Chrysler herziet aanbod ruimtewagens auto oren TomTom en Vodafone samen in verkeersinformatie I d P«Ü Saab Cabrio klaar voor winter Jubileum Opel Zaragoza Milieutechniek voor Mercedes E-klasse dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad AUTO Woensdag 21 november 2007 - Pagina 41 Met de Voyager is Chrysler een van de pioniers op het gebied van ruimtewagens. De eerste generatie werd in 1983 gelanceerd en volgde in 1988 in Europa. De huidi ge tweede generatie gaat in clusief een facelift al be hoorlijk lang mee en wordt niet door één, maar twee auto's vervangen. De nor male 'korte' Voyager krijgt half volgend jaar opvolging door de Dodge Journey en de Grand Voyager ver schijnt nu in een derde op lage. Wat vormgeving betreft stapt Chrysler helemaal van de ronde lijnen af. De nieuwe Grand Voy ager is zeer hoekig en tegelijk ook gigantisch van formaat. Dat heeft als belangrijk voordeel dat zeven inzittenden alle ruimte hebben, ook op de derde zitrij. Het Stow 'n Go systeem, waarbij alle zitplaatsen achterin in een snelle handeling in de vloer ver dwijnen, kennen we al van het bestaande model. Daarbij komt nu Swivel 'n Go en dat staat voor een handig tafeltje dat net zo gemakkelijk tevoorschijn kan worden gehaald. Bij een grote auto hoort vanzelf een fors ge wicht en dat ligt bij de nieuwe Grand Voyager maar liefst op zo'n 2.100 kg. Twee motoren zullen in ons land worden aan geboden, een 3.6 liter V6 met automaat goed voor 193 pk en de bekende 2.8 liter diesel waar bij de bestuurder ook niet zelf hoeft te schakelen. De diesel is weliswaar een vier cilinder, maar met een vermo gen van 163 pk en een koppel van 360 Nm tussen 1.600 en 3.000 tpm. staat deze toch zijn mannetje. Bij het snel accelere ren gooit hij alles in de strijd en dat gaat wel gepaard met een flinke geluidsproductie. Een maal op snelheid keert de rust weder. Het onderstel is vooral op comfort afgestemd en daar bij is het forse gewicht in boch ten goed te voelen. De koets heeft enigszins de neiging op één oor te gaan hangen. Chrys ler gaat de nieuwe Grand Voya ger leveren van 45.990 euro als benzine en 49.900 euro als die sel. Wie nu een nieuwe Saab 9-3 Cabriolet koopt krijgt gratis een Wmter Pack bestaande uit Michelin Pri macy Alpin winterhanden inclusief originele Saab lichtmetalen wielen. Normaal gesproken kost deze set 1.895 euro. Bij het pakket hoort ook een ijskrab- ber met een Smart Slot, zodat deze na gebruik het interieur niet bevuild. In haar Spaanse fabriek in Zaragoza bouwt General Motors al 25 jaar lang de Corsa. Er werken zo'n 8.000 mensen in deze fabriek die in de Noord-Spaanse provincie Aragon is gevestigd. De eerste Corsa liep in november 1982 van de band. In 25 jaar tijd verlie ten 9,34 miljoen auto's het fabrieksterrein, waarvan 8 miljoen Corsa's. Het overige aantal betreft de Me- riva, Combo, vorig model Tigra, Kadett en Astra. Vanaf begin volgend jaar start Mercedes de levering van de E300 Bluetec, de schoonste diesel in dit seg ment. Het vermogen is iets gedaald naar 211 pk, maar het koppel van 540 Nm blijft indrukwekkend. Daarom levert men niet in op prestaties en rijple zier. Door echter alle beschikbare technieken te koppelen, heeft de motor een extra lage uitstoot aan schadelijke stoffen. Met camera's en detectielus- sen in het wegdek worden onze snelwegen in de gaten gehou den. En dat resulteert in de ver keersinformatie die we op de radio horen, op Teletesxt kun nen lezen en wordt gegeven op diverse sites op internet Ge avanceerde navigatiesystemen maken ook al enige tijd hiervan gebruik en bieden de automo bilist bij voorkomende files een alternatieve route aan. TomT om lanceert nu High Definition Traffic en daarvoor is een sa menwerking aangegaan met Vodafone. Zo'n 4 miljoen Ne derlanders hebben een tele foon van dit bedrijf en dat le vert enorm interessante data op. De zogenaamde onbe werkte GSM signaleringsdata worden gekoppeld aan de be staande verkeersinformatie. Vodafone weet namelijk waar haar klanten zich bevinden, omdat een mobiele telefoon is aangemeld op een bepaalde zender. Als er dus heel veel mensen op één zender zijn aangemeld is het zeer waar schijnlijk dat daar een file staat. En met die gegevens kan de verkeersinformatie verder wor den verfijnd. Bovendien levert TomTom High Definition Traf fic ook informatie over niet snelwegen. Om de paar minu ten ontvangt het navigatiesys teem nauwkeurige verkeersin formatie, waardoor beter de reis- en aankomsttijd kan wor den berekend. Verder kan de gebruiker zien of een alterna tieve route daadwerkelijk tijd winst oplevert De samenwer king met Vodafone betreft op dit moment Nederland en het Verenigd Koninkrijk, maar ge zien het internationale net werk van het bedrijf zal dit on getwijfeld verder worden uitge breid. Het eerste apparaat waarin TomTom deze functie aan biedt, is de TomTom One XL HD Traffic die inclusief het abonnement voor een jaar wordt aangeboden voor 399 euro. Het 230 gram wegende apparaat heeft een 4,3 inch beeldscherm en ingebouwd GPRS modem. Bovendien wordt de XL HD aangeboden met de detailkaarten voor heel Europa. Na het eerste jaar kan het abonnement worden voortgezet voor 9,95 euro per maand.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 41