a Boetebeding in verkoopcontract Hypotheekrente schommelt met kapitaalmarkt Inkomensaanvulling-hypotheek Woensdag 19 september 2007 - Pagina 34 l.MWJJHMU Nieuwe StadsbladWONEN Op 1 januari 2006 waren er 6,9 miljoen woningen in Neder land. Hiervan werd 54% bewoond door de eigenaar en 43% door een huurder. In de meeste gemeenten in Nederland ligt het percentage koopwoningen hoger dan het percentage huurwoningen. In 339 van de 458 gemeenten is het verschil tussen het aandeel koopwoningen en het aandeel huurwo ningen zelfs meer dan 20%. Het hoogste aandeel koopwo ningen komt voor in de Gelderse gemeente Rozendaal en de Limburgse gemeenten Meerlo-Wanssum en Hunsel: daar wordt meer dan 80% van de woningen bewoond door de ei genaar. In 26 gemeenten komen juist meer huurwoningen voor. Het gaat hierbij vaak om flats. De koplopers zijn de ge meenten Amsterdam (76%, Rotterdam (64%), Delft en Gro ningen (allebei 58%. Omdat de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) eind vorig jaar vermoedens van taxa- tiefraude naar buiten bracht, mogen voortaan alleen hypotheek verstrekkende banken nog vastgoedtaxaties laten uitvoeren. Dit wordt bevestigd door de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM), de Vereniging van Re gister Vastgoed Taxateurs, Vereniging Bemid deling Onroerend Goed en Landelijke Make laars Vereniging (LMV). Tussenpersonen, ko pers of verkopers mogen dit niet meer. NHG kwam 673 verdachte taxaties van 383 taxa teurs op het spoor. Als gevolg heeft de NHG al tegen 28 taxateurs een formele tuchtklacht voor 92 taxaties, ingediend. Evenals de opeethypotheek is ook de inkomensaanvullinghy- potheek een vorm van pen sioenhypotheek. Bij deze va riant wordt de gehele overwaar de van de woning in één keer opgenomen. Men krijgt in dat geval direct de beschikking over de gehele overwaarde, met als gevolg dat er rente moet wor den betaald over de gehele hy potheek. Omdat de lasten hier door hoger zullen zijn dan dat men op basis van het pensioe ninkomen kan, wordt een deel van het opgenomen bedrag ge bruikt voor een inkomensaan vulling. Het grote verschil met de opeethypotheek is dat er bij deze variant een bedrag belegd moet gaan worden op een spaar- beleggingsrekening of in een lijfrenteverzekering ten be hoeve van de inkomensaanvul ling. De hoogte van het bedrag dat hieraan wordt besteed, is gebaseerd op het inkomenste kort ten opzichte van de volledi ge hypotheek en afhankelijk van het (verwachte) rendement op de beleggingsrekening of in de lijfrenteverzekering. Als aanbieders van hypotheken het rentetarief verlagen, is er op de kapitaalmarkt minder vraag naar geld. Zodra dat aan de orde is, kunnen de rentetarieven van hypotheken omlaag. Trekt de vraag naar geld op de kapitaalmarkt aan, dan zullen de hypotheekvers trekkers de rente weer verhogen. De hypotheekrente is dus afhan kelijk van de kapitaalmarkt. Bij een opeethypotheek wordt een aflossingsvrije hypotheek tot de (executie)waarde van het huis (het zogenoemde bijschrijvingpla fond) verstrekt. Het kenmerk van een opeethypotheek is dat er maandelijks geen rente verschuldigd is, maar dat deze wordt bijge schreven op de hoofdsom. Afhankelijk van de looptijd van de le ning wordt berekend hoeveel rente men waarschijnlijk verschul digd zal zijn gedurende de looptijd van de lening. Ondanks dat de werkelijk te betalen rente lager is, wordt in de berekening rekening gehouden met een hoger percentage, als soort van veiligheidsmar ge. Dit wordt de rekenrente genoemd. De totaal verwachte rente wordt van het plafond afgehaald en het restant staat vrij ter be schikking. Dit is het opnameplafond. Men heeft de vrijheid om de ruimte tot het opnameplafond ineens of periodiek op te nemen. Omdat er bij deze hypotiieekvorm geen hypotheeklasten hoeven te worden betaald - de rente wordt immers bijgeschreven -, vindt er geen inkomenstoets plaats. Het is gebruikelijk om bij de aankoop van een huis een boetebe ding op te nemen in het verkoopcontract, wanneer het huis niet ge leverd kan worden conform de afspraken. Zo kan bijvoorbeeld af gesproken worden dat het huis leeg wordt opgeleverd, en dat de verkoper een bepaald bedrag per maand moet betalen als de huur ders niet weg willen. Stel dat de verkoper in gebreke blijft, en de ko per elke maand die boete ontvangt. Hoe zit dat dan fiscaal? Sommige belastinginspecteurs vinden dit inkomsten uit vermo gen, wat tot een verhoogde aanslag inkomstenbelasting leidt. Het Hof Den Haag en de Hoge Raad oordeelden echter dat dit soort boetes gezien moeten worden als een correctie op de verkooprijs en geen inkomsten zijn in de zin van de inkomstenbelasting. De koper van een huis die met dit probleem zit hoeft dus over de ont vangen boete geen belasting te betalen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 34