■Bh Schoon rijden kan ook in een oldtimer Jump to the max! -O Boompjes voor Boompjes Groene stroom In beis gebeurt er niets als u overstapt op groene elektrici teit. U krijgt geen nieuwe lei dingen of meterkast, en u blijft even zeker van stroomleveran- tie. Maar de energie hiervoor wordt duurzaam opgewekt met behulp van zonlicht, wind, water of biomassa. Er komen geen of nauwelijks vervui lende stoffen bij vrij. Groeiie elektriciteit wordt aangeboden onder uiteenlopende namen: Groene stroom, Ecostroom, Nauurstroom, Groene energie et cetera. Op de sites www. energiewereld, www.gaslicht. com, www.vergetijk.nl, www. enefgleleveranciers.nl of www. ecosstroom.nl kunt u zien wel ke energiebronnen de verschil lende leveranciers gebruiken en wat de prijzen zijn. Zet uw auto op een van de P+R-locaties! Voor vervoer van en naar de activiteiten op 16 september worden gratis OV-kaarten uitgedeeld bij P+R Noorder- helïing, Rotterdam-Alexan der en Slinge. Wereldbewust wonen Een huis is meestal de groot ste investering in het leven. Er zijn ook altijd milieukosten mee gemoeid: de ruimte die wordt ingenomen, verbruikte grondstoffen, energie, water... Vandaar het belang om zo duurzaam mogelijk te bouwen en te wonen. Dat betekent een betaalbaar, aangenaam en comfortabel huis, waar 'ver bruiken' tot een minimum is beperkt. Denk bijvoorbeeld eens aan ecologische of twee dehands bouwartikelen. Voor meer info ga naar: Duur- zaambou wenstartpagina.nl of www.omslag.nl/wonen/ ecobouw. Auto's die fijnstof uitstoot veroorza ken hebben op 16 september niets te zoeken op de Coolsingel, Schie- damsedijk en Boompjes. Voor één keer heet de Coolsingel CCELsingel en de Schiedamseweg Schiedam- se Pad, en mag iedereen daar op straat lopen, skaten en fietsen. De Boompjes zijn wel bereikbaar voor verkeer. Aan weerszijden van deze tijdelijke wandelboulevard nodigen de activiteiten uit tot bewegen en reflectie. Tijd voor actie, een gezond drankje of een goed gesprek over het klimaat... De automobilisten die vanaf Rotter dam-Zuid toch op de autovrije zon dag de binnenstad willen bereiken, krijgen vast en zeker te maken met de actie. Bij benzinepomp Argos (Vaanweg) is een groenruimte ingericht. Au tomobilisten ontvangen daar infor matie over bio-ethanol en een zakje met zaadjes voor een nieuwe boom. Zij ontvangen bovendien voorlich ting van de Argos-medewerker over flexifuel en een folder over Klimaat neutraal. En als de auto daar dan toch stilstaat, kan de bestuurder nog even snel de spanning van zijn banden laten controleren, want re gelmatige controle op de spanning van uw banden heeft ook effect op de luchtkwaliteit! Rodriaan Spruit is 34 jaar en ge trouwd met Philo de Gans (eerste kindje op komst). Hij is geboren en getogen in Schiedam, woont sinds 1999 in Rotterdam-Centrum, en werkt als geotechnisch adviseur bij Gemeentewerken. Zijn hobby's zijn fotografie en auto's. Gek genoeg is een oldtimer zijn bijdrage aan een betere luchtkwa liteit. Rodriaan heeft zijn Citroën Aca- diane omgebouwd zodat hij ermee op bio-ethanol kan rijden. 'Dat om bouwen is relatief goedkoop,' vertelt hij, 'omdat voor deze oude Citroën de regelbare sproeier die je nodig hebt, maar zon vijf euro kost. Ik ben lid van Het Eendeëi, een sleutelclub voor 2CV-liefhebbers. Daar heeft bijna iedereen zon sproeier inge bouwd. Voor een moderne auto is het een stuk duurder. Een conversie systeem voor een viercylindermotor kost vierhonderd euro.' De relatief schone brandstof E85 (85% bio-ethanol, 15 benzine) is in Nederland nogal prijzig: ruim 1.90 euro per liter. In Duitsland en Zwe den betaalt men aanzienlijk minder: ongeveer tachtig eurocent. Rodriaan heeft vorig jaar de Acadiane aange past voor een reis door Amerika. 'We hoopten dat we goedkoop konden tanken. Maar het was óók omdat je met de regelbare sproeier beter op grote hoogte kan rijden, zoals door het Andesgebergte in Chili.' Uiteindelijk hebben Rodriaan en Philo slechts één keer bio-ethanol kunnen tanken, in het Canadese Ot tawa. Hopelijk pakt het de volgende vakantie beter uit. 'Dan rijden we naar Griekenland. In Duitsland zijn veel pompen met E85. Het eerste wat we doen als we over de grens zijn, is E85 tanken.' Ook voor zijn werk rijdt Rodri aan wel eens op bio-ethanol. 'De gemeente heeft een aantal auto's in gebruik die op E85 rijden. Het las tige is dat bio-ethanol alleen bij een tankstation in Rotterdam-Zuid ver krijgbaar is. In heel Nederland zijn er maar drie verkooppunten.' Hij zou graag anderen motive ren om over te schakelen op E85, maar dan eerst moet de prijs om laag. 'Wij hebben ook een moder nere auto, een Citroën XM. Maar die bouw ik nog niet om. Ik werk graag mee aan een betere luchtkwaliteit, maar niet tot elke prijs. Nederland zou het voorbeeld van andere landen moeten vol gen. Pas als de accijns eraf gaat, wordt op E85 rijden echt interessant.' :E»5: is een brandstof met 85 bio-ethanol en 15 benzine. Rfe- ethanol wordt nu noggeprodu- eeerd met gebruik van organisch" materiaal, zoals suikerriet, maïs en tarwe De suikers worden gefermenteerd tot ethanol. Over enkele jaren wordt bio-ethano! ge maakt op basis van biomassa. Dit wordt de 2e generatie bio-ethanol genoemd. Het aandeel benzine in E85 is nodig om ie zorgen dat auto's met een normale benzine motor er probleemloos op kunnen rijden."Q Bewegen is goed en houdt ons ge zond. Bewegen is ook fun, bewijzen de gemeentelijke diensten Sport en Recreatie en GGD. Zij organiseren die zondag geweldig leuke activitei ten voor alle leeftijden. De Schiedamsedijk is helemaal van de 16e. Zonder auto's of ander verkeer ontstaat ineens een zee aan ruimte. En tijd, tijd voor actie! Op de kopse kant, vlakbij de Erasmus Brug, willen de kleinste bezoekers vast wel even buiten spelen bij Kiddyland, één groot Kinderspeelparadijs. Steps, opblaaskussens, verzin het maar en het staat er. Uitgespeeld? Dan vinden uw kleintjes het misschien wel span nend om samen met andere kids een groot kunstwerk op de stoep te krij ten! Daarnaast laten de artiesten van Circus Rotjeknor zien wat ze kun nen en nodigen ze het publiek uit om mee te doen. Even verderop worden Oudhol landse spelletjes gespeeld. Zeker de oudere bezoekers kennen de spelle tjes nog wel van vroeger. En aan de overkant lokt de Street Challenge; dit zijn sprintwedstrijden voor jongeren tot 21 jaar. Panna Knock Out Panna is een vorm van straatvoet bal en eigenlijk meer een lifestyle dan een sport Een straat zonder auto's is dus een prima plek voor een spannend Panna Knock Out- toernooi. Publiekstrekkers als Soufiane 2Zani en Kenan Rathino laten zien dat hun subtiele voet bewegingen veel meer waard zijn dan een doelpunt! Aanvang: 14:00 uur Locatie: Schiedamsedijk Wereldrecord Jumpstyle Jumpstyle is een muziekstijl in de elektronische dansmuziek, af komstig van onze Belgische bu ren. De basis is een harde bas, en een tragere variant op het snellere en hardere hardcore. Jumpstyle verwijst ook naar de dans die erbij gekomen is. Het is opnieuw erg populair, en ook al is de snelheid wat langzamer dan bij hardstyle, met zo'n 140-145 beats per mi nuut is het tempo hoog genoeg! in Activiteiten: een dag in beweging Waar: Schiedamsedijk, tussen 14:00 en 17:00 uur Wanneer: 16 september Programma: Kiddyland, stoep- krijten, Circus Rotjeknor, Street Challenge en nog veel meer Toegang: gratis, aanmelden is niet nodig de Koopgoot wordt op 16 septem ber een poging gewaagd onder leiding van Dj Mc-Q en Jeckyll Hyde het wereldrecord Jumpstyle te breken. Het is de bedoeling dat zondagmiddag één grote men senmassa komt jumpen. Met een geheel gevulde Coolsingel (ter hoogte van de koopgoot) komt Rotterdam namelijk in het Gui- ness Book of Records te staan! Energiemeters meten tijdens de recordpoging hoeveel energie al die mensen bij elkaar opwekken... Dus wanneer u de Jumpstylebeats door de stad hoort gaan: kom snel jumpen en zorg mede voor een fantastische afsluiting van de autovrije dag. De gratis optredens van publiekstrekkers Jeckyll Hyde en Mc-Q zullen daar zeker aan bijdragen. De recordpoging wordt mede mo gelijk gemaakt door de Onderne mersfederatie! Aanvang: 17:00 uur Locatie: Coolsingel

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 68