automotoren Cadillac CT5 Michelin's pleidooi voor de winterhand Buell Lightning is hete bliksem dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad AUTO Woensdag 14 november 2007 - Pagina 39 De liefhebbers krijgen lichtjes in hun ogen als ze het merk Buell horen noemen. Buell, 25 jaar gele den als zelfstandig merk neergezet, is inmiddels volledig in handen van Harley-Davidson. Waar Harley vooral toermachines levert is Buell het sportieve merk en dat is goed aan de uitstraling van de hele Lightning-serie te zien. Stuk voor stuk naked bikes zonder beschermende kuip, zo dat je als berijder het pure motorrijden ervaart. Dat is voor de één een uitdaging, voor de ander een soort van overleven. Constructief heeft Buell voor een aantal opmerkelijke opties gekozen. Zo zit de brandstof niet waar je het verwacht. De tank is namelijk in de chassisbalken opgenomen en daarmee wordt het zwaartepunt verlaagd. Verder heeft Buell gestreefd naar een zo laag mo gelijk onafgeveerd gewicht en dat wordt onder meer bereikt door een remschijf die bijna gelijk loopt met de velgrand. De remmen grijpen zeer doeltreffend aan en zorgen voor een korte rem weg. Het blok is in oorsprong van Harley-Davids on, maar door Buell volledig aangepakt. Het le vert met een inhoud van 1.2 liter een vermogen van ruim 100 pk. Vanuit lage toerentallen is er vo lop trekkracht, maar de tweecilinder, waarbij bei de zuigers synchroon bewegen, is wel wat onrus tig- Het lage zwaartepunt, zeker van de XB12Scg, zorgt ervoor dat de Lightning bij toersnelheid ui termate handelbaar is. De motor is ook kort van stuk en daarin schuilt weer een voordeel bij de draaicirkel. Bij hogere snelheden, die in ons land al snel illegaal zijn, wordt de hele fiets wat onrus tig, niet in de laatste plaats omdat een kuip ont breekt. Dat de XB12Scg voor langere mensen snel te klein wordt, is geen bezwaar. De serie omvat twee framehoogtes en twee framelengtes, zodat er altijd wel een passende oplossing wordt ge vonden. De prijs: vanaf 12.850 euro. Tot nu toe is het Cadillac niet gelukt om in Europa aanslui ting te vinden in de verschillende premium segmenten. De verkoopaantallen zijn uiterst bescheiden. Een van de rede nen is dat op één model na geen diesels verkrijgbaar zijn en daar komt vanaf2009 verandering in. Het merk heeft een 2.9 liter V6 in voorbereiding die een plaats krijgt in de nieuwe CTS die nog voor het einde van het jaar in de showroom staat In deze tweede generatie zijn al le typische elementen van het merk terug te vinden, maar dan krachtiger aangezet. Kijk maar naar de V-vormige grille, de hoge koplampen en de eveneens smalle achterlichtu nits. De daklijn achter is nog meer coupéachtig en de auto straalt als geheel meer kracht en dynamiek uit. Dat vinden we ook weer terug in het interi eur, waar de strakke midden lijn net als aan de buitenkant een belangrijke rol speelt. Met name in de console komen we ook weer de V-vorm tegen. Wat direct opvalt zijn de aan zienlijk fraaiere materialen die in de CTS verwerkt zijn. Dat geldt voor het leer op de stoe len, het tapijt, maar vooral ook de fraaie bekleding van het dashboard en de gebruikte kunststoffen. Cadillac begint de CTS-reeks met een 2.8 liter V6 die al vol doende krachtig is met 211 pk. De topper is de 3.6 V6 die voor taan wordt uitgerust met di recte inspuiting. Het resultaat; 311 pk en een iets gedaald brandstofverbruik. Beide mo toren zijn er met een handge- schakelde zesbak of zestraps automaat. Zoals het uiterlijk al doet vermoeden is de nieuwe CTS een behoorlijk sportief ge tinte auto. De wegligging is er flink op vooruit gegaan, zon der dat de ontwerpers het comfort hebben vergeten. De prijzen starten bij 47.990 euro voor de 2.8 Elegance. De 3.6 wordt meteen als Sport Luxury geleverd vanaf 59.250 euro. "Ja, ja, het zal wel!" is bij velen de reactie als iemand uit de bandenbranche een fel betoog houdt over het nut van winterhanden. Het blijft een soort van "ver van m'n bed show" tot het mo ment dat zich in de praktijk de mogelijkheid voordoet met dezelfde auto's onder gelijkwaardige omstandig heden te rijden met als enig verschil de banden. Michelin presenteert een aan tal verbeterde winterhanden waarvan de winterse eigen schappen, maar ook het com fort en de levensduur verder zijn geoptimaliseerd. Maar on danks dat blijft de belangrijkste boodschap de verhoogde vei ligheid van de winterhand on der winterse omstandigheden. De winterhand biedt al voorde len beneden de 7 graden Celsi us. De eigenschappen van het gebruikte rubber worden na melijk deels bepaald door de buitentemperatuur. De zomer- banden worden dan hard en kunnen daarom niet meer de zelfde eigenschappen bieden als bij hogere temperaturen. De winterhand heeft een ande re rubbercompound die veel langer soepel blijft. En daar mee neemt de grip van de band toe en de voordelen daar van worden vooral duidelijk op een natte of besneeuwde on dergrond. De nieuwste banden van Michelin hebben een inge nieuze driedimensionale la mellenstructuur waarmee de betere eigenschappen onder winterse omstandigheden on der meer worden bereikt. On der normale rijomstandighe- den zijn de banden net zo stil als een zomerband, maar als we een bocht aansnijden op een kleddernat wegdek, horen we de banden werken. Met als effect dat de auto met winter handen zijn koers blijft volgen en dat de auto met zomerban- den naar de buitenkant van de bocht glijdt. De commerciële jongens van Michelin zeggen dan ook "het maakt niet uit wat het kost, de vraag is wat het je waard is." Hoe meer kilome ters men maakt, hoe meer de winterhand de veiligheid ver hoogd. Maar ook voor mensen die maar weinig rijden wordt de aanschaf als snel aantrekke lijk als de aanschafprijs wordt afgezet tegen het schadebe drag van één slippertje.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 39