auto'smotoren Daar is ie dan, Volkswagen Tiguan Subaru Impreza: verrassend keurig Mazda2 gooit het over een andere boeg r.aV/SfggiffSWl Nieuwe StadsbladAUTOWoensdag IQ oktober2007 - Pagina 32 Wie bij het horen van de naam Mazda2 nog aan de MPV-achtige compacte auto van het merk denkt, zal verrast zijn bij de aanblik van het nieuwe model, die in niets op zijn voorganger lijkt. Mazda komt in dit belangrijke Europese segment weer met een vol bloed vijfdeurs hatchback met een opvallend spor tieve lijn. Bovendien staat de nieuweling voor een nieuw generatie Mazda's die nu in de pijplijn zit. Naast aantrekkelijk gelijnd staat de auto ook prijs- technisch midden in het segment met een vanaf- prijs van 13.795 euro. We praten dan over de 1.3 liter Exclusive. Alhoewel het officieel de 'instapper' is, is deze al behoorlijk compleet met zes airbags, centra le vergrendeling met afstandsbediening, elektrische raambediening voor, verstelbare stuurkolom en een radio/CD-speler. De belangrijkste toevoeging bij de Touring uitvoering is de airconditioning, terwijl de ze auto voor 2.200 euro meer ook 15 inch lichtme taal heeft alsmede elektrisch bediende achterpor- tierruiten, een lederen stuur en elektrisch verstelba re buitenspiegels. Motorisch biedt de nieuwe Mazda2 extra mogelijk heden, te beginnen met de 1.3 liter high power met extra vermogen en ook de grotere 1,5 liter. Beide va rianten beginnen op het uitrustingsniveau Executi ve met 16 inch lichtmetaal, automatische klimaatre geling, mistlampen, DSC en een uitgebreide ge luidsinstallatie vanaf 17.495 euro. De topper in het programma is de GT-M, uitsluitend met 1.5 liter motor voorzien van extra sportieve uiterlijke details zoals een gewijzigde voor- en achterbumper, een sportieve grille, dakspoiler en zijskirts. Inclusief al deze zaken komt het sportieve top model op 19.295 euro. In de loop van volgend jaar start eveneens de levering van de 1.4 liter diesel. De Mazda2 is niet alleen qua uitstraling een andere auto geworden, ook heeft men bij de ontwikkeling al gezorgd voor een meer dynamisch weggedrag. En dat is te merken in de veer- en demperkarakteris- tiek, maar bijvoorbeeld ook in de besturing die weer allemaal up-to-date zijn. De grote Touareg SUV krijgt binnen het Volkswagen programma gezelschap van de compacte Tiguan. Eind november staat ie bij de dealers. Het design van de nieuweling is zeer herken baar Volkswagen, zowel van binnen als van buiten. Onder de kap is in eerste in stantie keuze uit twee kracht bronnen. Op benzinegebied zien we een 1.4 TSI, goed voor 150 pk. Als tegenhanger aan het dieselfront biedt VW een 140 pk en 320 Nm sterke 2.0 TDI met common rail tech niek. Beide krachbronnen staan ga rant voor keurige prestaties. De vlakke koppelverloop van de 1.4 draagt daar zeer zeker een steentje aan bij. Over een breed toerenbereik staat de maximale trekkracht ter be schikking. Wat opvalt is dat deze motor ook in de hogere toerenregionen opvallend rustig zijn werk doet. Dat geldt zelfs voor de diesel. De acceleratie naar de 100 km/u met de 1.4 TSI neemt 9,3 se conden in beslag, terwijl de diesel daar 1,2 tellen langer over doet. De topsnelheid be draagt respectievelijk 192 en 186 km/u. Volgend jaar ko len. Alleen de instapper, 1.4 TSI kan met alleen aandrij ving op de voorwielen worden geleverd. Voor het wat ruigere terreinwerk is er op de Tiguan het zogeheten Track Field pakket dat bestaat uit een an dere onderbumper die een grotere hellingshoek mogelijk maakt. Ook kent deze versie een ottroad modus voor een betere tractie in het terrein. Prijzen beginnen bij 31.790 euro voor de 1.4 TSI. De Tigu an heeft de primeur van een nieuw navigatiesysteem met touchscreen. Dit systeem is bovendien te koppelen aan een achteruitrijcamera bij wij ze van parkeerhulp. men er krachtigere versies, zoals de 1.4 TSI en 2.0 TDI bei den met 170 pk en een 2.0 T- FSI met 200 pk. De motoren dragen het ver mogen standaard via een handgeschakelde zesbak over op alle vier de wielen. Optio neel is een automaat te bestel- teleur. Wel heeft Subaru het ge luidsniveau verminderd. Jam mer, want zo'n auto vraagt om een beetje 'sporty noise'. De 2.0 liter Impreza laat zich lekker gel den in het verkeer. Vooral in bochten ligt de auto als een blok op de weg. Qua veiligheid heeft de Impreza ook een slag voorwaarts ge maakt Side- en gordijnairbags zorgen voor bescherming bij ca lamiteiten. De hoofdsteunen bewegen bij een aanrijding van achteren automatisch naar vo ren en beschermen daardoor het hoofd en verminderen ne kletsel. De derde generatie Imp reza is er vanaf 19.995 euro (1.5R). De prijs van de tweeliter begint bij 25.495 euro. Trou wens, zowel de 1.5R als de 2.0R is leverbaar met handbak en met automaat xp Subaru heeft de Impreza een verassend keurig jasje aangegeven. De nieuweling moet gaan wedijveren met modellen zoals de Golfen de KiaCee'd. Een voorspronge tje heeft de Impreza reeds: de auto is altijd permanent vierwiel aangedreven. Sym metrical All Wheel Drive heet het systeem. Daarmee heeft het merk zijn sporen verdiend in de rallysport en die kennis komt uiteraard ook de Impreza ten goede. De auto heeft een laag zwaartepunt en een prima gewichtverdeling. De rijkwaliteiten zijn goed en de vierwielaandrijving zorgt voor extra grip vooral bij nat weer en als het glad is. Ook het veercom- fort het geluidsniveau en de air co zijn verbeterd. Om eens wat te noemen. Verder blaast de motor minder schadelijke stof fen uit en is de passieve en actie ve veiligheid op een hoger ni veau gebracht. Nieuwe stoelen bieden de inzit tenden meer comfort en het au- diosysteem is er beter op gewor den. Subaru levert de Impreza als 1.5R, 2.0R en 2.0R Sport. Die hebben een motor met een kracht van respectievelijk 107 en 150 pk. De toevoeging Sport omvat 17 inch lichtmetalen wie len, Vehicle Dynamics Control, xenon-verlichting, sportstoelen en een bodykit om de aërodyna mica van de Impreza versterkt Het interieur is nogal aan de donkere kant maar we komen niets te kort Starten maar. De tweeliter Boxer-motor stelt niet

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 32