Jeep Cherokee is ruige terreinbeul auto'smotoren Renault Scénic Conquest doet meer vermoeden Rat geeft Croma een stoer front dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad AUTO Woensdag 28 november 2007 - Pagina 45 Begin volgend jaar staat de vernieuwde Jeep Cherokee in de showroom. De Ameri kaanse terreinbeul heeft namelijk een grondige op frisbeurt ondergaan. Zelf spreekt de fabrikant dan ook van de nieuwe Chero kee. Dat gaat misschien net wat te ver, al is het uiterlijk fors onder handen geno men. Het geheel nieuwe front met imposante grille, vierkante koplampen en di to bumpers oogt een stuk stoerder dan zijn voorgan ger. De nieuweling vertoont dan ook duidelijk familie trekken met bijvoorbeeld de Commander, om maar eens wat te noemen. In de zandduinen proberen we de Cherokee met een 2.8 CRD krachtbron in het vooronder, gecombineerd met een hand- geschakelde zesbak. Optioneel is overigens een vijtrapsauto- maat. De diesel is goed voor 177 pk en een koppel van 460 Nm bij 2.100 tpm. Op een verharde ondergrond vinden we de af stemming van het onderstel en de besturing wat gevoelloos en op zijn tijd ook vaag. Eenmaal buiten de gebaande paden ver geet je dit snel. Want zonder een krimp te geven, bestormen we de meest hoge heuvels. Het Fiat heeft de Croma onder handen geno men. Het front is stoerder en sluit beter aan bij de stijl van de Bravo en de Grande Punto. De auto kon een facelift gebruiken, want hij was immers niet de populairste in de stal. "We kampen met een imagopro bleem. Door onze successen in de compac te klassen, worden we niet gezien als bou wers van aantrekkelijke grotere model len", was Fiat eerlijk tijdens de persconfe rentie. We mochten in en om Turijn op pad met de nieu we Croma en maar weer bleek: de Croma is een miskend talent. Technisch is er weinig veran derd. Wel is het interieur verbeterd. Het nieuw vormgegeven stuur ligt goed in de hand en het instrumentenpaneel en de afwerking hebben net wat leukere accenten gekregen. De Croma is leverbaar met een keuze uit twee benzine- en drie dieselmotoren. Sturen doet ie direct en strak en EHPS (electro-hydraulic power steering) draagt daar zorg voor. We maken nog een ommetje rond de auto en zien druppelvor mige koplampen, en een nieuw vormgegeven ch romen grille. Ook aan de zij- en achterkant vallen nieuwe designelementen op zoals zwart gepolijs te lijsten en chroomdetails langs de ramen en stootstrips. De auto meet 4,78 meter, is 1,77 me ter breed en 1,60 meter hoog. De afmetingen zorgen er voor dat het zowel voor als achterin goed zitten is in de Croma. De baga geruimte heeft een inhoud van 500 liter en die kan tot 1.610 liter groeien. Het afgeschermd ge deelte in de vloer van het bagagecompartiment heeft een hoogte van zestien centimeter. Fiat in troduceert samen met de Croma een terugbreng- garantie. Binnen drie maanden kan de auto terug naar de dealer. Er mag niet meer dan driedui zend kilometer mee gereden zijn, er moet een aankoopbewijs zijn van een andere auto en die gene die zich bedenkt, betaalt twee kwartjes per gereden kilometer. De prijzen van de nieuwe Croma liggen zo'n drie procent boven die van de vorige versie. Er is een nieuw soort auto ont staan en meerdere merken sluiten bij de trend aan. Het is mode om een ruimtewagen of stationwagon zo aan te kleden dat het vermoeden wordt ge wekt van een heuse 4x4. Maar intussen vindt de aandrijving uitsluitend op de voorwielen plaats. Zo heeft Volkswagen haar Cross modellen en doen ook Seat, Ford en onder meer Skoda mee. Renault lanceert nu de Scénic Conquest die qua uitstraling sterk doet denken aan de Scénic RX4 van de vori ge generatie, die wél vierwiel- aandrijving had. De korte Scé nic heeft in deze uitvoering vooral stoere toevoegingen zo als nieuwe bumpers in een zwarte kunststof met alumini- umkleurige elementen, brede stootrand op de portieren, dak rails en specifieke lichtmetalen wielen (16 of 17 inch). In het interieur is vooral met kleur gespeeld. De overwegend grijs/zwarte (kunst) stoffen worden opgefrist met oranje accenten, zoals de gordels, de binnenkant van de hoofdsteu nen, stiksels op pook en stuur en meubilair, speciale rubber vloermatten en een grappig lij- nenpatroon op de middencon sole, ook in oranje natuurlijk! Verder komt de uitrusting vol ledig overeen met de al aardig complete Dynamique. Ondersteltechnisch staat de Conquest iets hoger op de wie len en de vering is wat stugger van afstemming, maar dat doet beslist geen afbreuk aan het van de Scénic bekende com fort. Prettig ondersteund door de stoelen met een van een MPV bekend royaal uitzicht beweeg je je met de Conquest door de stadsjungle. Renault biedt een keuze uit vier moto ren. Benzinerijders hebben de beschikking over de 1.6 16V van 110 pk en de 2.0 16V die 135 pk levert. Daarnaast ook twee diesels, de 105 pk sterke 1.5 dCi met roetfilter en de 1.9 dCi (130 pk en roetfilter). De prijzen lopen dientengevolge uiteen van 28.930 euro voor de 1.616V tot 34.880 euro voor de 1.9 dCi FAP. veelal uit plastic opgebouwde interieur weert zich laanig; geen enkel rammeltje of kraakje hoorbaar. En dat bij een onder grond verre van egaal is. Zelfs het geluid dat de krachtbron produceert valt honderd pro cent mee. Je verwacht een luide dieselbrom, maar die blijft ach terwege. Bestuurders die liever een benzinemotor hebben, worden gerust gesteld met een 205 pk sterke 3.7 V6, standaard gekoppeld aan een viertraps- automaat Onder het mom van het oog wil ook wat, behoort - speciaal voor Europa- een Luxury Leather Package tot de mogelijkheden. In plaats van hard plastic materialen bekleed de fabrikant elementen van het dashboard, deurpanelen en na tuurlijk de stoelen met koeien- huid. Momenteel zijn alleen de richtprijzen bekend (wel voor 99 procent definitief). De diesel gaat net geen 50.000 euro kos ten en de benzineversie verlaat voor zo'n 47.000 euro straks de showroom.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 45