor ganiseerd. Aanleiding voor de deelname was een wens van de raad (motie Bonte, Bruijn, Oosterhoff en De Kleijn) om deel te ne men aan de landelijke autovrije zondag. Het college grijpt de autovrije zondag en het Klimaatfestival aan om de bewust wording over de gevolgen van mobiliteit voor het milieu onder de aandacht te brengen. Daarnaast wil Rotterdam sa men met haar partners iedereen inspire ren bewuster om te gaan met energie en zelfbij te dragen aan het verbeteren van de luchtkwaliteit en het klimaat Rotterdam pakt aan De afgelopen dertig jaar zijn in stad en regio al veel maatregelen genomen. In 2005 heeft de gemeente samen met DCMR, de Stadsregio, ROM- Rijnmond, het Havenbedrijf Rotterdam en de RET de Rotterdamse Aanpak Luchtkwaliteit (RAL) opgesteld. Hierin staan tientallen maatregelen voor het verbeteren van de luchtkwaliteit. Voor beelden zijn onder andere maatregelen voor schoner transport, vermindering van uitstoot door industrie en havenacti viteiten en aandacht voor vernieuwende initiatieven van bedrijven en bewoners. De RET heeft inmiddels bijvoorbeeld de schoonste busvloot van Europa! Veel van deze maatregelen hebben ook een gunstig effect op de uitstoot van koolstofdioxide (C02)En juist op dat ge bied heeft Rotterdam een zeer gewaagde ambitie gesteld: halvering van de C02- uitstoot in 2025 ten opzichte van 1990. Om die ambitie waar te maken werken gemeente Rotterdam, Havenbedrijf Rot terdam NV, DCMR Milieudienst Rijn mond en Deltalinqs (waarin de belang rijkste industriële partijen en de haven samenwerken) samen binnen het Rot terdam Climate Initiative. Rotterdam is ook een partnerschap aangegaan met steden als Londen, Sjanghai, New York en veertig andere grote steden, die even als Rotterdam lid zijn van het Clinton Climate Initiative. Het initiatief maakt gebruik van de unieke verbinding tus sen industrie en stad. Zo wordt bijvoor beeld de restwarmte van bedrijven in de haven ingezet voor verwarming en kou- delevering van woningen, ziekenhuizen en bedrijven in en rond de stad. Zien en beleven Het Rotterdams Klimaatfestival start op 16 september met de autovrije zondag. De Coolsingel en Schiedamsedijk- voor de gelegenheid omgedoopt tot Klimaat boulevard, C02Lsingel en Schiedamse pad- zijn op die dag afgesloten voor het autoverkeer. De officiële opening vindt om twaalf uur plaats door burgemeester Opstelten. Vanaf dat moment start een scala aan ac tiviteiten voor alle leeftijden. Direct naast het stadhuis staat de Klimaat,Want? van het Rotterdams Milieucentrum. Sinds minister Cramer van VROM tijdens het Dunya Festival het eerste paneeltje schilderde, is de Klimaat,Want? de af gelopen maanden de stad doorgereisd en hebben honderden Rotterdammers meegeschilderd. De afsluiting voor autoverkeer betekent overigens niet dat er geen auto te zien is. Milieuwethouder Mark Harbers geeft om 13.40 uur het startsein voor het of ficiële FIA snelheidsrecord van de For mula Zero, de duurzame racewagen op waterstof. Op de hoek met de Meent en op de Meent zelf staan verschillende schone en/of alternatieve voertuigen opgesteld. Maar er is meer. Wethouder Lucas Bolsius (Buitenruimte) opent om 13.00 uur de Groene Oase, een sfeer volle theetuin op de C02L-singel. En om 13.15 uur voert verkeerswethouder Jeannette Baljeu officieel de milieuzone ring in. Vanaf dat moment mogen alleen vrachtauto's die aan bepaalde milieuei- sen voldoen, de binnenstad in. Op de C02L-singel speelt Wim Noor- degraaf's poppentheater de 'Rotterdam Rijnmond Roettest' en politici gaan aan de hand van pittige milieustellingen in debat met jongeren. Bovendien kunt u op verschillende locaties gratis naar 'An Inconvenient Truth', de film van Al Gore. Ook Rotterdamse onderne mers doen mee, met diverse stands op de Klimaatboulevard. Liefhebbers van fietsen kunnen na de opening onder leiding van de Fietsers bond een 'Rondje Rotterdam' fietsen. De tocht voert langs alle Rotterdamse deel gemeenten en start bij de fietsenstalling op de Meent. Op het Podium van de Schone Lucht verzorgt de band Soulva- tion een optreden, afgewisseld met een VJ. Eneco organiseert hier een klimaat quiz voor het publiek. Schiedamsedijk De gehele Schiedamsedijk staat in het teken van gezondheid en bewegen. Zon der verkeer ontstaat hier heel veel ruim te voor uitdagende activiteiten. Kinde ren kunnen aan de slag met stoepkrijt of zich uitleven in Kiddyland. Ook het Panna Knock-Outtoernooi belooft een spektakel te worden. Iedereen kan mee doen en Nederlands beste straatvoetbal lers Soufiane 2Zani Kenan Rathinho geven demonstraties. Voor ouderen zijn er oud-Hollandse spelen en worden er diverse clinics georganiseerd. Klimaatneutraal en aandacht voor openbaar vervoer Natuurlijk is het Klimaatfestival kli maatneutraal. Ben Jerry's delen op 16 september klimaatneutraal geprodu ceerd ijs uit vanuit een ijskar met zonne collectoren. Eneco zorgt ervoor dat alle elektriciteit die deze dag gebruikt wordt ecostroom is. Bij andere activiteiten compenseert de gemeente de uitstoot door te investeren in duurzame energie projecten. En natuurlijk is het de bedoe ling dat ook u meehelpt, door op de fiets of met het openbaar vervoer te komen. Vanaf verschillende P+R locaties wor den gratis OV-kaarljes voor vervoer van en naar het centrum uitgedeeld, er zijn gratis fietsenstallingen aan de Meent en Binnenrotte en er rijden velotaxi's. Wereldrecord Jumpstyle Een van de hoogtepunten van het Klimaatfestival is de recordpoging Jumpstyle. Jumpstyle is een muziekstijl in de elektronische dansmuziek, voord bekend geworden door de bijbehorende dans. Het is de bedoeling dat de hele C02L-singel aan het eind van de dag vol staat met jumpende mensen onder leiding van niemand minder dan de DJ's Jeckyll Hide. Als dat lukt, komt Rotterdam in het Guiness Book of Re cords te staan. Duurzame mobiliteit Na de vliegende start op zondag gaat het Klimaatfestival nog de hele week door. Zo organiseren het Havenbedrijf Rotterdam N.V. en Europees Massa goed- en Overslagbedrijf (Emo) B.V. een groot congres over het duurzaam maken van de haven. Ook stimuleren organisaties en bedrijven de Rotterdam mer om duurzamer te bewegen: met een cursus Het Nieuwe Rijden op dinsdag, een wandeling op woensdag, banden spanningmetingen op donderdag en met een mobiliteitscafé. Bewegen is ook het doel van het NK BMX Street (moun tainbike) op vrijdag 21 september voor het stadhuis. Geen woorden maar daden: The Bet Zes middelbare scholen in Rotterdam zijn de tijd van kennismaken en inven tariseren allang voorbij. Driehonderd scholieren gaan vrijdag 21 september een weddenschap aan met milieuwet houder Mark Harbers. In twee maanden tijd willen ze acht procent C02-besparen en tegelijkertijd de luchtkwaliteit verbe teren. The Bet wordt georganiseerd door jongeren in samenwerking met de Rot terdamse Aanpak Luchtkwaliteit en het Rotterdam Climate Initiative. Prijsvraag Het Rotterdam Climate Initiative heeft speciaal voor het Klimaatfestival een inspirerende prijsvraag uitgeschreven voor ondernemers met slimme ideeën. Heeft uw onderneming slimme, inno vatieve of gedurfde ideeën in de prak tijk toegepast? Zend uw voorbeeld dan direct in. Alle ideeën zijn welkom, klein of groot, als u maar kunt aantonen dat ecologische en economische winst heel goed samengaan en een stap in de goede richting zijn naar een goed klimaat. De beste ideeën worden beloond; de hoofd prijs is maar liefst een jaar lang klimaat neutraal ijs van Ben en Jerry's! Kijk voor meer informatie op de website www. rotterdamclimateinitiative.nl. U kunt tot 22 september meedoen! Draai deze krant om voor de reguliere weekkrant.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 65