I« I* li II De Coolsingel: één grote groene oase Deltalinqs: Jump mee met Jeckyll en Hyde 'We moeten het vooral samen doen!' De mobiele fietsenmaker Luchtzuiverende spaar lampen, bestaan aie? Fijnstof of huisstofmijt in de slaap kamers, allergische reacties op pol len of rooklucht in de woonkamer, normaal is daar niet zoveel tegen te doen. Schoonmaken of de kamer luchten helpt maar even... Gelukkig heeft het bedrijf Lightfresh voor dit soort ergernissen dé oplossing ge vonden in de vorm van een luchtzui verende spaarlamp. Lightfresh heeft twee bestaande producten, de spaar lamp en een ionisator (apparaat dat elektrisch geladen deeltjes omzet), samengevoegd tot een luchtzuive- raar met ongekende capaciteit. Testresultaten geven een reductie tot maar liefst 93 procent van stofdeel tjes, pollen, huisstofmijt, vervelende geurtjes en bacteriën in de lucht. Naast de ioniserende werking geven enkele lampen uit het ruime assor timent tevens vol spectrum daglicht af. Deze daglichtafgiffe, die onder andere verwerft zit in TL-lampen, houdt winterdepressies buiten de deur en zorgt tegelijk voor de aan maak van vitamine D bij mensen die zich in een ruimte bevinden met dit soort lampen. De producten van Lightfresh zijn niet verkrijgbaar in winkels maar uitsluitend via internet te bestellen: www.lightfresh.nl, of via de regioma nager Rotterdam e.o. Dhr. W. Blonk (06 21851949). Deltalinqs vertegenwoordigt de be drijven in het haven- en industrie gebied van Rotterdam. Dat zijn de bedrijven in de procesindustrie, en in de sectoren transport en op- en overslag. Wat hebben inwoners van Rotterdam en omgeving met die bedrijven te maken, behalve dat er 50.000 mensen werken en er geld voor de regio wordt verdiend? Het antwoord is: 'veel'. Want de materialen die wij als con sument kopen en gebruiken, vinden veelal hun oorsprong in dit gebied. Ga maar na: uit olie worden in raf finaderijen grondstoffen 'gekraakt', waar andere bedrijven weer nieuwe grond- en hulpstoffen van maken. Zoals voor bedden en banken, kle ding en verpakkingen, cosmetica en medicijnen, auto's en gereedschap pen. Van basic tot hightech: onmis bare producten voor ons welbevin den. Duurzame toekomst Ook bedrijven vinden - net als burgers - duurzaamheid van groot belang. Geen verspilling van grond stoffen of energie is het uitgangs punt. Dat is goed voor zowel het leefklimaat als voor het economisch bedrijfsklimaat. Beide zijn hard no dig voor een duurzame toekomst van onze regio. Tuinders kweken nu al gewassen met de overtollige C02 van bedrij ven. Dat bespaart hen veel energie en het bespaart de omgeving de uit stoot van het broeikasgas CO2. Deze regio kan door de schaalgroot te van industriële activiteiten de mo gelijkheden voor energie-efficiency nog verder uitbouwen. Zo komt bin nen de procesindustrie veel warmte vrij. Die warmte komt de 'buren' van pas: bedrijven, kantoren en wonin gen. Dus moeten we die restwarmte liever niet meer ongebruikt naar de lucht laten gaan. Als de overheid wil investeren in een leidingnet voor deze restwarm te - net zoals ze dat doet voor olie en gas - dan kunnen we in de Rot terdamse regio een netwerk aanleg gen voor de levering en afname van restwarmte. Bedrijven kunnen die restwarmte eerst zelf benutten en dan terugleveren aan het netwerk, waarmee ook kantoren en woningen in de randstad de restwarmte - maar dan met de gewenste lagere tempera tuur - geleverd krijgen. Dat is dub bele energie-efficiency! Zo zouden 500.000 woningen warmte kunnen krijgen waarvoor geen energie meer opgewekt hoeft te worden en er dus minder broeikasgassen in het kli maat komen. Voortdurend verbeteren In de toekomst zullen bedrijven ook meer en meer reststoffen onderling uitwisselen. Dat bespaart grondstof fen en energie. Ook in de procesvoe ring zelf verwachten we nog grote stappen naar duurzame productie processen en 'groene' grondstoffen te gaan zetten. Dat gaat echter niet van vandaag op morgen. Vooral techni sche en organisatorische innovaties zullen baanbrekend werk moeten doen. Deltalinqs stimuleert in haar activiteiten de samenwerking tussen bedrijven en kennisinstituten, ook voor duurzame ontwikkelingen en energie-efficiency. Het Rotterdam Climate Initiative is het klimaatprogramma van de ge meente Rotterdam, Havenbedrijf Rotterdam NV, Deltalinqs en DCMR Milieudienst Rijnmond. Een dagje zonder auto kan hele maal geen kwaad. Voor één dag is de lucht schoon, zijn de straten van kinderen, fietsers en voetgangers en kan iedereen op zijn gemak ken nis maken met de voordelen van vervoer per bus, trein en fiets. Samen met Milieudefensie stond het Rotterdams Milieucentrum aan de wieg van de autovrije zondag in Rot terdam. Dit platform voor iedereen die betrokken is bij natuur en milieu staat voor meer natuur, en minder beton. Zij hopen dat 16 september een begin is van een bewustwor dingsproces bij de mensen die in en rondom de stad wonen. De stad kan een stuk schoner, maar niet zonder üw hulp! Activiteiten Rotterdams Milieucentrum Het Rotterdams Milieucentrum neemt zondagmiddag diverse acti viteiten op de Coolsingel voor reke ning. Zo kunnen de bezoekers even rust zoeken in de 'Groene Oase' en naar de muziek luisteren. Het ter ras lokt met biologische hapjes en drankjes. Na de officiële opening van het Klimaatfestival door burge- meester Opstellen volgt een debat over klimaat en luchtkwaliteit tussen Milieudefensie, jongeren, politici en bestuurders. Wie er niet bij kan zijn: een deel van het debat wordt uitge zonden in het programma FLEX M op ETV! Klimaat, Want? Voor het stadhuis staat de Klimaat, Want?: circa zestig meter schilde rijen en gedichten met aan weers zijden twee hoge torens. Vanaf 14.00 uur kunt u bij de schildertenten te recht voor het beschilderen van pa nelen om de Klimaat, Want? verder te vullen. Natuurlijk mag u ook een gedicht maken, als uw kunstwerk maar met klimaat te maken heeft! De activiteit is begonnen tijdens het Dunyafestival en heeft daarna 'rond- getourd' in de wijken en in Ahoy op het Jeugdvakantieland. De activiteit is overgewaaid uit Parijs. Daar was de Klimaat, Want? vooral bedoeld voor volwassenen, maar dat is hier juist niet het geval. Ook kinderen mogen met pen of penseel hun crea tiviteit botvieren op de panelen! Theater op de Coolsingel De straatprogrammering start om 14.00 uur. Kinderen mogen zich uit leven bij de schminckfiets. Artiesten van het Belgische Foole theater skiën de Coolsingel af. Acrobatiektheater Limousientje haalt moeilijke caprio len uit aangevoerd door de Tentband. Circus Klomp loopt met stelten heen en weer over de lege straat... Vanaf de tribunes van het openluchttheater beleeft u de première van Wereld wachter, een grappige, ontroerende theatervoorstelling over de wereld en schone lucht. En in het poppen theater voor het stadhuis zit Wim Noordergraaf helemaal in het fijn stof. Hij test het roetgehalte met de Rotterdam Rijnmond Roettest. Tot slot komt de bekende Rotter damse kunstenaar Olaf Mooij met zijn Braincar naar het festival. Zijn denkende auto staat in een opblaas bare tent, en wat daarin gebeurt... De 'brainwaves' van de auto gaan in ie der geval allemaal over klimaat! Locatie: Groene Oase (voor het stadhuis) Tijd: 12.00 uur -17.00 uur Programma: landelijke aftrap Klimaatfesitval, opening Groene Oase door wethouder Bolsius, terras en muziek van de Tentband en percussiegroep Kawienbi, afkondi ging milieuzonering door wethou der Baljeu Wanneer: 16 september Toegang: gratis Locatie: CChLsingel Tijd: 14.00 uur -17.00 uur Programma: Klimaat, Want?, open luchttheater, straattheater, poppen theater, braincartent Wanneer: 16 september Toegang: gratis www.milieucentrum.rotterdam.nl ^SET' 'tt "-MüN De Verkeersslang is een project dat kinderen stimuleert lopend of met de fiets naar school te komen. Daarvan is berekend dat niet alleen het verkeer veiliger wordt, maar ook de lucht schoner. Farhad Hosseini werkt als mobiele fietsenmaker mee aan de Verkeersslang. Tijdens het Rotterdams Klimaatfestival bezoekt hij basisschool de Clipper in de wijk Feijenoord. Hij kijkt op die dag de fietsen van de kinderen na. Gezond, schoon en veilig Maar liefst vijftienduizend leerlingen en vijftig scholen hebben vorig jaar meegedaan aan de Verkeersslang. Het doel is ouders en kinderen te motiveren om gezond, schoon en vei lig op school aan te komen. De Ver keersslang wordt aan deelnemende scholen aangeboden in een speelbox. Daarin zit de slang (een spandoek), een informatiepakket ter onder steuning van een themaweek, een draaiboek en lesmateriaal. De school bepaalt zelf de invulling van de the maweek De ene school kiest bijvoor beeld voor fietslessen en workshops over het rijgedrag van vrachtwagens, de andere voor een campagne en de mobiele fietsenmaker. Farhad Rijwiel Service Farhad Hosseini is zo'n mobiele fiet senmaker. Naast zijn winkel 'Farhad Rijwiel Service' heeft hij een busje waarmee hij op afspraak aan huis fietsen repareert. Sinds de start van de Verkeersslang vorig jaar is Farhad met zijn mobiele service bij het pro ject betrokken. Over de eerste keer dat hij een school bezocht vertelt hij: 'De school had iedereen geïnformeerd over mijn komst. Op die dag kwamen er zo'n driehonderd kinderen naar school met hun kapotte fiets! De ene had een kapotte lamp, de andere een lekke band. Dat was natuurlijk gek kenwerk voor mij alleen. We hebben toen met de gemeente afgesproken dat we voortaan alleen kleine, over zichtelijke klusjes doen.' Vorig jaar is Farhad met zijn mobiele fietsenservice bij zo'n drie entwintig scholen langs geweest. Vooral de kleinste kinderen in groep drie en vier vinden het helemaal ge weldig en reageren superenthousiast. 'Voor hen hang ik dan een fietsje op in de bus, ik laat ze meekijken en ik stel vragen. Bijvoorbeeld: 'wat is er nu belangrijk aan een fiets?' Intussen kijk ik dan hun fietsjes na. Ik laat ze ook meehelpen met dingen zoals zadeltjes vastzetten.' Voor de oudere kinderen uit groep acht wordt het project interessant gemaakt door samenwerking met de politie. De kinderen nemen op die dag dan hun eigen fiets kritisch onder de loep. Effect Volgens de gemeente is de Rotter damse Verkeersslang een succes en wordt het project komend schooljaar voortgezet. 'In het nieuwe school jaar wordt de Verkeersslang alweer bij twintig scholen uitgevoerd. Eén school doet mee tijdens het Rotter dams Klimaatfestival. We hopen na tuurlijk dat uiteindelijk alle scholen aan de Verkeersslang deelnemen.' ff EF tS De populaire Jumpgroep Jeckyll Hyde toert tegenwoordig door Ne derland, België, Duitsland, Spanje en Italië met een live-act van der tig minuten. Deze live-act wordt verzorgd door Patrick Kars als dj/ MC, inclusief twee jumpers en twee danseressen. Samen vormen zij het gezicht van Jeckyll Hyde. Tijdens het Rotterdams Klimaatfestival be geleidt de groep de recordpoging en geeft als afsluiter een optreden. Op zondag 16 september geeft Jeckyll Hyde eerst een korte jum- ples, zodat iedereen goed kan volgen wat er gaat gebeuren. Vervolgens gaat de recordpoging van start. De jumpers en danseressen van de groep wisselen elkaar af. 'We willen iedereen letterlijk wakker schudden of jumpen tijdens die recordpoging.' zegt Serge van Ettekoven. Mensen moeten actief aan een beter klimaat werken, anders gaat de wereld naar de filistijnen John Dumee, de andere jumper van de groep heeft trouwens nog twee bijzonderheden te melden: 'We heb ben een nieuwe single en clip uitge bracht, onder de naam 'Time Flies'. Ook bijzonder is dat we genomi neerd zijn voor 'The new sounds of Europe award' van MTV. Naast ons zijn Moke, C-mon8t Kypski en De- lain genomineerd. We willen natuur lijk dat iedereen op ons gaat stem men! Wij willen Nederland graag vertegenwoordigen met jumpstyle. De tracks van Jeckyll Hyde wor den geproduceerd door Ruthless Vorwerk, specialisten in de rusti gere varianten van Jumpstyle, en in hardtrance. De producers hebben ook een eigen platenlabel: Square Beats en staan in het clubcircuit ook bekend onder de namen Ruthless Vorwerk, Jack The Ripper, Twisted Maniacs en Spanish Flies. Recordpoging Jump Rotterdam jumpt! De Coolsin gel verandert voor één keer in een jumpende menigte. Doe ook mee en kom op zondag 16 september om 17.00 uur naar de Coolsingel (boven de koopgoot) in Rotterdam. Hier wordt een wereldrecordpoging Jumpstyle gedaan. Met een optreden van de populairste Jumpstyle act van dit moment; Jeckyll Hyde. Dus kom jumpen zodra u de muziek hoort! MMfcCpS j!

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 77