ij. wonenonroerendgoed Aan het water wonen kent verplichtingen Volgende peildatum WOZ: 1 januari 2008 Geld in bakstenen Hypotheek voor de tuin Wist u dat dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad WONEN Woensdag 31 oktober 2007 - Pagina 33 Wie wil er nou niet aan wa ter wonen? Kabbelend wa ter, bootjes die voorbij ko men, vakantiegevoel. Maar, wie aan het water woont, moet zich aan een aantal voorschriften hou den. Het is mogelijk dat de watergang waaraan de wo ning ligt, moet worden on derhouden. En als men van plan is een aanlegstei ger voor de boot of een ter ras aan het water té ma ken, dan moet daarvoor een vergunning worden aangevraagd. Ook mag niet zomaar afvalwater worden geloods of een sloot worden gedempt. Er mag niet op eigen initiatief iets worden gebouwd in een sloot of vaart. En wie aan een sloot woont, zal meestal die sloot moeten onderhouden. Bijna eenderde van de vindt hypotheken ingewi hyjrattieekproducten vaak ottbe pelijk. Tweederde heeft be aan advies in de oriëntat de afslultfase is de ^advies zelfs 75%. De helft «rad pleegt daadwerke^k een hypothee kadviseur. Een en ander Wijkt uit een onder zoek van Intomart GFK in opdracht van financiële dienstverlener RyS. Uit het onderzoek onder 819 jonge starters (tussen 18* on 3& jaar) bleek dat een aanzicnlijiyplel sa men met de partner full time moet blijven werken om de hoge woon lasten te kunnen dragen. Jongè hui- H zenkopers wachten zelts met het krijgen van kinderen tot et gen huis hebben of stellen Wide ren uit vanwege de hoge woonsten Toch zijn de meeste jongeren onbe zorgd over hun ftrrancltle toekomst De aflossing vpPPfypotheekschuld of een waa^texormindering van hun hfflfflaart hen evenmin zorgen. Jon ge huizenkopers zijn blij met hun huidige woning, tweederde geeft zelfs aan nu in hun droomhuis te wonen. De redenen om een huis te kopen zijn het opbouwen van eigen vermogen en de wens om zich te settelen op een bepaalde plek. Sinds 1 januari 2007 stellen gemeenten de WOZ-waarde van on roerende zaken jaarlijks vast. De WOZ-waarde is de grondslag voor de onroerende zaakbelastingen (OZB) en het rioolrecht. Bij de waardebepaling van woningen gaan taxatiedeskundigen van de gemeente uit van het bedrag dat een woning kan opbrengen op de waardepeildatum. Het gaat om een situatie waarin het pand leeg verkocht zou zijn en onmiddellijk in gebruik zou kunnen worden genomen. Dus zonder belemmeringen als erfpacht of een zittende huurder. Dit heet de vrije verkoopwaarde van het pand. Ook bijge bouwen worden in de waardebepaling opgenomen. Met een eigen woning is de huiseigenaar op papier best rijk. Het is geen liggend geld, maar geld in bakstenen. Hoe hoger de waarde van de woning, hoe meer belasting de huiseigenaar betaalt. Aan precies dezelfde woning in een goede buurt of in een minder goe de buurt hangt vaak een ander prijskaartje. Een combinatie van woning én buurt bepaalt de echte waarde van een woning. Deze combinatie zorgt voor een gebalanceerd beeld. Met de woning waardemeter van de Consumentenbond kan de koper een indica tie van woning én buurt krijgen. De huiseigenaar kan de uitkomst ervan naast de taxatie van zijn gemeente of waterschap leggen. De huiseigenaar die zijn oude tuin rigoureus wil aanpakken, kan overwegen hiervoor een R tweede hypotheek af te slui- ten. De koper van een nieuw- bouwhuis kan de aanleg van de tuin mee laten nemen in de financiering van zijn huis. In H principe is de financiering voor de aanleg van de tuin af trekbaar van de inkomstenbe lasting (box 1), maar in de praktijk levert dit soms ondui delijkheden op. De ene belas tinginspecteur vindt van wel, de ander beslist niet. Om te leurstellingen te voorkomen kan men van te voren infor matie inwinnen bij de belas tinginspecteur. De makelaarscourtage van gemid deld 1,7% in Nederland goedkoper is dan in de meeste Europese lan den? Dat blijkt uit een studie van makelaarsorganisatie Era. Alleen in Ierland en Groot-Brittannië ligt die iets lager, maar in bijvoorbeeld België (3%), Oostenrijk (4%) en voornamelijk Duitsland (4,7%) lig gen deze kosten aanzienlijk hoger. En is bekend dat men in Neder land gemiddeld 7,4 jaar moet wer ken om een huis te kunnen ko perfin Zweden is dit maar 5,4 jaar, maar in Spanje maar liefst 11,8 jaar.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 33