I Binnenvaart of rekening rijden? I I I 1 f rBF>: rpa 16 Ro"wdo0' Resultaat Rotterdam is nog steeds een Wereldhaven, al is het niet meer nummer één Nedlloyd dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad Woensdag 19 september 2007 - Pagina 37 Risico's in de binnenvaart ROTTERDAM - Bij het con gres 'Geef me de 5' op 17 ok tober in het Scheepvaart en Transport College (foto) in Rotterdam wordt een top 5 van grootste risicogebieden in de binnenvaart bekendge maakt. De organisatie is in handen van Dirkzwager Consultancy Develop ment (DCD). Aanmelden voor het congres kan bij pbloemendaal@dcd.nl. De top vijf: onderhoud en in spectie, communicatie, sta- biliteit en stuwage, aan- en j schadevaringen en tenslotte j vervoersdocumentatie. Chinese minister in de haven ROTTERDAM - De Chinese 1 vice-minister van Handel j heer Yu Guangzhou was i dinsdag 11 september in de Rotterdamse haven. Hij maakte een vaartocht langs de ECT Delta terminals (die immers in handen zijn van het Chinese bedrijf Hut chinson Whampoa). Hij be nadrukte dat de Rotterdam se haven belangrijk is voor de Chinese export naar Eu ropa. Maritieme innovaties ROTTERDAM - Op 1 no vember ontvangt de winnaar van de jaarlijkse 'Maritime Innovation Award' zijn prijs bij een gala. De genomineer den zijn Huisman-Itrec (On derzee complexe pijpleiding legger), Kranendonk Pro duction Systems (Lasrobot systeem), Roden Staal (met een 'DeckRigger') en Silve- stris (met een Innovatieve lijm- en klinknagelverbin- dingstechnologie). De win naar van de Maritime Inno vation Award 2007 zal tijdens het Maritime Awards Gala op donderdag 1 november 2007 in Rotterdam worden bekendgemaakt door Staats secretaris Verkeer Waters taat Tineke Huizinga. Ver eniging Holland Marine Equipment (HME) reikt de Maritime Innovation Award voor de zesde keer uit. Topmeeting bij de EM0 ROTTERDAM - Ruud Lub- bers en Rotterdams burge meester Ivo Opstelten ma- i ken donderdag 20 septem ber hun opwachting aan I boord van het luxe, en on- danks z'n leeftijd nog steeds futuristisch ogende passa giersschip Jules Verne. Dat ligt afgemeerd bij de EMO op j de Maasvlakte voor een con gres over de stand van zaken van Rotterdam als energie haven. Onder andere over zaken als biomassa, kolen en C02-uitstoot. Fraude op de loer ROTTERDAM - Organisaties zijn onvoldoende bedacht op identiteitsfraude. De be roepssectoren moeten slag vaardiger reageren om frau de te voorkomen. Dit zegt Henk Jan Engelhardt, direc teur van Keesing Reference Systems. "Veel organisaties in de haven- en scheeps bouwsector ervaren de hui dige wetgeving en controle op identiteit als last en pro beren het zo simpel mogelijk te houden. Men is zich on voldoende bewust van de boeterisico's ROTTERDAM - Transferia zij'n bekend van grote par keerplaatsen rondom de steden, waar je over kunt stappen op het openbaar vervoer. Doel daarvan is de invalswegen van de steden een beetje ondasten. In Rot terdam zijn er plannen voor dergelijke transferia, maar niet voor mensen, voor con tainers. Containeroperator CCS had ja ren geleden de slogan: Je gunt je container een reis met CCS. Daar doet de aanpak met trans feria voor containers rondom Rotterdam enigszins aan den ken. Het doel is uiteraard exact hetzelfde: ontlast de wegen die in of om Rotterdam liggen. Die zijn namelijk overbelast. Rotter dam staat vooraan in de rij om met rekeningrijden te begin nen. De haven kan wel eens he lemaal vastlopen als straks de Tweede Maasvlakte er ligt en er miljoenen containers per jaar extra over de Al 5 moeten wor den afgevoerd (en aangevoerd). Met name het Havenbedrijf wil daar een stokje voor steken door de containers in de Rotter damse haven aan en af te voe ren met enorm grote binnen schepen naar overslagplaatsen op kort afstand, bijvoorbeeld Dordrecht of Gorinchem, en pas daar de containers op de vrachtauto's te zetten. Die trucks komen dan niet meer op de A15, althans niet op het deel bij Rotterdam. Het klinkt heel simpel, maar of dit het ei van Columbus is, dat moet de toe komst uitwijzen. Intussen wordt ook zwaar inge zet op het rekeningrijden, het betalen per kilometer voor het wegvervoer en voor personen auto's. Personenauto's zijn na melijk nog steeds bijna negentig procent van de files in Neder land (hoewel iedereen natuur lijk wel die akelige, geschaarde vrachtauto kent als oorzaak van kilometers lange opstoppin gen). Al sinds april 1999 wordt er le vendig gediscussieerd over het rekeningrijden in Nederland. Naar verluidt wordt nog dit jaar een beslissing daarover geno- De binnenvaart met containers moet verlossing brengen voor het containervervoer over de Al 5. Havenbedrijf trakteert ROTTERDAM - De Wereld havendagen waren vorige week speciaal, niet alleen omdat Gloria Estefans stem over de Nieuwe Maas Schal de of omdat het de dertigste keer was dat de dagen wer den gehouden. Het was vooral ook speciaal omdat het Havenbedrijf dit jaar 75 jaar oud is. Boze stemmen beweren dat het onterecht is dat het Havenbe drijf driekwart eeuw bestaat, want in feite is het huidige - ver zelfstandigde - Havenbedrijf pas drie jaar oud. Een peuter dus in plaats van een bejaarde dame. Maar dat mag de pret niet drukken. Het Havenbedrijf - hoe de status ook is - herbergt 75 jaar ervaring en ook wel de nodige successen. En dat mag best worden gevierd. De verjaardag zelf was al op 14 april, maar het jubileum wordt het hele jaar gevierd. Zo zijn er enkele grote publieksevene menten, zoals het heet als u er ook welkom bent. Het Haven- stedenvoetbaltoernooi. "Het is een goed gebruik om te trakte ren als je jarig bent. Met het or ganiseren van dit jubileumpro gramma willen we relaties be danken voor het gestelde ver trouwen en het Havenbedrijf positief onder de aandacht brengen bij een groot publiek", aldus Pieter Struijs, directeur van het Havenbedrijf. In april streden toptalenten van het Rotterdamse conservatori- Het havenbedrijf hield in het eerste halfjaar van 2007 7 miljoen meer over. Het be drijfsresultaat bedroeg 93 miljoen. De opbrengsten stijgen en het HbR houdt de hand op de knip. Dit is nodig om grote projecten in de ha ven te kunnen betalen, on der meer de aanleg van Maasvlakte 2. Toevallig werd precies 7 miljoen extra bin nengehaald aan havengel den en contracten, dankzij meer goederenoverslag en meer uitgegeven terreinen. Bovendien ging het haven tarief omhoog. Over het he le jaar verwacht het Haven bedrijf ook beter uit te ko men dan in 2006. De over slag in de haven nam het eerste halfjaar toe met ruim 4 procent. Het aantal sche pen met 5 procent. um tijdens een gala-avond in het nieuwe Luxor Theater om de Prix du Port. Een prijs die moet uitgroeien tot een interna tionaal vermaarde prijs die eens in de twee jaar wordt uitgereikt. Luxor directeur Rob Wiegman omschreef de Prix du Port als 'één van de visitekaartjes van havenstad Rotterdam'. Behalve deelname in grote eve nementen als het ABN AMRO tennistoernooi en het North Sea Jazz Festival is er momenteel in Las Palmas op de Wilhelmina- kade tot 28 oktober een grote havenfototentoonstelling op de Wilhelminapier over honderd jaar werken aan de Rotterdam se haven. Het Havenbedrijf startte in 1932, tijdens de crisisjaren. Schepen lagen leeg en stil in de net afgebouwde Waalhaven en het dat jaar opgeleverde drieha vengebied van de Merwehaven. Beursschippers lagen te wach ten op een reisje. Ter vergelij king: in 1932 werd iets meer dan 20 miljoen ton overgeslagen. Dat waren er in 2006 378 mil joen. Met andere woorden: het Havenbedrijf heeft een geweldi ge ontwikkeling meegemaakt van de Rotterdamse haven, al tijd op de bres en de barricades voor een voorspoedige afhan deling van de goederen in de haven. Dertig jaar lang was het dan ook Wereldhaven nummer één. Inmiddels is dat al enkele jaren niet meer het geval. Niet door de terugval in overgesla gen tonnen - Rotterdam blijft namelijk groeien en elk jaar re cords breken - maar door de enorme vlucht die havens als Hong Kong en vooral Sjanghai hebben genomen, met name in de co n taineroversiag. Rotterdam is Europees gezien nog steeds veruit de grootste, ook in de contameroverslag. Maar de echte poel dankt de Rotterdamse haven aan de pet rochemische industrie die hier aan de monding van de Rijn neerstreek en Rotterdam maak te tot één van de belangrijkste oliecentra op de wereld.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 37