DSM Schone voertuigen I 0p reis langs de mooiste plekken op aarde Fietsparkeren bij Stadstoezicht "-is—-- A Kom op, let's move! De straatlantarens, bordjes op straat, riolering, pleinen, fietspaden, bruggen, tunnels, plantsoenen en speelplaatsen: alles wat u buiten ziet, licht geeft, blijft staan en wat zich onder de grond bevindt is in beheer bij Gemeentewerken. Deze gemeentelijke dienst zorgt dat alles het ook blijft 'doen'! Neem schone voertuigen, een stok paardje van Gemeentewerken. De fiets is natuurlijk het schoonste ver voermiddel. Dan komt er de elek trische fiets. Vorige maand op het NOS-journaal vanwege het enorme succes. Begonnen als fiets met trap- ondersteuning voor ouderen is de fiets ineens heel erg 'in' bij jongeren, zakenmensen en iedereen die op de fiets gezien wil worden. Het grappige is dat Gemeentewerken zeven jaar geleden al een proef uitbracht met elektrische fietsen. Toen wilde bijna niemand er iets van weten. De fietsen waren technisch nog niet optimaal, en het uiterüjk was vaak niet flitsend genoeg. De conclusie was: verbeter de fietsen en het wordt wel wat. Vijf jaar later is het gelukt: de omzet is in korte tijd verdubbeld! Mooi mee genomen: de elektrische fiets houdt mensen uit de auto en bevordert de gezondheid. Want ook al is de fiets elektrisch... u moet toch trappen! Van scooter tot auto De volgende vooruitgang is de elek trische scooter. Zeven jaar geleden hield Gemeentewerken ook met dit voertuig een pilot; de conclusies en aanbevelingen waren dezelfde als die van de elektrische fiets. Nu worden de elektrische scooters in verbe terde, mooie vormen op de markt gebracht. Gemeentewerken bekijkt hoe de elektrische fietsen en scooters bin nen de Rotterdamse diensten te ge bruiken zijn. Ook auto's worden steeds schoner. Flexi-fuel auto's zijn auto's die op bio-ethanol kunnen rijden en als dat niet voorhanden is met gemak kun nen omschakelen naar gewone ben zine. Ford, Saab en Volvo bieden dit soort auto's nu al aan, andere merken zullen spoedig volgen. Een flink deel van de dienstauto's van de gemeente rijdt al op bio-ethanol. Daar staat de gemeente nu nog alleen in: Neder land mikt op aardgas, maar de regio Rijnmond ziet veel meer potentie in bio-ethanol en dat is een wereldwij de groeimarkt. Deze brandstof moet nog wel, net als in de ons omringen de landen, voor een lagere prijs wor den geleverd. Dan zijn de gebruikers pas echt beter uit. Hier ligt nog een schone taak voor de overheid. Naast alternatieven voor brandstof zijn er ook alternatieven voor de aandrijf- techniek van auto's, zoals hybride of elektrisch. Deze technieken zijn door te vertalen naar bussen, vrachtauto's et cetera. Gemeentewerken is con stant op zoek naar de juiste techniek per vervoermiddel. Op 16 september laten Gemeente werken, Havenbedrijf, TU Delft, de Haagse Hogeschool, de Hogeschool Rotterdam en diverse andere organi saties zien wat er allemaal mogelijk is. Aan de Coolsingel/hoek Meent komt een opstelling van schone voertuigen te staan, van fiets en auto tot een boot. Activiteit: schone voertuigen Waar: Coolsingel, hoek Meent 14.00 - 17.00 uur Wanneer: 16 september Programma: kijken en ervaren wel ke voertuigen CO2 -uitstoot vermin deren of helemaal niets uitstoten! Toegang: gratis, aanmelden is niet nodig Na de kart; ruim baan voor de Bikers Contest! Milieudefensie probeert al enkele jaren een autovrije zondag in Rot terdam te organiseren. Dit jaar is het zover: op zondag 16 september 2007 zijn de Coolsingel en Schie- damsedijk autovrij als aftrap van het Rotterdams Klimaatfestival dat tot 22 september duurt. Dit festival is de Rotterdamse versie van de Week van de Vooruitgang. In die week kun nen bezoekers met eigen ogen zien en ervaren dat werken aan milieu en klimaat vooruitgang betekent! Volop in beweging Terug naar de autovrije zondag. De Schiedamsedijk wordt een Klimaat boulevard, met ruimte voor activi teiten die volledig in het teken van beweging staan. Waarom beweging? De GGD zet zich in voor een goede gezondheid en wil voorkomen dat bewoners ziek worden. Luchtkwa liteit en CCh-uitstoot hebben ook gevolgen voor de gezondheid van mensen. En bewegen draagt juist bij aan de gezondheid. Op 16 september is er extra ruimte om te bewegen, pal voor het kantoor van de GGD, omdat de auto's van de straat zijn. En mooi meegenomen: ook de lucht is scho ner en dus gezonder zonder auto's. Actie op de Schiedamsedijk De GGD en dienst Sport en Recrea tie hebben de handen ineen geslagen omsamen een aantal zondagse acti viteiten te organiseren, die jong en oud in actie brengen en nog leuk zijn ook! De dienst Sport en Recreatie coördineert alle sportactiviteiten, en richt zich vooral op de oudere jeugd, volwassenen en 50-plussers. Om er maar een paar te noemen: Soccer- dam, Kiddyland, Freerunning, Oud- Hollandse spelen en Street Challen ge. Ook doet Sport en Recreatie aan het eind van de dag een poging om op de Coolsingel het bestaande we reldrecord Jumpstyle te breken! De GGD organiseert vooral acti viteiten voor de kleintjes. Een op treden van Circus Rotjeknor, een potje stoepkrijten maar dan op straat, springen op springkussens, een speurtocht... Al met al vullen de GGD en dienst Sport en Recreatie de hele Schiedamsedijk. De mede werkers van de diensten zijn er klaar voor en hopelijk zijn de bezoekers net zo enthousiast. Het Rotterdams Klimaatfestival is een begin van een andere manier van omgaan met ons klimaat. Daar kunnen we allemaal aan bijdragen. Rotterdam laat in ie der geval zien dat de stad grote am bities heeft als het gaat om klimaat! Activiteit: sport en bewegen Waar: Schiedamsedijk Wanneer: 16 september, tussen 14.00 en 17.00 uur Programma: Soccerdam, Kid dyland, 50-plusplein, estafette, Freestylerunning, circus Rotjeknor, stoepkrijten, speurtocht, Street Challenge Toegang: gratis Als de kart de Coolsingel weer heeft verlaten mogen bikers in de versnel ling op het Formula Zero parcours. Het Wereld Natuur Fonds (WNF), Holy Cow en Glue organiseren de hele middag races voor de avontuur lijke, jonge bikers. WNF Het WNF is wereldwijd in gesprek met regeringen, bedrijven en men sen om denken en handelen te ver anderen. Het WNF zet zich niet alleen in voor behoud van bossen, oceanen, natuur- en watergebieden en het tegengaan van handel in be schermde diersoorten. Ook op het gebied van Klimaatverandering is zij zeer actief. In Nederland werkt het WNF samen met partners aan de bouw van windmolenparken, het in de markt zetten van groene energie en energiezuinige woningbouw. In de rangerclub probeert het WNF de jeugd van 6 tot 12 jaar bewust te maken van klimaat, bedreigde dier soorten en de natuur om ons heen. Tijdens het Klimaatfestival organi seert het WNF team Rotterdam een spannende skelterrace voor de WNF Rangers. Zo racen zij op een milieu vriendelijke manier voor een beter klimaat. Info: www.wnf.nl Glue Glue zet zich in voor het organise ren van totaalevenementen en acti viteiten voor publiek en onderne mers, waarin sport (bewegen!) de bindende factor is. Het bedrijf heeft veel ervaring in de sportwereld. Ac tiviteiten als de Drie van Rotterdam, Leontien's Lady's Ride en de Wieier Zesdaagse in AHOY zijn allemaal uit hun koker! Na de skelterrace is het dus tijd voor een sprint op de bike. Maakt niet uit met welke fiets u komt; het gaat tij dens de race om snelheid... Info: www.glue.nu HolyCow Cruises De Bikers Contest eindigt metde Kustombike Dragrace. HolyCow Cruises, bekend vanwege zijn tours voor groepen op Amerikaanse chop- perbikes langs de hotspots van Rot terdam, organiseert speciaal voor het Klimaatfestival een ludieke race. Het is de bedoeling dat steeds twee sprin ters over een korte afstand (1/8 mile) tegen elkaar rijden. Niet op gemoto riseerde choppers, maar op Kustom- bikes: zonder benzine slurpende motoren, CO2-wolken en lawaai. De winnaar van het klassement kan naar huis met een originele Nirve beach- cruiser of chopperbike. Voor de contest op de Coolsingel past Holy Cow alles aan naar een mi lieuvriendelijke manier van voortbe wegen. Goed voor het milieu én goed voor de bewegende mens. Er zijn maar zestig startbewijzen te vergeven, dus schrijf u snel in! In schrijven kan via: info@holycow- cruises.nl of vanaf 15:00 uur bij de inschrijftent op de Coolsingel. Deel name is alleen mogelijk op Kustom- bikes. De minimum leeftijd is 16 jaar en er zijn twee klassementen: een lady's en een gents. Info: www.holycowcruises.nl Activiteit: Bikers Contest Waar: Coolsingel (parcours Formula Zero) Wanneer: 16 september Programma: 14.00 uur-15.00 uur skelter wedstrijd voor kids van 6 tot 12 (activiteit WNF) 15.00 uur-16.00 uur sprintraces (ac tiviteit Glue) 16.00 uur-17.00 uur Kustombike dragraces (activiteit HolyCow - vooraf inschrijven!) Toegang: gratis Gratis 0V Op de autovrije zondag (16 sep tember) worden er in Rotterdam vanaf drie Park&Ride-locaties gratis Openbaar Vervoer kaartjes uitgedeeld, namelijk Noorder helling, Rotterdam-Alexander en Slinge. De kaartjes zullen van 9.00 tot 19.00 uur uitgedeeld worden en zijn ook alleen op de 16e geldigi 'Het moet een soort escape worden, met beelden die tonen hoe mooi moeder aarde is. Ik wil mensen graag een erva ring geven. Mijn visuals zullen hen het gevoel geven dat zij teruggaan naar hun jeugd, naar hoe het vroeger thuis was.' De Israëlische VJ Adi Khavous, ook wel bekend als Adida Fallen Angel ofMedi- aFreak zal op 16 september een door lopende performance geven tijdens de optredens van artiesten op het podium bovenaan de koopgoot. De 31 jarige Israëlische VJ vertelt dat elk optreden voor het publiek een unieke ervaring is. Hij gebruikt nooit twee keer precies dezelfde beelden. Afhankelijk van de artiesten met wie hij samenwerkt en de gelegenheid stelt hij een set samen die past bij de muziek. Adida maakt gebruik van beelden uit zijn eigen archief of hij neemt beelden van tv of internet. Zijn performance versterkt de optredens en maakt de muziek intenser. Wereldburger Met zijn Traveling Visual Unit treedt Adida over de hele wereld op tijdens muziekfestivals of in clubs. Elke club in Rotterdam heeft hem wel eens geboekt. Naast zijn werk als VJ werkt hij ook nog ais grafisch vormgever en maakt hij videoclips. Hij treedt niet graag op de voorgrond; het gaat hem om de boodschap. Zijn performance neemt je mee op een tocht langs al het moois dat moeder aarde te bieden heeft. We hebben maar één aarde Tijdens het Rotter dams Klimaatfestival krijgt Adida de kans om zijn werk aan een breed publiek te tonen. Zijn beelden zullen hier perfect tot zijn recht komen. 'Nu kan ik mijn bes te werk laten zien. Juist omdat ik men sen bewust wil maken hoe belangrijk de aarde is en hoe noodzakelijk het is om stil te staan bij de opwarming van aarde. We hebben maar één aarde.' Voorbeeld 'Veranderen begint bij jezelf. Het is simpel gezegd, maar het werkt zo. Je kunt pas iets veranderen of anderen iets duidelijk maken als je zelf ver andert. Dan word je een voorbeeld.' Adida probeert milieubewust te leven en wil daarin dus een voor beeld zijn. Als VJ gebruikt hij veel apparatuur maar daar gaat hij zo energiezuinig mogelijk mee om. 'De installatie voor mijn performance tijdens het Klimaatfestival bouwen we milieuvriendelijk op. Je kunt wel indrukwekkende apparatuur neer zetten, maar dat kost te veel energie. We willen juist een goed voorbeeld geven'. Voor meer informatie over deze veelzijdige artiest, kijk op: www. easydaylabs.com www.myspace. com/easydaylabz adidafallenangeL blogspot.com Stadstoezicht stimuleert het fietsen en fietsbezit onder Rotterdammers. Hoe? De dienst is eigenaar, beheer der en exploitant van twee grote fietsenstallingen in de binnenstad van Rotterdam: de Binnenrotte en de Meent. Daarnaast beheert Stads toezicht namens de deelgemeenten fietsenstallingen nabij metrostations, zoals Slinge en Hoogvliet. Minder bekend wellicht is dat Stads toezicht, samen met de deelgemeen te, een actieve rol speelt in de plaat sing en exploitatie van fietstrommels voor bewoners die zelf geen stalling hebben. Bewoners met een fiets- trommel sluiten hiervoor een abon nement af bij Stadstoezicht. Daar naast werkt Stadstoezicht samen met stichting OV-fiets en faciliteert de dienst OV-fietsen. Dat wil zeggen: in bestaande stallingen van Stadstoe zicht is plek gereserveerd voor fietsen die u op bepaalde plekken in de stad kunt huren. Ook biedt Stadstoezicht fietsers die hun vervoersmiddel in de fietsenstalling zetten gratis hulp bij pech. Met de zogenaamde rijwiel- hulpkisten van de ANWB kunnen eenvoudige reparaties aan de fiets worden uitgevoerd. Gratis fietsen stallen Gedurende het Rotterdams Klimaat festival kunnen fietsers hun fietsen kosteloos plaatsen bij de fietsenstal ling Binnenrotte - gelegen naast het Blaakstation - en fietsenstalling de Meent, aan de zijkant van het Post kantoor. Daarnaast worden er op de autovrije zondag bij beide fietsenstal lingen gratis fietsreparatiesetjes uit gedeeld. Zolang de voorraad strekt! Informatie www.stadstoezicht.rotterdam.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 74