Gratis IJsje Het Rotterdam Climate Initiative inspireert! Proef klimaatneutraal ijs! "te Ideeën voor schone lucht ROTTERDAM.CUMATE.INITIATIVE De'gemeente neemt de komende jaren diverse maatregelen om de luchtkwaliteit in Rotterdam verder te verbeteren. Deze maatregelen staan omschreven in de Rotterdamse Aan pak Luchtkwaliteit (RAL) en zijn ge richt op schoner transport, vermin dering van uitstoot door industrie en havenactiviteiten, en op vernieu wende initiatieven van bedrijven en bewoners. Checkwww.rotterdam.nl/ klimaat voor meer informatie over de RAL. Een stad met schone lucht is een stad waar iedereen prettig kan wonen en werken. Schone lucht bereik je door maatregelen te nemen. Dat klinkt zwaar, maar er zijn veel zaken die u zelf ook kunt bedenken, of mis schien al doet. Deelt u de auto met de buren, gaat u op de fiets naar het werk? Ook simpele maatregelen ma ken de lucht vanzelf schoner. Wat is er aan de hand? Scheepvaart, industrie en wegverkeer zijn belangrijke veroorzakers van de hoeveelheid fijn stof en stikstofdi oxide in de lucht. Het komt er dus op neer dat de lucht die u inademt niet altijd goed is voor uw gezondheid. Nu heeft de Europese Unie normen voor de luchtkwaliteit opgesteld. De gemeente Rotterdam heeft die normen vertaald in een programma voor een schone stad: de Rotterdam se Aanpak Luchtkwaliteit (RAL). Wat gebeurt er? Vanuit de RAL zijn al tientallen maat regelen genomen die een verbetering van de lucht betekenen. Om er en kele te noemen: veegauto's op straat worden stukje bij beetje vervangen door schone auto's. Vanaf 16 sep tember mag sterk vervuilend vracht verkeer de binnenstad niet meer in. Daarnaast zijn er walstroompunten voor de binnenvaart. Als die grote, energieverslindende schepen voor hun stroombehoefte gewoon een stekker in een stopcontact aan wal kunnen steken, laten ze de motor in ieder geval niet meer draaien tijdens een bezoek aan de stad. En ook al is dat maar een paar dagen per jaar: dat scheelt heel veel! Have fun Kom eens een kijkje nemen bij het plein van de schone lucht dat de hele dag barst van de activiteiten. Met als klap op de vuurpijl de recordpoging Jumpstyle met een afsluitend optre den van Jeckyll Hyde. Activiteit: Plein van de schone lucht Waar: Coolsingel (boven de Koopgoot) Wanneer: 16 september, tussen 12.00 en 17.45 uur Programma: doorlopend entertainment en informatie, ENECO Klimaatquiz, optreden van Soulvation, performance door VJ Adida met beelden van 'schone lucht', recordpoging Jumpstyle en optreden Jeckyll Hyde Toegang: gratis Goodies Goodies wil bijdragen aan de groeiende aandacht voor producten die met respect voor mens en milieu zijn ge maakt. Voor mensen die be wuste keuzes willen maken, biedt Goodies de informatie om dat ook te kunnen doen. Lekker leven, met oog voor de omgeving (mens en mi lieu) en door eerlijke handel: dat zijn de centrale thema's van Goodies, Op de website www.goodies.nl vindt u alle informatie over geld, reizen, mobiliteit, eten en shoppen. Wist u dat in Rotterdam garnalen worden gekweekt met restwarmte van de industrie? Wist u dat Rotterdamse tuinders rozen kweken met CO2 die de in dustriële bedrijven over hebben? Wist u dat Woonbron de COs-uit- stoot van hun woningen met drie procent per jaar gaat terugbren gen, onder andere door isolatie? Wist u dat TNT in Rotterdam rijdt met elektrische trucks? Rotterdam gooit zich in de strijd voor een beter klimaat! Het doel: de helft minder C02-uitstoot in 2025 ten opzichte van 1990. Die ambitie is alleen haalbaar als werkelijk ie dereen samenwerkt om hiervoor de beste oplossingen te bedenken. Het Rotterdam Climate Initiative stimu leert deze samenwerking. In onze eigen stad, met burgers, bedrijven en bestuurders. En internationaal met andere wereldsteden. Het Rotterdam Climate Initiative is het ambitieuze klimaatprogramma waarin de gemeente, het Haven bedrijf Rotterdam, DCMR Milieu dienst Rijnmond en ondernemers vereniging Deltalinqs samenwerken. Burgemeester Opstelten en Ruud Lubbers zijn de voorzitters van dit programma. Als he t ergens kan, is het in Rotterdam! De C02-uitstoot zo fors omlaag brengen is een gedurfde doelstel ling. Maar als het ergens kan, is het wel in Rotterdam. De haven, indu strie en stad vormen zo'n eenheid in deze regio, dat er talloze kansen zijn voor samenwerking en voor het uit wisselen van duurzame oplossingen. Hier hebben we de haven, de ruimte, goede economische omstandighe den en natuurlijk veel ondernemers. Wist u dat de Formula Zero water- stofkart op 16 september op de Coolsingel een officieel FIA snel heidsrecord probeert te vestigen? Het Rotterdam Climate Initiative ondersteunt alle bovenstaande Ini tiatieven. Hiermee stimuleert het slimme samenwerkingsverbanden en het ontwikkelen van nieuwe technologieën die gunstig zijn voor het klimaat Kijk voor meef informatie op www.rotterdamclimateinitlative.ni. Juist economische groei zorgt voor de investeringen. En voor de slimme ideeën. Samenwerken zorgt voor een klimaat waarin duurzaamheid ontstaat. Laat u inspireren en doe mee Bedrijven spelen een grote rol in het Rotterdam Climate Initiative. Maar succes is alleen mogelijk met de inzet van iedereen. Alle Rotter dammers, ondernemers en burgers, moeten een omslag maken in hun denken. Samen willen we de stad op nieuw uitvinden. Door anders om te gaan met vervoer en mobiliteit, wo nen, werken en produceren bouwt u met ons aan prettige leefomgeving. Door Vaker de fiets te nemen, een spaarlamp aan te schaffen of kritisch te consumeren kunt u al een steentje bijdragen aan een beter klimaat. Spannende innovaties Innovatie is het sleutelwoord. Het Rotterdam Climate Initiative zoekt steeds naar aansprekende projecten die het klimaat verbeteren en tege lijkertijd geld en werkgelegenheid opleveren. Het is te vroeg om te zeggen welke technische ontwikke lingen de CCh-uitstoot precies gaan verminderen. Maar door samen te zoeken, vinden we de beste oplossin gen. Daarom werkt het Rotterdam Climate Initiative ook samen met Het ijs van Ben Jerry's is het eer ste klimaatneutrale ijs ter wereld. Volgens de Provinciale Milieufede ratie en de HIER campagne voldoet de productieketen van Ben Jerry's ijs, van koe tot ijsbeker, aan alle richtlijnen voor een kiimaatneutraal product. De filosofie van Ben Jerry's is om duurzaam en maatschappelijk ver antwoord te ondernemen. Sinds 2003 werkt Ben Jerry's intensief aan deze duurzaamheid, bijvoor beeld door het gebruik van groene energie in hun fabriek en het Caring Dairy project, een duurzaam zui- velprogramma dat een balans zoekt in de behoeften van koeien, boeren en de planeet. Dit jaar zijn ze met al hun smaken Klimaat Neutraal ge- allerlei partijen: van regionale wo ningcorporaties tot universiteiten. Met het ondersteunen van Formula Zero stimuleert het Rotterdam Cli mate Initiative bijvoorbeeld het in de praktijk toepassen van waterstof. Op 16 september zal wethouder Harbers om 13.40 uur vlaggen aan het begin van de officiële FIA snelheidsrecord poging van de Formula Zero watér- stofkart. Universiteitsteams vanuit de hele wereld doen mee met een ontwerpwedstrijd om één van de ze ven brandstofcellen te krijgen voor een door hun zelf te bouwen wa- terstofkart. Volgende zomer zal dan de allereerste Waterstof Grand Prix plaatsvinden, in Rotterdam waarbij de verschillende teams het tegen el kaar opnemen. Teams van drie uni versiteiten zijn op 16 september al aanwezig met hun ontwerp. Duurzame haven De Rotterdamse haven is een ha ven van wereldformaat. De haven is belangrijk voor onze economie en werkgelegenheid. Het duurzamer maken van de haven en de scheep vaart weegt zwaar mee in de CO2- reductie. Rotterdam heeft binnen het Clinton Climate Initiative het voortouw genomen om met andere havensteden te praten over dit on derwerp. Volgend jaar vindt hier over in Rotterdam een internatio nale Havenconferentie plaats. Maar ook tijdens het Klimaatfestival is het Havenbedrijf Rotterdam van de partij. Het Havenbedrijf Rotterdam NV en Europees Massagoed- Over slagbedrijf (EMO) B.V. organiseren op 20 september de Top Meeting Rotterdam Energy Port 2007. Het thema van de dag is: Duurzame ont wikkeling Rotterdam Energy Port, met een focus op kolen, biomassa en CO2. Een duurzame ontwikke ling van Rotterdam Energy Port is van groot belang voor de economi sche en ecologische toekomst van de stad. Gezocht: duurzame en innovatieve ideeën Het Rotterdam Climate Initiative is op zoek naar ondernemers met slimme, innovatieve of gedurfde ideeën die in praktijk zijn gebracht en anderen kun nen inspireren. Dit kan een klein project 2ljn of juist een baanbrekende innova tie: ideeën die aantonen dat ecologi sche en economische winst heel goed samengaan en een stap in de goede richting zijn naar een goed klimaat De beste ideeën worden beloond. De hoofdprijs is een jaar lang kiimaatneu traal geproduceerd Ben Jerry's ijs. Uw inspirerende voorbeelden kunt u uiterlijk 22 september inleveren. Inspiratie of informatie? Nieuwsgierig geworden? Kijk op de website voor informatie en inspiratie: www.rotterdamcllmateinitiative.nt. U leest hier onder meer het uitge breide kiimaatprogramma, interviews, aansprekende projecten en het laatste nieuws. Rotterdam is ais enige Nederlandse stad Md van het Clinton Climate Ini tiative van de voormalige Amerikaanse president Bill Clinton. In het Clinton Climate Initiative beden ken ruim 50 wereldste den praktische en meet bare oplossingen in de strijd tegen klimaatver andering. Rotterdam is voor het Clinton Climate initiative gevraagd als voorbeeldstad door de grote ambitie van Rotter dam en omdat in Rotter dam haven, industrie en stad elkaar versterken. gaan. Op de website www.benjerry. nl/ldimaatneutraal.nl kunt u lezen hoe zij besparen, verduurzamen en compenseren. Ben Jerry's maakt honderd pro cent natuurlijk roomijs met honderd procent natuurlijke ingrediënten. De verschillende soorten ijs zijn te ver krijgen in lekkere combinaties. Profi teer van de korting en proef het zelf! Activiteit: gratis ijs Wanneer: zondag 16 september, tussen 14.00 en 17.00 uur Waar: Coolsingel mm mm mm Eén per persoon, op vertoon van deze bon. (bij de stand op het Klimaatfestival) Alléén geldig op 16 september.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 66