Mc-Q promoot nieuwste Jump single O "°tters Rotterdams Klimaatfestival: Rotterdam reist anders! Greening the Campus Roetfilters: een gezonder alternatief 1500 jongeren aan de slag voor een beter milieu! Tijdens het Rotterdams Klimaat festival presenteert het Vervoer Coördinatie Centrum Rijnmond (VCC Rijnmond) een aantal activitei ten van de stadsregio Rotterdam die duurzaamheid stimuleren. Ook in de uitvoering speelt VCC Rijnmond een belangrijke rol. VCC Rijnmond is een belangrijke partner voor bedrijven en overheid als het gaat om de uitvoering van projec ten op het gebied van vervoer. Daar naast staat VCC Rijnmond klaar voor alle reizigers in de regio. Zij houden bijvoorbeeld reizigersonderzoeken en geven vrijblijvend advies over het openbaar vervoer. En op de website vindt u bijvoorbeeld informatie over openbaar vervoer- en fietsfaciliteiten in de regio, geplande wegwerkzaam heden en P+R-locaties in uw buurt. In opdracht van de stadsregio organi seert VCC Rijnmond tijdens het Kli maatfestival de volgende activiteiten: Zondag 16 september In een stand op de Schiedamsedijk informeert de stadsregio u over haar activiteiten in Rotterdam ten aanzien van duurzaam vervoer. Maandag 17 september - op de fiets werkt beter Wethouder Baljeu opent de nieuwste OV-fietslocaties in Hoogvliet en Spij- kenisse. De bestuurders van de deel gemeente zijn daarbij natuurlijk ook van de partij. Na de openingen is er een mobiliteits café voor genodigden. Voor deze bij eenkomst wordt iedereen uitgenodigd die iets te maken heeft met fietsen en fietsvoorzieningen in de regio. Doel is de kansen voor het stimuleren van het fietsgebruik te inventariseren. DinsdagTS september - cursus Het Nieuwe Rijden Cursus Het Nieuwe Rijden voor de ambtenaren en bestuurders van de gemeente Vlaardingen. Ambtenaren die voor het werk veel met de auto op pad zijn, leren tijdens de cursus zuini ger te rijden. Op die manier wordt het milieu minder belast. Tenslotte wordt die dag een nieuws brief verspreid onder de grotere Rot terdamse bedrijven (met vijftig of meer medewerkers). Daarin vraagt de stadsregio bijzondere aandacht voor de Openbaar Vervoer Reiswijzer. Informatie Vervoer Coördinatie Centrum Rijnmond, www.vccrijnmond.nl Winterfietsers gezocht Winterfietsers gezocht De stadsregio wil werknemers oproepen om op de fiets naar een werkafspraak te gaan in plaats van in de dienstauto. De succesvolle zomeractie 'Op de fiets werkt beter!' krijgt daarom een vervolg in de win ter. Het is de bedoeling dat werknemers van de deelne mende bedrijven dus vaker de fiets pakken en de gefietste kilometers bijhouden op de website van VCC Rijnmond. Op die manier ontstaat een spannende competitie tussen de bedrijven. Natuurlijk zijn er ook mooie prijzen te winnen. De winterfietsers krijgen in ieder geval een mooie fleece- muts en sjaal om het fietsen vol te houden, ook als het koud is... Interesse? Aanmel den is mogelijk via de website van VCC Rijnmond. Rick Prumpeler, artiestennaam Mc-Q, bewees de afgelopen jaren niet alleen een goede DJ te zijn maar ook een goede MC (Master of Ceremony). Op 16 september is hij gastheer tijdens de recordpoging Jump met Jeckyll Hyde. Ook zet hij die zondag een korte dj-set neer, ter promotie van zijn nieuwste single 'Whoohoe'. Mc-Q heeft zich gespecialiseerd in Belgian Beats, voor het grote publiek beter bekend als Jump. Zijn dj-set bestaat uit veel zang en interactie met het publiek. Zijn stijl is te omschrijven als allround en heeft maar één doel: 'Party Party Party'! Als producer en artiest bekend van liedjes als 'Al coholic Party' en 'Happy Together', weet hij tijdens ieder optreden het maximale feestgehalte uit de me nigte te halen. Aangezien hij samen werkt met de top van Nederlandse jumpers, kunnen we er vanuit gaan dat hij de 16e ook een paar jumpers zal meenemen. Natuurlijk wil Mc-Q zelf ook het goede voorbeeld geven en probeert hij tijdens zijn presen tatie zo weinig mogelijk energie te verbruiken! De 32-jarige Mc-Q begon in de jaren negentig als Dj. Vanaf 2000 nam hij steeds meer de microfoon ter hand en ontdekte hij dat ook daar zijn kwaliteiten liggen. Als Mc trad hij op onder meer op Pinkpop (Minli), Ra- ving Nightmare, Decibel, Castle Of Love en FFWD in Rotterdam. Onder de naam Jumpfreakz produ ceert Prumpeler momen teel cd's, geeft workshops en verzorgt live-acts en dj-sets. Geheel in de stijl van zijn slogan 'Party Party Party' ontwikkelde hij daarnaast nog een ei gen kledinglijn. Voor meer info: zie www. jumpfreakz.com De Erasmus Universiteit besteedt steeds meer aandacht aan duurzaamheid in haar opleidingen en onderzoek, maar tot voor kort richtte de universiteit zich echter weinig op haar eigen gedrag en werkprocessen. Want hoe zit het bij voorbeeld met het energie-, water- en papierverbruik, het woon/werkverkeer naar de campus en de voeding in de kantines? Met al die vragen in het ach terhoofd ontstond het idee voor Gree ning the Campus. De eerste activiteit van Greening the Campus was The (In)Convenient Day op 27 maart 2007. Toen is viermaal de film van Al Gore vertoond. Om de dag wat meer convenient' te maken, deelden de organisatoren biologische popcorn en biologische frisdrank uit. Om het event klimaatneutraal te ma ken werden die dag ook autobanden van de juiste spanning voorzien. Het event zelf veroorzaakte een C02-uit- stoot van 750 kgs, maar leverde door de bandenspanningactie een preven tie op van meer dan het tienvoudige! Dress CoolEUR Tijdens het Rotterdams Klimaatfes tival vindt opnieuw de bandenspan ningactie plaats. Ditmaal op twintig september. Ook de fietsers worden niet vergeten. Zij krijgen het aanbod gratis de postcode te laten graveren hun in fietsen. De week daarop, op 27 september, organiseert Greening the Campus samen met studenten en en kele faculteiten, een bijeenkomst over de kledingindustrie. Mobiliteit is bre der dan alleen transport van mensen, het gaat ook over duurzame logistie ke ketens. Kleding veroorzaakt onge veer negen procent van de mondiale C02-uitstoot, door het gebruik van kunstmest het energieverbruik tij dens de fabricage, het transport, het wassen van de kleding en het steeds sneller afdanken van ldeding. Dress CoolEUR toont films en houdt debatten over de effecten van de kle dingindustrie op het milieu. Na aan dacht voor de wantoestanden presen teren bedrijven, zoals Puma, Kuyichi, Made-By en LinkmyWorld, in de Good News Show hun inspanningen om de kledingindustrie te verduurza men. Aansluitend vindt een spette rende modeshow plaats van milieu vriendelijke en sociaal verantwoorde kleding. Ook kunnen studenten en medewerkers hun kleding ruilen. Nieuwsgierig? Kom dan gerust een kijkje te nemen op de campus op 27 september of laat je banden op span ning brengen op 20 september! Activiteit: bandenspanningactie Waar: campus Erasmus Universiteit Wanneer: 20 september Programma: controle banden spanning en fietsen- check Toegang: gratis Nederland Klimaatneutraal De website van hier.nu staat boordevol nieuws over klimaatverande ring. Een goede site om alles op een rijtje te zetten. En om nuttige tips op te doen. We noemen er enkele: - Leer uw kind de lichten uit te doen - Zet de apparaten in huis niet op stand-by - Kies voor hergebruik - Neem zelf een oude plastic tas mee naar de supermarkt - Fiets naar uw werk of reis met openbaar vervoer - Verminder de vleesconsumptie binnen uw gezin - Ga over op groene stroom - Winkeliers: houd de deuren dicht - Gebruik een stekkerdoos met schakelaar en sluit alle randappara tuur van de computer daarop aan; met t knop doet u computer, printer, boxen enzovoorts helemaal uit - Stop overmatige consumptie - Gebruik spaarlampen - Beweeg meer - Eet alleen fruit en groente uit het betreffende seizoen - Ga over op een zonneboiler - Test de sluitstrips van koelkast en vriezer - Zet de verwarming niet hoger maar doe een trui aan! - Ontdooi bevroren voedsel in de koelruimte van de koelkast Een verbeterde luchtkwaliteit ont staat niet vanzelf. Overheid, het bedrijfsleven en bewoners moe ten er samen aan werken. Om uit- sindelijk samen te profiteren van de voordelen van een verbeterde uchtkwaliteit. Dieselauto's stoten meer schadelijke roetdeeltjes uit dan benzineauto's. Het inbouwen van een roetfilter is ;en van de maatregelen die bijdra gen aan een betere luchtkwaliteit. Meer is minder Meer roetfilters betekent minder fijn stof. Sterker nog, het plaatsen van een roetfilter op een bestaande luto zorgt voor sen afname van gemiddeld veertig procent. Daarom verstrekt VROM li subsidie als u een roetfilter in uw dieselauto laat inbouwen. Velen gin gen u al voor: begin augustus 2007 zijn al 148.531 roetfilters geplaatst! De subsidie voor het plaatsen van sen roetfilter in bestaande wagens bedraagt 500,-. Dit bedrag dekt zestig tot honderd procent van de kosten. Voorwaarde is dat het filter door een APK-garage wordt inge bouwd en dat het gecertificeerd is. Als u een nieuwe dieselauto met roetfilter aanschaft, krijgt u 600,- korting op de aanschafbelasting. De dealer berekent de korting direct bij aankoop aan u door. De voordelen Vanaf 1 juli 2007 stelt een aantal gemeentes milieuzones in, waar vrachtverkeer zonder roetfilter niet mag komen. Rotterdam voert in de binnenstad de eerste milieuzones in tijdens het Rotterdams Klimaatfes tival. Een uitbreiding naar milieu- zones voor diesel bestelauto's staat in 2008 op stapel. Andere toekom stige maatregelen Een roetfilter gaat gemiddeld een autoleven lang mee! zijn het onder scheid maken in de tarieven voor parkeren en de jaarlijkse motorrijtuigenbelasting. De tarieven lopen op naarmate de vervuiling hoger wordt. Uiteindelijk levert een dieselauto mét roetfilter u naast een gezondheidsvoordeel dus ook andere (financiële) voor delen op. www. milieuzones, nl, www. vrom. nl Aan het begin van het schooljaar 2007/2008 gaan twintig Rotterdam se middelbare scholen aan de slag met het onderwerp milieu. Vijftienhonderd tweedeklassers spe len onder leiding van theatermaker Agostinho dos Santos een rollen spel over de zwerfvuilproblematiek in Rotterdam. De jongeren kruipen in de huid van de burgemeester, de directeur van de Roteb, de colafabri kant en de milieuactivist. Als klap op de vuurpijl krijgen de jongeren een waar stukje improvisatietoneel met Dos Santos waarin zij zelf de hoofdrol spelen. Leerlingen geven hun pauzetijd hier zelfs voor op, want ze willen Dos Santos maar al te graag ervan overtuigen dat ook hij zijn blikje cola in de prullenbak moet gooien. Milieu Excursie Het rollenspel is het startschot van het project de Rotterdamse Jongeren Milieu Excursie. Alle 1500 leerlin gen gaan in groepjes van vijf achter de schermen kijken bij honderd Rot terdamse bedrijven en organisaties. Leerlingen ervaren zelf hoe deze be drijven zich inzetten voor het milieu. En natuurlijk bezoeken zij de bedrij ven met het openbaar vervoer! Beeldvorming Albert Heijn behoort tot de deel nemende bedrijven. De leerlingen kunnen van dichtbij zien hoe het be drijf zijn afval scheidt en biologische producten aanbiedt. Andere bedrij ven en instellingen die meedoen zijn een biologische kledingwinkel, AVR, Roteb, Diergaarde Blijdorp, Natuur monumenten, Gamma en enkele drukkerijen. De meeste bedrijven organiseren een rondleiding, maar er zijn ook bedrijven die de leerlin gen zelf de handen uit de mouwen laten steken. Het blijft niet alleen bij werkbezoeken. De leerlingen krij gen van de bezochte organisatie(s) opdrachten mee. Het is de bedoe ling dat ze de opdrachten op school uitwerken en hun ervaringen met elkaar uitwisselen. Zo krijgt één klas een beeld van zes tot twaalf verschil lende organisaties. lil debat De Rotterdamse Jongeren Milieu Excursie wordt afgesloten met het Jongeren Milieudebat, waarin ze ventig leerlingen als vertegenwoor digers van de scholen al hun indruk ken verwoorden. De jongeren gaan in debat over de toekomst van mi lieu en duurzaamheid in Rotterdam met politici, bedrijven en natuur- en milieuorganisaties. Het debat vindt plaats op 1 november en is openbaar toegankelijk. Informatie De organisatie van de Rotterdamse Jongeren Milieu Excursie ligt in handen van de afdeling Natuur en Milieu van de dienst Sport en Recre atie in samenwerking met de Roteb. Interessante milieusites Naast de in de tips genoem de sites zijn er nog talloze handige informatiesites, zoals: -www.makkelijkemilieutips.nl met tips over milieuvriende lijke producten -railieu.startpagina.nl met alle milieusites op een rijtje - www.milieuengezondheid.nl voor informatie over milieu in relatie tot gezondheid

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 78