Samen in de ban van één boek Verrassing! Activiteiten in de bibliotheek De gelukkige klas Na tachtig jaar nog actueel De schrijvende onderwijzer Steun naar zelfredzaamheid Lofrede door Jan Siebelink dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad NEDERLAND LEEST Woensdag 31 oktddA'200/ Op'agiriti 52 worden de Van vrijdag 19 oktober tot en met vrijdag 16 no vember vindt de tweede editie van de campagne Ne derland Leest plaats. Tijdens de campagne nodigt de initiatief nemer, de Stichting Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek (CPNB), ieder een uit om met elkaar in discus sie te gaan over De gelukkige klas van Theo Thijssen uit 1926. Zolang de voorraad strekt, krijgen leden van de openba re bibliotheken in Nederland het boek ca- Bibliotheken organiseren tijdens Nederland Leest 2007 vele en zeer uiteenlo pende activiteiten. Dage lijks worden activiteiten bij de CPNB aangemeld. Een actueel overzicht is te vin den op www.cpnb.nl le zers aangemoedigd met elkaar in gesprek te gaan over De gelukkige klas. Naast de gratis bibliotheekedi tie geeft de CPNB een luxe editie uit, in harde kaft gebonden, die vanaf 19 oktober in de boekwin kel voor 10 euro verkrijgbaar is. Nieuw dit jaar is dat leerlingen van 4-HAVO en 4-VWO mee doen aan Ne derland Leest. Stichting Lezen heeft hiervoor gratis exempla ren van De ge lukkige klas be schikbaar ge steld. doorTheoThijssen, bekend van Kees de jongen, De openbare bibliotheek doet u deze speciale uitgave cadeau ter gelegenheid van de actie Nederland Leest 2007. Van *9oktober toten met tonovem- ber zijn overal in bet land lezer* verdiept in De gelukkige kla s, het dagboek van een bevlogen De gelukkige klas van Theo Thijssen (1879-1943) wordt al gemeen beschouwd als een van de meest sociaal-maatschappe lijk geëngageerde werken van deze onderwijsvoorvechter. Thijssen typeerde zijn in dag boekvorm geschreven De ge lukkige klas als 'Een hymne op het onderwijzersschap'. Het speelt zich in 1926 af, maar ruim 80 jaar later is er niets wezenlijks veranderd aan de kern van het boek: kinderen leren het beste in een geborgen omgeving. Niet alleen taal en rekenen maar ook hoe ze met elkaar die nen om te aan. Schoolmeester Staal, de hoofdpersoon van het boek, wordt vaak afgeleid van zijn werk. Door de tijdrovende onderwijs vernieuwingen van de inspec teur, door de thuissituatie van de leerlingen of door de gebrek kige voorzieningen op school. De gelukkige klas is uiterst actu eel, zeker gezien de huidige dis cussies over de kwaliteit van het onderwijs. Kortom, een boek waar veel over te praten valt. De gelukkige klas is het dag boek van een onderwijzer, meester Staal. Zes dagen per week geeft hij les op een armen school in de Amsterdamse Oosterparkbuurt. De kin deren in zijn klas dragen grauwe, verwassen kle ren en ruiken naar de straat. Staal is diep verknocht aan zijn werk en aan zijn klas. Die bestaat in zijn ogen helemaal niet uit stak kers maar uit veertig interessante, tienjarige indivi- j duen, die onderzijn begeleiding moeten uitgroeien tot zelffed- zame volwassenen. Van de be levenissen van al die kinderen in één klaslokaal doet meester Staal verslag in een dagboek. De relatie tussen de onderwijzer met zijn leerlingen staat centraal. Staal bekijkt j te» zijn leerlingen met gf een liefdevol oog Ien een warm hart. Hij ziet hun per soonlijkezwaktes en talenten, kent hun achtergrond, die doorgaans niet zo florissant is. OE GELUKKIGE KLAS Vcff^T Onzichtbaar monster houdt gewone Belgen in de greep Met het pro ces tegen Mare Dut roux en alles wat daaraan vooraf ging is België de finitief ver anderd. Niet alleen ging een schok door het land van onze zuiderburen, maar -voor zover daar nog sprake van was- het was ook helemaal ge daan met elke vorm van onschuld in het land. In In het land van Dutroux wordt die verandering door Krisfien Hemmerechts geïl lustreerd. Niet met schokkende onthullingen over kinderporno in het algemeen, over wat er bij jus titie allemaal gebeurde in de afge lopen jaren en ook niet over de kopstukken uit het politieke en sociale leven die bij de zaak be trokken zouden zijn. Het nieuwe boek van Hemmerechts gaat vooral over gewone Belgen. In een aantal levensverhalen is Mare Dutroux alleen op de achtergrond aanwezig, waarbij gewone Belgen hun eigen leven ieiden. Kristien Hemmerechts doorspekt die ver halen niet met panische angst voor een nieuwe Mare Dutroux. De moordenaar van Julie, Melis- sa, Ann en Eeije is echter wel op de achtergrond aanwezig. Kris tien Hemmerechts, In het land van Dutroux is verschenen bij uit geverij Atlas en kost 19,90 euro. De Lofrede op De gelukkige klas van Theo Thijssen is ge schreven door Jan Siebelink. De auteur treedt hiermee in de voetsporen van Hella S. Haas- se, die vorig jaar de Lofrede schreef op de roman Dubbel spel van Frank Martinus Arion. Theo Thijssen werd in 1879 ge boren in de Amsterdamse Jord- aan, waar zijn vader een schoenwinkel dreef. Thijssen was elf jaar oud toen zijn vader overleed en zijn moe der met zes kinderen achter bleef. Wat het betekende voor een elfjarige om een halve wees te worden, beschreef Thijssen later op ontroerende wijze in Kees de jongen, zijn allerbe roemdste boek (1923). Dankzij een rijksbeurs kon Thijssen voor onderwijzer stu deren. In 1898 begon hij aan zijn on derwijzersloopbaan, die tot 1921 zou duren. Het langst werkte hij op de openbare lage re school 'der le klasse no. 104' in de Tweede Boerhaavestraat, vlakbij het Amsterdamse Oos terpark. Die school voor arme kinderen is het decor voor zijn romans Schoolland (1925) en De gelukkige klas (1926) In 1921 verruilde Thijssen zijn geliefde schoolklas voor een carrière als vakbondsbestuur der en politicus. In al die func ties maakte hij zich sterk voor onderwijskwesties als kleinere klassen en meer autonomie, sa laris en waardering voor de on derwijzer. In het voetspoor van Mao China staat de afgelopen jaren meer in de belangstelling dan ooit. Als nieuwe economische mogendheid met een spectaculaire groei of als va kantieland, waar voor betrekkelijk weinig geld met een onbekende cul tuur kennisgemaakt kan worden. Daarbij zou je bijna vergeten dat de tijd van 'de Grote leider' nog niet zo lang voorbij is en dat ook het heden daagse China daar nog altijd de spo ren van met zich meedraagt. In De lange mars volgen Ed Jocelyn en Andy McEwan de route van de le gendarische voettocht, die Mao en zijn aanhangers maakten: zo'n 6000 km van het zuidelijk Jiangxi naar Shaanxi in het noorden. Daarmee is het boek veel meer geworden dan een boek. Er is nadrukke- plaats voor de recente geschiede nis en voor gen die die geschiede nis nog al- LAMÖE op het le ven op het NAR 5 Chinese platteland. Inmiddels hoogbejaarde overleven den doen daarbij verslag van wat zij I vele jaren geleden meemaakten. Een aanrader voor wie plannen heeft I een bezoek aan China te brengen. Ed Jocelyn Andrew McEwan, De lange mars, is verschenen hij uitge- verij Hollandia en kost 16,95 euro. Moord om begin van leven De schrijvers die een thriller schrij ven waarbij hun eigen vakgebied een prominente rol speelt zijn bijna niet meer te tellen. Veronique Roy sluit zich aan in de rij met een thriller die zich afspeelt in het Natuurhistorisch Museum in Parijs. De plaats waar zij, naast haar werk als scenarioschrijf ster, ook werkt als archivaris. In De museummoorden gaat het om de grote zaken des levens. Want met de vondst van een meteoriet, die ouder is dan ons zonnestelsel, zou indirect wel eens de vraag of er een God be staat beantwoord kunnen worden. Bij het onderzoek van de meteoriet wordt de hulp van een tweetal spe cialisten op verschillende vakgebie den ingeroepen: een Amerikaanse atheïst en Italiaan die door het Vati- caan is gestuurd. Maar voordat het onderzoek goed en wel gestart is, moet er een heel ander onderzoek begonnen worden, want in een van de zalen wordt de biologe Anita El- berg dood gevonden. De politie stelt een onderzoek in maar komt niet veel verder. En dan volgen er ook nog meer moorden. Veronique Roy neemt de lezer mee langs vragen rond het ontstaan van leven, maar ook simpelweg töMtS t e door een inte ressante om- rving normaal voor de lezer ver borgen blijft. Veronique Roy, De muse ummoorden, is verschenen uitgeverij Sirene en kost 14,95 euro. Mooie woorden in chaotische omgeving In Dünya, de nieuwe roman van To- mas Lieske, staat een vader-dochter- relatie centraal. Lieske koos daar voor een omgeving die totaal anders is dan de hedendaagse Nederlandse. Simon Kristian en Otto Beets wor den in 1914 als leden van de Engelse Royal Navy in de buurt van Turkije gevangen genomen. Nadat zij zijn vrijge laten, trek ken ze door een deso- laat ver woest land schap. Het is dan dat Simon bij een brand een vonde ling mee neemt. Hij noemt het kind Julia en besluit de rol van vader op zich te nemen. Die ach tergrond is bij Dünya echter onbe kend ais ze zich (gedwongen) eerst als huishoudster van de twee man nen en later meer als minnares van Otto en pleegmoeder van Julia bij hen aansluit. Pas later hoort ze hoe Simon ian het kind is gekomen. Maar moet zij dan Julia veriellen dat zij niet de dochter is van Simon en een jonggestorven Turkse? Lieske maakte van Dünya een bij zonder stijlvolle roman. Een goed en spannend verhaal, waarbij het com poneren van zinnen tot kunst werd verheven. Tomas lieske, Dünya, verscheen bij uitgeverij Querido en kost 18,95 eu- Achtervolging van gene zijde Je hoeft helemaal geen lief hebber van het horror genre te zijn om Zwart Hart te verslin den. Joe Hill neemt de lezer mee naar een wereld van hardrock, gothic en... het bovenaardse. Jude Coy ne, een hardrocker, een dikke vijf tiger en de enige overblijvende S# van zijn band, heeft meer dan ge noeg geld. Bijvoorbeeld voor een curieuze verzameling. En waarom zou hij die verzameling niet uit breiden met een geest die via in ternet wordt aangeboden? Al snel blijkt echter dat de geest niet toe vallig in het bezit van Coyne is ge komen. Er zou een rekening uit het verleden vereffend moeten worden. De stiefvader van een voormalige liefde zou al voor zijn dood besloten hebben die reke nen vanaf gene zijde te vereffe nen. Maar is Coyne nu wel die slechterik om wiens foute daden in het verleden het gaat? Joe Hill neemt de lezer mee in een waanzinnige achtervolging, waar van je toch echt het einde weten wilt. Of je nu een liefhebber van het genre bent of niet. Joe Hill, Zwart Hart, is versche nen bij uitgeverij Luitingh en kost 18,95 euro.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 52