auto'smotoren Ferrari Scuderia: F1 op openbare weg Saab laat de Black Turbo herleven Mercedes F700 met zuinige Diesotto ■s 3 y WAS Mitsubishi en Sponsor Bingo Loterij steunen CCA Aprilia brengt 2008-model DAF te vinden op BedrijfsautoRAI Saab grijpt dertig jaar Saab Turbo aan om de Turbo X voor te stellen. Die is voorzien van XWD-vierwielaandrijving, design op basis van de klassieke Saab 900 Turbo en een 2.8 liter V6 Turbo. dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad AUTO Woensdag 10 oktober 2007 - Pagina 33 Mitsubishi en de Sponsor Bingo Loterij hebben on langs 37 rode Colts 1.1 Incharge+ uitgereikt aan evenzoveel winnaars van de Grootste Bingo Ooit. Nooit eerder reikte de Sponsor Bingo Loterij op een dag zoveel gewonnen auto's uit. De loterij had als doel het Cancer Center Amsterdam (CCA). Mitsub ishi benadrukte een bijzondere band te hebben met Nederland en wilde graag zijn maatschappelijke be trokkenheid tonen door medewerking aan de actie. Motorproducent Aprilia heeft voor 2008 de nieuwe RXV 4.5/5.5 op het programma staan. Deze twee- wieler is ontworpen op basis van de ervaringen ver kregen uit de Enduro World Championships en is verbeterd door de input van de viervoudig wereld kampioen Stefan Merriman. De RXV 2008 is nóg krachtiger, leniger en betrouwbaarder (langere pe riode tussen de service-intervallen dan bij segment genoten), om zowel de professionele rijders als amateur rijders meer tegemoet te komen. Bij de voornaamste ontwikkelingen behoort een nieuw mappingsysteem, dat eenvoudig vanaf het stuur is in te schakelen. Het laat de rijder kiezen tussen een 'full-power'-mapping voor condities met een goede grip en een 'soft'-mapping voor een vloeiende ver mogens afgifte onder zwaardere omstandigheden. De homologatie is nu Euro3 standaard en het drooggewicht is met vier kilogram afgenomen. Op 'de SecrijfsacrbcftAi. van 26 oktober tot en met 3 november "m Amsterdam wordt gehouden, toont OAF haar compleet •vernieuwde modteienprogramria van na ook de IF in Esre 5- irftvoeringien gekeverd kar. werden. Venter presenteert OAF een mew Soaee Cafe- dak wjor de CFS5 en «en groot aantal vemwwfetgen voor ée CF tmnwoertu»- gen Een deel wan de OAF- stand ingericht met tecfe- notogteën uofeT een neg schonere toekomst waar onder een EBMtuoerisg. van ete LF en eest prototype vm eer» byfeiStetiueiE. De gehele Fiat-top en vele Ferrari- bonzen zoals pr-gezicht Michael Schumacher waren naar de IAA in Frankfurt getogen om de Ferrari 430 Scuderia te onthullen. Schumacher en topman Montezemelo trokken zich er weinig van aan en zagen kans om met een vloeiende beweging het dundoek te verwijderen. Daar stond ie dan: 1.250 kilogram licht, 510 pk sterk en dat bij 8.500 tpm. De pk-ge- wichtsverhouding is daarmee 2,45 kilogram per pk en dat zorgt er mede voor, dat de 430 Scuderia in 3,6 seconden van 0 naar 100 km/u snelt. Het mag duidelijk zijn dat het motorgeluid dan door merg en been gaat. De motor in de 430 Scuderia is een door ontwikkeling van de F430 90 graden V8. Onder de huid van de 430 Scuderia gaat een berg Fl-techniek schuil. Wat te denken van de Fl-SuperFast2-versnellingsbak, Fl- brandstofinspuiting, het gebruik van kool stofvezel en een F1 tractioncontrolsysteem. Ferrari blijft niet alleen verbazen met haar modellen maar ook imponeren. Met dank aan Michael Schumacher die het ontwikke lingsteam ter zijde stond. De Turbo X snelt in 5,7 se conden van 0 tot 100 km/u. De zwarte schicht maakt meer waar en dat heeft alles te maken met het sportchas- sis met speciaal ontwikkelde wielophanging, remmen en velgen. De Saab XWD vier- wielaandrijving omvat een ac tief systeem dat het koppel niet alleen over de voor- en achteras verdeelt, maar ook tussen beide achterwielen. Dankzij deze innovatieve en sportieve vorm van vierwiel- aandrijving is de bestuurder van de Turbo X verzekerd van een zelfs voor een Saab onge kend uitnodigend en gecon troleerd rijgedrag. Afgezien van aanpassingen aan de wielophanging en de elektro nica voor het chassis, het gaspedaal en de aandrijflijn, is de Turbo X voorzien van de signaccenten die bijdragen aan betere aërodynamische eigenschappen. De Saab Turbo X is vanaf het tweede kwartaal van 2008 le verbaar als Sport Sedan en ais Sport Estate. Bij het zien van het Mercedes- Benz studiemodel F700 denk je al snel aan tien of twaalf cilin ders onder de motorkap. "Ge woon een viercilinder", zegt Mercedes. De woordvoerder heeft het dan wel over een ui terst innovatieve viercilinder, Diesotto genaamd. De motor heeft een inhoud van 1,8 liter en combineert de voor delen van de emissie-arme ben zinemotor met de zuinigheid van een dieselmotor. De C02- uitstoot bedraagt slechts 127 gram per kilometer en het ver bruik moet uitkomen op 5,3 li ter per honderd kilometer. Aan het lage verbruik ligt een inno vatief aandrijfconcept ten grondslag en dat is gebaseerd op de Diesotto-technologie. Ruimte-ontstekingsverbran ding, directe inspuiting en tur- bocompressie zorgen voor de combinatie van de voordelen., van een benzinemotor met groot koppel en het lage ver bruik van een diesel. In de F700 gaat meer innovatie schuil. Denk aan elektro-hydraulisch gestuurde actieve wielophan ging, die hindernissen compen seert. Ook is het aantal knoppen op het dashboard sterk terugge bracht door toepassing van Ser- vo-HMI, Human-Machine-In terface. Mercedes ziet de de F700 als de reislimousine voor de toekomst.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 33