Gestampte pot met rookworst föirtklIL. Opnieuw de beste van Nederland!1 nozenfestival! Kerkdiensten Zilver Laan van Bol'Es 13 - Schiedam Noord naast BflS beerenburg The Famous Grouse Scotch Whisky dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad Woensdag 14 november 2007 - Pagina 14 Worstenmaker Paul Leede hangt de rookworsten in de rookkast. foto: whk Het vlees mag niet te fijn wor den gesneden want dan wordt de worst te compact maar het mag natuurlijk ook niet te grof blijven. Voor het vel van de rookworst wordt nog steeds var kensdarm gebruikt, die einde loos moet worden gespoeld om zacht te worden. Eenmaal fijn gesneden, wordt het gehakt in de darm geperst. Ook het touw tje waarmee de uiteinden van de worst bij elkaar worden ge houden, moet handmatig wor den geknoopt. Fabrieken heb ben een machine maar hier ge beurt alles nog op de oude ma nier", vertelt Paul. De witte wor sten worden opgehangen in de rookkast, waar ze uren later goudbruin weer uitkomen. Slager Cees Groeneveld: "Deze rookkast werkt volautomatisch. Vroeger maakte je een hoefijzer van houtsnippers, die aan een kant werd aangestoken. Het duurder twaalf uur voor het was opgebrand. We moesten regel matig 's nachts ons bed uit om de kleur te controleren. Dat is nu gelukkig niet meer nodig." Het resultaat is nog steeds ou derwets lekker want de rook worst van Groeneveld werd tij dens de vakwedstrijden be kroond met zilver. SCHIEDAM - Als het kwik in de thermometer daalt is de tijd aangebroken voor de echte Hollandse kost. Lek kere stampotten bijvoor beeld als boerenkool, zuur kool en hutspot. Met worst natuurlijk. Bij slager Groe neveld in de SL Liduinas- traat worden de rookwor sten nog ambachtelijk be reid. Het is maandagmorgen en in de werkruimte achter de slagerij is het goed koud. Op tafel staan twee witte kratten met hompen vlees. De kratten komen net uit de vriezen want rookworst moet koud worden bereid. "Rookworst wordt gemaakt van vlees uit de nek van het varken. Zodra het mengsel boven de vier graden komt, gaan de eiwit ten hechten en wordt het een kleverige massa. Eigenlijk net zoals bij gehakt", legt slager Cees Groeneveld uit. Medewerker Paul de Leede is de worstenmaker van de slagerij. Hij moet direct aan de slag want (Vervolg) In de Jacobus en Martinu- sparochie Kerkweg 53, is er een zondagsviering om 9.45 uur dinsdag om 9.15 uur: eu charistieviering of dienst van Woord en Communie. Zondag is er bij de Evange lische Lutherse gemeente aan de Lange Nieuwstraat 219 een dienst om 10 uur voorganger is ds. T.S. Smit. In de Frankelandkapel is zondag om 10 uur eucharis tieviering met als voorganger pater K. Veltman met mede werking van het Liduina- koor. In de Heilig Hartkerk (Gor zen) is er zondag om 9.45 uur een eucharistieviering met samenzang en orgel spel. Voorganger is pastoor R. Kuypers. Om 11.00 uur is er een Engelstalige eu charistieviering. En 16.00 uur brengt het Toonkunstkoor Schiedam, begeleid door een orkest, twee canta tes en een motet van Bach ten gehore. De toekomst met een bloemetje SCHIEDAM - In wijkcen trum De erker wordt woens dag 21 november een bloe- menseance gehouden. Cor- rie Dupuis doet helderzien de waarnemingen aan de hand van bloemen, die door het publiek worden meege bracht. De toegangsprijs be draagt 5 euro. Aanvang is 19:30 uur. Voor meer infor matie kunt u terecht bij Mandy van Bierlee: 06- 24955229 of Rob: 06- 33696794. De ambachtelijke rookworst van slagerij Cees Groeneveld is be kroond met zilver tijdens de 33ste vakwedstrijd in Arnhem. Slagers uit heel Nederland krijgen hier de kans om hun vakkundigheid onder de loep te laten nemen. De rookworst wordt onder an dere beoordeeld op smaak, versheid en uiterlijk. Een mooie opsteker voor wor stenmaker Paul Leede. na de rookworsten moeten ook nog een paar honderd gehakt ballen worden gedraaid en tweehonderd liter erwtensoep worden bereid. De hompen vlees verdwijnen in een enorme gehaktmolen. Het gehakt wordt vervolgens fijn gemaakt in een snijmachine. Paul de Leede controleert regelmatig of de structuur goed is. Dat doet hij door te voelen met zijn hand. Louis Eschenauer Vin de Pays d'Oc JUUHG UG Jonghe Beerenburg elders 2*99 elders -4r49 Vergelijkbare Villages Cave de Bel Air Beaujolais Primeur prijs ia-99 Ritm elders 4<99 Osborne Sherry Medium. Pale Dry.| Cream of Manzanilla elders 28^4 elders &S9 Famous grouse elders 6rS9 elders Georges du Boeuf Beaujolais PrimeurB elders 403® elders Z49 PotbeTormdewfinhCëntn Haal de folder met nog meer aanbiedingen en tips in uw slijterij! Kijk ook op dircklll.nt

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 14