LLINK Duurzaam wonen en leven in Rotterdam Niet praten, maar doen Toe aan een groen dak? LLiNK kleurt je najaar! Wat doen Rijnmonders zelf aan een beter milieu, en wat verwachten ze van de gemeente? vVil je meer dan de zoveelste uitge- cauwde realityshow? Stem dan je ra- iio en televisie af op LLiNK. LLiNK iaat verder waar andere omroepen itoppen. LLiNK is positief, inspi rerend en biedt lifestyle en nieuws zoor een betere toekomst. Dit klinkt allemaal wel mooi, maar op Nederland 3 is het bewijs dit na jaar ook echt te met eigen ogen te zien. In het nieuwe reisprogramma 3 op Reis trekt presentatrice Floor- tje Dessing bijvoorbeeld de wereld rond met het openbaar vervoer en komen reizen met een 'groen tintje' aan bod. Maar hier blijft het niet bij, in LLinke Soep, het programma met Groen geld maakt wel gelukkig Banken en beleggingsfondsen kunnen - namens ons - voorwaarden stel len aan het gebruik van het geld dat zij voor ons beheren en beleggen. Bij duurzame investeringen worden er normen gesteld ten aanzien van mens, milieu en samenleving. Vergeet niet dat wij het zijn die ons geld aan de banken ter beschikking stellen. Met de keuze voor een duurzaam spaar of beleggingsfonds kunt u een signaal afgeven. Denk bijvoorbeeld aan een groene hypotheek of een ethisch belegd pensioen. Investeer in een betere toekomst, spaar groen geld. Kijk voor meer info op: www. groengeld.nl ofwww.groeninvest.nl. Zeel lezers van de krant huren een woning van Woonbron. Net zoals jen goede woning, hoort ook een joede woonomgeving tot de maat schappelijke verantwoordelijkheid ran de corporatie. Klimaat en ener- ]ie zijn daarin belangrijke factoren. joed bouwen en goed en sociaal ruisvesten, daar gaat het Woonbron jm, al een eeuw lang. In die honderd aar is dat doel van Woonbron niet zeranderd, maar een heleboel andere '.aken zijn dat wél. Zo hebben men sen tegenwoordig veel meer ruimte ;n energie nodig dan vroeger, rlelemaal van deze tijd is duurzaam jouwen, iets waar Woonbron flink nee aan de weg timmert. Duurzaam jouwen betekent voor de corporatie jijvoorbeeld bouwen met zo min nogelijk belasting van het milieu, net materialen die lang meegaan, mergiezuinig zijn in het gebruik ;n milieuvriendelijk zijn verbouwd jf geproduceerd. Duurzaam bou wen betekent ook: mooie gebouwen ïeerzetten die 'dierbaar' zijn. Zulke iebouwen hebben een lange levens duur en zijn daarmee pas écht duur- jamen met de gemeente Volgens het Rotterdam Climate Ini- iative kan driekwart van de wonin gen energiezuiniger en duurzamer. Dm vaart te zetten achter de maat- egelen van het Rijk sloten de ge- neente Rotterdam en Woonbron in uli een intensieve samenwerkings- jvereenkomst. Daarin zijn concrete ifspraken gemaakt om samen te verken aan innovatieve energiepro- ecten die voor een jaarlijkse verla ging van C02-uitstoot zorgen van Irie procent, in ieder geval tot 2012. sVoonbron gaat de komende jaren link wat maatregelen nemen, van solatie en dubbel glas tot het aanleg den van windturbines en groene da- cen. Dit soort maatregelen zijn niet illeen goed voor het klimaat, maar jok voor de portemonnee van de jewoners! Duurzaamheid is: iets maken wat niemand óóit meer kwijt wil Woonbron ziet in duurzaam heid ook iets bewaren wat van waarde is, en menselijke emotie oproept Dingen die mensen dierbaar zijn, wil len we behouden. Dat kan zijn een natuurpark of een prachtig monument als ss Rotterdam, dat in 2008 weer terugkomt naar Rotterdam (in Katendrecht). Voor Woon bron is de restauratie van het schip een toonbeeld van duurzaamheid: alle duurza me materialen worden herge bruikt en de oude meubels, voorwerpen en zelfs muur schilderingen worden in oude staat hersteld. Ook een groen dak? Met alleen al 30.000 wonin gen in Rotterdam beschikt Woonbron over een enorm dakoppervlak. Woonbron zal bij groot onderhoud veel va ker een zogenaamd 'groen dak' van Sedum-plantjes aanbrengen. Groene daken zijn goed voor het milieu. Zij zorgen voor minder opwar ming van de onderliggende woningen, vangen fijn stof op van uitlaatgassen en zorgen voor berging van regenwater. Ook leuk: vogels en insec ten voelen zich thuis in deze, meer 'natuurlijke', omgeving en dat zorgt weer voor een biologisch evenwicht in de stad! Meer weten? Loop dan op 16 september eens langs bij de stand van Woonbron, op de Klimaatbou levard. ballen, gaan presentatoren Froukje Jansen, Edo Brunner en Marcel van der Steen op zoek naar groene ant woorden. Pittige onderwerpen pas seren de revue en iedere week wordt een bekende Nederlander langs de groene meetlat gelegd. LLinke Soep is vanaf 22 september iedere zaterdag te zien op Nederland 3. LLiNK is de kleinste omroep met de grootste idealen en is met haar pro grammering net zo ambitieus als met het werven van nieuwe leden. Want LLiNK is niet van plan om klein te blijven. Om ook in 2010 programma's te kunnen blijven maken zijn nieuwe leden hard nodig. Wilt u LLiNK ook in 2010 op radio tv? Word LLiNK voor 5,73 per jaar en kies je welkomstkado! Surf vandaag nog naar www.wordLLiNK.nl of meld je op 16 september tijdens de Autovrije Zondag in Rotterdam bij de LLiNK scheidsrechters! Duurzaam bouwen houdt veel meer in dan de combinatie bouwen en milieu. Duurzaam bouwen heeft net zoveel met materiaalgebruik te maken als met water, energie, afval en binnenmilieu. Voor de gemeente staat duurzaam bouwen gelijk aan duurzaam wonen en leven in een duurzame stad. Aan een aantrek kelijke en veilige omgeving, waar iedereen prettig kan wonen, werken en leven, nu én over honderd jaar. Ook u kunt daaraan een steentje bij dragen. Groene daken, waterbespa rende douchekoppen, zonnepane len, groene stroom, isolatie, groene schuttingen en duurzaam geprodu ceerd hout zijn maatregelen die ie dereen kan toepassen. Maatregelen die u uiteindelijk ook nog eens be sparingen opleveren. En dat is mooi meegenomen! Het Informatiepunt Duurzaam Bou wen Rotterdam is het gemeentelijke informatiepunt voor al uw vragen over duurzaam bouwen in Rotter dam. Bijvoorbeeld als u wilt weten hoe u zelf aandacht kunt besteden aan de duurzaamheid van uw wo ning. Speciaal voor dit soort vragen heeft het Informatiepunt de cd-rom 'Gouden tips voor duurzaam klussen en (ver)bouwen' ontwikkeld. Deze is gratis verkrijgbaar bij het Infor matiepunt Duurzaam Bouwen, info. dubo@gw.rotterdam.nl, 010 - 489 54 89. Of kijk op www.gw.rotterdam.nl [burgers - duurzaam bouwen]. Op 16 september staat het Informa tiepunt DuBo met een stand op de Klimaatboulevard. 'Wedden dat het ons lukt om in twee maanden tijd acht procent C02 te besparen?!' Dit beweren de jonge ren van zes Rotterdamse scholen die meedoen aan 'The Bet'. Het idee is simpel: geen tijd verspillen aan praten, maar actie onderne men om C02 te besparen en de luchtkwaliteit te verbeteren. Om te bewijzen dat het kan, gaan de jongeren deze weddenschap aan met milieuwethouder Mark Harbers van Rotterdam. In Rotterdam wordt niet alleen gepraat over schonere lucht en C02-besparing, maar de jongeren en de politiek gaan er sa men gewoon mee aan de slag! Tien jaar geleden maakten landen van over de hele wereld afspraken over het terugdringen van de CCte- uitstoot in het Kyoto-protocol. De CO-uitstoot zou met acht procent moeten worden verminderd voor het jaar 2012. Om te laten zien dat ook jongeren het belangrijk vinden dat die afspraken behaald worden, bedacht Jongeren Milieu Actief The Bet. Juriaan van Leeuwen, project medewerker van JMA: 'In veel lan den neemt de uitstoot van CO zelfs toe. Daarom gaan jongeren nu zelf aan de slag om het goede voorbeeld te geven. Als de COz-uitstoot daad werkelijk met acht procent wordt verminderd, dan zou dat ook gewel dige gevolgen hebben voor onder meer de Rotterdamse luchtkwaliteit.' The Bet wordt georganiseerd in sa menwerking met de Rotterdamse Aanpak Luchtkwaliteit en het Rot terdam Climate Initiative. Het is daarmee een goed voorbeeld van de integrale Rotterdamse aanpak van luchtvervuiling en klimaatverbete ring. De creatieve manier waarop de jongeren omgaan met de problema tiek zorgt voor een verbetering van de luchtkwaliteit en draagt daardoor ook bij aan een doelstelling op de lange termijn: 50% C02-reductie. Onze toekomst staat op het spel Juriaan: 'Het is onze toekomst die op het spel staat. Het is daarom be langrijk dat jongeren zich bewust worden van het klimaat- en lucht vervuilingsprobleem en hun maat schappelijke betrokkenheid vergro ten. In de weddenschappen die de jongeren sluiten met gemeente wor den ze gemotiveerd om actief aan de slag te gaan met energiebesparing en de verbetering van de luchtkwa liteit. Met The Bet willen wij laten zien dat je in plaats van te praten, ook gewoon actie kan ondernemen.' De school die halverwege The Bet aan kop gaat, mag met wethouders Harbers op bezoek bij bijvoorbeeld de inspirerende Happy Shrimp Farm of de Formula Zero waterstofkarts. Ook in de lessen komen de thema's klimaatverandering, energiebespa ring en luchtverontreiniging aan bod, waardoor jongeren zich hier nog beter in kunnen verdiepen. Hollandse sperziebonen The Bet wil ook laten zien dat je met simpele maatregelen in twee maan den tijd makkelijk acht procent CO2 kunt besparen en mede daardoor de luchtkwaliteit kunt verbeteren. Ju riaan van Leeuwen: 'Door gewoon thuis en op school aan de slag te gaan, laten we aan iedereen zien dat je heel goed zélf energie kunt bespa ren en de luchtkwaliteit kunt ver beteren'. Besparen kan bijvoorbeeld door spaarlampen te installeren, zuiniger met de verwarming om te springen of door over te stappen op groene stroom. Een schonere lucht krijg je door vaker de fiets pakken of jezelf ziek te eten aan Hollandse sperziebonen die niet met vervui lende vliegtuigen uit een ver land zijn overgevlogen.' De scholieren en hun docenten kunnen zelf kiezen of er op school of thuis wordt bespaard of allebei. Als ze de weddenschap maar winnen. Zonnepanelen op het schooldak Bij elke weddenschap hoort een in zet. Degene die de weddenschap ver liest, levert een tegenprestatie. Welke tegenprestatie dat is, maken wethou der Harbers en de jongeren bekend bij de ondertekening van de wed denschap. Misschien wel een zon nepaneel op het schooldak, of een EKO-maaltijd voor de wethouder. De klok gaat lopen op 21 septem ber. Het worden spannende wed denschappen, de komende weken in Rotterdam! Marie Cecile Thijs, fotografe 'In de stad pak ik de fiets, altijd. Maar voor kleinere kinderen is dat niet te doen. Mijn kind moet op weg naar school langs enkele gevaarlijke kruispunten, zoals het kruispunt bij het Westerpaviljoen. En dus breng ik haar met de auto.' Steven van de Raadt, galerie African Art, Delfshaven 'We hebben halogeen lampen, spaarlampen, woningisolatie, een afwasautomaat met een laag energie programma, een hoogrendement verwarmingsketel en hergebruikte cartridges. Als er hybride auto's op de markt komen dan wil ik er graag een aanschaffen. We brengen papier en glas apart weg en we houden verf en batterijen apart.' 'Ik vind dat autobussen in de stad hybride of elektrisch zouden moeten zijn. En net als in Amsterdam kan de gemeente vervuilende vrachtwa gens uit de binnenstad weren door het gebruik van vrachttrams. Ook vind ik dat er te veel verlicht wordt 's nachts.' Roya Hamburger, illustrator en ini tiatiefnemer 'Pluk de Dag' 'We gebruiken thuis zoveel mogelijk fairtrade en biologische producten, ik geef voorlichting via mijn werk (www.plukdedag.nu) en we probe ren zo veel mogelijk thuis te recyclen, zoals GFT, flessen en batterijen. We hebben spaarlampen, een roetfilter op onze auto en ik heb een groene creditcard aangevraagd.' 'Het centrum zou best minder toe gankelijk mogen worden voor auto's. Op drukke dagen staan al die auto's heel de tijd vast en staan ze met zijn allen te ronken, vreselijk is dat. De gemeente zou meer kunnen inzet ten op groene zones. En ze moeten het bewoners zo makkelijk mogelijk maken om te kunnen recyclen en het milieu te sparen.' Gilbert Curtessi, de Happy Shrimp Farm 'Een van de belangrijkste dingen vind ik het tegengaan van verspil ling. Dat kan echt niet meer. Dat kun je doen door je bord leeg te eten of energie-efficiënt leven. Ik probeer echt, ook juist vanuit mijn onderne ming gezien, het reizen te beperken. We proberen de milieuefficiency te verbeteren en de milieubelasting te verlagen. Zo letten we er bijvoor beeld op dat we geen zakengeschen- ken weggeven die helemaal in China gemaakt zijn om maar iets te noe men. Ik wil graag als ondernemer en persoon een voorbeeld zijn en dat begint altijd eerst bij jezelf.' 'De gemeente doet relatief al veel. Maar ze kan wel een en ander ver sterken door blijvend te faciliteren, bijvoorbeeld door het creëren van ruimte (fysiek, wetgeving) voor be drijven maar ook voor bewoners. Belangrijk is ook dat ze inspelen op het gebrek aan kennis. Een vriende lijk milieu is niet saai zeg maar!'

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 75