Terug naar EN ECO Energie draagt bij aan een groenere toekomst -fir O Pimp your car KlimaatNeutraal! De duinen in De wondere wereld onder water Werk jij mee aan schone lucht? U heeft vast wel eens gehoord van de Nivon-huizen en Nivon-gidsen. En misschien heeft u wel eens het Pieterpad gelopen? Dit zijn allemaal activiteiten van het Nivon. Deze ver eniging van natuurvrienden wil men sen bewust(er) maken van hun om geving en de manier waarop ze met natuur en milieu omgaan. Daarom organiseert het Nivon reizen, the ma-activiteiten, wandelingen, week enden in de natuurvriendenhuizen... samen ontdek je meer en kom je verder dan in je eentje. Natuurlijk doet het Nivon mee aan het Rotterdams Klimaatfestival. Ook zij maken zich zorgen over het mi lieu. Tijdens de autovrije zondag, op 16 september, kunt u zich een avond lang onderdompelen in films over de natuur. Voor de liefhebbers wordt er eerst een smakelijke autovrije maal tijd geserveerd- Activiteit: filmfestival Waar: Nivon Rotterdam, Dirk Smitsstraat 76 Wanneer: 16 september, vanaf 19.00 uur (vanaf 17.00 staat de maaltijd klaar) Programma: - An Inconvenient Truth van Al Gore - Microcosmos - Wilde plariten in Rotterdam - BBC-documentaires "Private life of plants" en Deep blue" 1 begang: An Inconvenient Truth is gratis toegankelijk, u betaalt 5,- per persoon voor het totaalprogram ma (excl. maaltijd) Het Nivon organiseert op de autovrije zondag bovendien een wandeling. In de loop van de week vinden er nog twee andere activiteiten plaats. Activiteit: wandeling Waar: vertrek station Nieuwer- kerk aan den IJssel, 10.45 uur verzamelen Wanneer: 16 september Programma: 16 km lopen van Nieuwerkerk naar de Esch onder begeleiding van een gids. U wandelt een deel van het Tom Markesepad dat langs de oude spoorlijn naar Utrecht loopt; het pad staat beschreven in een boek dat het Nivon in coproductie met het Rotterdams Milieucentrum heeft uitgegeven. 11 egalig: gratis, wel even van tevoren aanmelden via www.nivonrotterdam.nl of 010 411 88 24 Wilt u zelf op pad? Het Nivon heeft 21 korte en lange rondwandelingen in en om Rotterdam beschreven. Elke 'Ommen en Ommetjes' begint op een plek die goed met openbaar vervoer te bereiken is. U kunt de wandelingen downloaden van www.nivonrotter- dam.ommetjes of ophalen bij het Ni- von-kantoor aan de Dirk Smitsstraat 76 en bij VW Rotterdam. KlimaatNeutraal Groep hoopt dat zoveel mogelijk automobilisten door middel van een vignet op de achterruit aangeven dat ze hun C02- uitstoot compenseren. Dat wil zeg gen dat de broeikasgassen weer uit de lucht worden gehaald. Autokilo meters teniet doen voor het klimaat was al mogelijk, maar nog niet zo bekend. Het vignet moet dat zicht baar gaan veranderen. Uiteindelijk wil KlimaatNeutraal Groep één mil joen auto's met het vignet kunnen bestickeren. Het project moet groot en voor iedereen worden. Autogebruik draagt voor een aan zienlijk deel bij aan de opwarming van de aarde. Verkeer is voor een groot deel ver antwoordelijk voor de uitstoot van broeikasgassen. Een auto veroorzaakt per jaar een uitstoot van gemiddeld vier ton CO2. Om deze hoeveelheid op te nemen, moeten tweehonderd bomen een jaar lang groeien! Bomen nemen CO2 op uit de lucht en gebruiken dit om te groeien. Bos sen helpen dus om het broeikaseffect tegen te gaan. Helaas komt door de wereldwijde ontbossing veel van de opgenomen CO2 weer terug in de atmosfeer. Daarom plant Klimaat- Neutraal Groep nieuwe bomen aan en worden bestaande bossen be schermd. Zo wordt extra CO2 op- Nivon organiseert tijdens het Klimaatfestival nog een tweede wandeling! Ditmaal trekt u de duinen in... Naast twee wandelingen organiseert Nivon tijdens het Klimaatfestival nog een cursus waterleven! Activiteit: cursus waterleven voor kinderen en hun ouders Waar: deze bestaande cursus van het Nivon wordt speciaal voor het Klimaatfestival nog een keer gehouden, rond 10.30 uur verzamelen op het Eiland van Brienenoord Wanneer: 16 september Programma: bekijken van het waterleven Toegang: gratis, wel even van tevoren aanmelden via www.nivonrotterdam.nl of010 41188 24 Activiteit: Waar: Wanneer: Programma: Toegang: wandeling vertrek vanaf metrostation Spijkenisse, 10.00 uur verzamelen 19 september 13 km lopen van Rockanje naar de Voornse Duinen; dit duingebied is uniek in Europa vanwege de bijzondere vegetatie, vogelbroedplaatsen en aalscholverkolonies kleine bijdrage voor het vervoer van Spijkenisse naar Rockanje, wel even van tevoren aanmelden via www.nivonrotterdam.nl of010 41188 24 genomen en de al opgenomen CO2 vastgehouden. Naast bosprojecten investeert KlimaatNeutraal Groep ook in duurzame energie en bespa ringsprojecten. Het doel is het om het evenwicht in de atmosfeer te her stellen. Hoe kan ik KlimaatNeutraal rijden? Iedere automobilist kan bijdragen aan het tegengaan van het klimaat probleem door KlimaatNeutraal te rijden. Via de website www.weare- dimateneutral.com kunt u online de jaarlijkse CCh-uitstoot van uw auto gebruik berekenen en vervolgens di rect de compensatie realiseren. Met uw bijdrage stelt u KlimaatNeutraal Groep in staat bossen aan te planten en te beheren. Het vignet wordt met de post verstuurd en kunt u achter de autoruit plakken. Wat kost het? Het is vrij simpel: hoe minder uit stoot, hoe minder er gecompenseerd hoeft te worden en hoe goedkoper het vignet. Volgens KlimaatNeutraal Groep kost compenseren gemiddeld vijfendertig euro per auto per jaar. Maar door zuiniger te rijden, kun nen de kosten voor de compensatie gemakkelijk worden terugverdiend. Tips hiervoor vindt u ook op de website. Wijs op reis Neemt u regelmatig de auto of het vliegtuig? Op www.mi- lieucentraal.nl kunt u uitre kenen hoeveel CO2 en andere broeikasgassen u veroorzaakt door uw reis. Hoeveel bomen moeten een jaar lang groeien om de broeikasgassen te com penseren? Dat kunt u zelf uit rekenen en er actief iets tegen over stellen. Informeer eens bij GreenSeat (www.greenseat.nl) of Trees for Travel (www.trees- fortravel.nl). De lucht boven Rotterdam ruikt niet naar rozenblaadjes. Dat is mis schien ook wat veel gevraagd, maar de lucht kén schoner. De ge- méente doet er dan ook alles aan om de luchtkwaliteit boven Rotter dam te verbeteren. En jij kan daar bij helpen! De regio Rijnmond en de gemeen te Rotterdam hebben de handen ineengeslagen tegen de luchtver vuiling. Binnen een paar jaar moet de lucht veel schoner zijn. Een ge waagde uitdaging, maar die durven we in Rotterdam wel aan te gaan. Waar anders vormen de haven, in dustrie en stad zo'n eenheid als in deze regio? Samen met de goede economische situatie, de talloze ondernemers én de actieve bur gers heeft Rotterdam de perfecte omstandigheden in de strijd tegen vervuilde lucht. Schonere auto's De maatregelen van de gemeente en de regio staan beschreven in de Rotterdamse Aanpak Luchtkwa liteit en in het regionale Actiepro gramma Luchtkwaliteit Rijnmond. Een voorbeeld van zo'n maatregel is de 'groene golf', waarbij je op bepaalde trajecten in de stad al leen maar groene stoplichten treft als je je aan de snelheid houdt. Dat is niet alleen lekker doorrijden, maar op die manier stoten auto's ook minder schadelijke stoffen uit. Ook bevorderen de programma's het rijden met schonere auto's. Hartstikke goed natuurlijk, maar om echt verschil te maken hebben we ook de Rotterdammers zelf no dig. Lekker luchtje Wil jij graag aan de slag om jouw stad weer van een lekker luchtje te voorzien? Misschien kunnen wij je wel helpen! Aarzel niet, schrijf ons over je idee, activiteit of project. Met het project 'Zelf aan de slag' steunen we burgers die goede ini tiatieven bedenken tegen de lucht vervuiling. Wij doen dit met geld, kennis of hulp bij de organisatie. Maar de uitvoerder, dat ben jij! De uitdaging Dus daag je buurman uit om zijn de fiets eens uit de schuur te halen. Organiseer een autoloze zondag bij jou in de buurt. Of ga zakjes 'schone lucht' verkopen om je stadsgenoten te overtuigen van de noodzaak van frisse lucht. Jouw idee moet wel aan een aantal crite ria voldoen. Uiteraard moet je plan bijdragen aan een lagere uitstoot van vervuilende stoffen. Dat kan direct, maar mag ook indirect, bij voorbeeld doordat je ervoor zorgt dat je buurtgenoten vaker de fiets pakken. Je moet het initiatief zelf uitvoeren en binnen een jaar afron den. En het mooiste zou zijn als we het plan ook nog ergens anders kunnen gebruiken. Meedoen? Heb jij een geweldig plan? Kijk voor de voorwaarden op www. rotterdam.nl/klimaat en laat ons jouw idee weten via het contact formulier. Of stuur een brief met al je gegevens en zoveel mogelijk informatie over je plan naar: dS+V Gemeente Rotterdam t.a.v. Sethi Plaisier Postbus 6699 3002 AR Rotterdam EN ECO geeft om het klimaat en investeert daarom in innovatieve projecten rond de opwekking van Ecostroom, ook wel groene stroom genoemd. Daarom is EN ECO ook aanwezig op het Rotterdams Kli maatfestival. Wat is Ecostroom nu precies en wat zijn deze bijzonde re projecten? Hoe wordt groene stroom opgewekt? Ecostroom wordt opgewekt uit zon, water, wind en biomassa, stuk voor stuk natuurlijke bronnen die geen CO2 uitstoten en bovendien onuit puttelijk zijn. Er zijn geen fossiele brandstoffen nodig zoals aardgas en steenkool, die het klimaat belas ten. Ecostroom is dus schoner dan gewone stroom en bij ENECO be taalt u hiervoor niets extra! Technische hoogstand jes Sommige technieken om ÈcoStroom op te wekken zijn al beproefd, ande re technieken zijn technische hoog standjes. Hieronder leest u meer over twee bijzondere projecten; het windmolenpark op zee en de kip- penmestcentrale. Q7: Geen zee te hoog voor windenergie Een gigantisch windpark, midden op zee? Tien jaar geleden was dit nog ondenkbaar. In 2007 bouwt ENECO Energie aan Q7, het groot ste windpark voor de Nederlandse kust bij IJmuiden. Windenergie is een van de belangrijkste vormen van duurzame energie die grootschalig toegepast kan worden. Windenergie is schone energie, omdat bij het op wekken ervan geen schadelijke CO2 vrijkomt. Met de energie die door de zestig windturbines van Q7 worden opgewekt, kunnen ongeveer 125.000 huishoudens - vergelijkbaar met een stad als Utrecht - worden voorzien van Ecostroom. Begin 2008 zal de eerste stroom van Q7 geleverd wor den. Van mest naar warmte Bij het pluimveebedrijf van de fami lie Atsma in het Friese Tzum is vorig jaar de eerste installatie ter wereld in gebruik genomen die op boerde- rijschaal elektriciteit en warmte pro duceert uit kippenmest. De elektri citeit die niet op de boerderij wordt verbruikt neemt ENECO Energie af. De vrijkomende warmte gaat naar de kippenstallen, waardoor jaarlijks on geveer 300.000 m3 aardgas wordt be spaard. Dit bespaart 540 Kton CO2. De installatie werd mede mogelijk gemaakt door ENECO Energie. Meer weten? Kom naar het Klimaat festival en beleef de opwekking van Ecostroom in de ENECO Expe rience. Of test je kennis tijdens de Ecostroom quiz!

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 71