Jonge mm Het dagelijks leven wordt m Meer bemiddelen, minder naar de rechter dé Weekkrant Nieuwe Stadsblad WERK Woensdag 28 november 2007 - Pagina 55 Geld lenen voor de aanschaf van een huis - een hypotheek - is voor veel Nederlanders wellicht de grootste financiële transactie die ze in hun leven aangaan. Bovendien zitten ze er al snel een half leven aan vast. Toch blijkt uit onderzoek van onderzoeksbureau Trendbox dat bij een meerderheid op dit gebied grote onwetendheid bestaat. Zo weten bijvoorbeeld drie van de vijf Nederlanders met een hypotheek niet dat de rente slechts 30 jaar aftrekbaar is en weten velen niet of nauwelijks wat hun financiële pro duct precies inhoudt. Bij een beleggingshypotheek (toch een product met enige risico's) is dat nog sterker dan bij een spaarhypotheek of levensverzekering. Terwijl je zou verwachten dat consumenten niet over één nacht ijs gaan als het om dergelijke belangrijke beslissingen gaat, is er sprake van gebrekkige voorbereiding. Zo blijkt dat bijna 40 procent van de Nederlanders hun hypotheek heeft afgesloten na adviesgesprekken met slechts één deskundi ge. Bijna een kwart heeft zelfs minder dan vier uur de tijd ge nomen om hun hypotheek uit te zoeken. Uit continu onderzoek van Trendbox blijkt dat Nederlan ders steeds slimmer worden, maar dus niet op elk gebied. Spelen pm geld wordt niet erg wenselijk geacht, maar de Bling Game mag wel. Met dit familie spel wil het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Ni- bud) bevorderen dat ouders met hun kinderen praten over geld. Goed omgaan met geld betekent dat je keuzes moet maken. Het spel helpt om hier bij stil te staan. Bling Game is een spel over geld. Niet het grote geld zoals bij Monopolie, maar gewoon het geld van alledag. Het spel voor twee tot vier personen vanaf 12 jaar is gericht op het leren om gaan met geld. In het spel wordt de realiteit nagebootst. Je wilt op vakantie, shoppen en uit gaan. Kom je te kort? Dan leen je toch bij! Maar dat betaal je uiteindelijk wel terug, maar dan met rente. Dan maar naar het casino. Maar weegt die kans op tegen de enorme risico's? De keuze is aan de spelers. Kies je voor meer veiligheid en ze kerheid? Maak dan tijd vrij voor een baantje. Of investeer in een opleiding waardoor je straks meer gaat verdienen. En met een hoger salaris, kun je meer sparen, zodat je sneller je finan ciële doel bereikt. Wie het eerst 9000, - spaart, heeft gewon nen. Het spel is te bestellen in de winkel van het Nibud via www.nibud.nl. De kosten voor gratis rechtsbijstand voor mensen met een laag inkomen moeten omlaag en om dat te bereiken wordt het belang tenminste 250 euro. Daarmee wil staatssecreta ris Albayrak van Justitie voorkomen dat er onnodig beroep op de gesubsidieerde rechtsbijstand wordt gedaan. De vraag naar rechtshulp is fors toegenomen en het stelsel sluit onvoldoende asm bij de huidige praktijk, vindt Albayrak. Daar wit ze wat aan doen zonder de rechtsbijstand afhanke lijk te maken van iemands welstand. Voor eenvoudige geschillen of geschillen met een laag finan cieel belang is het dikwijls niet nodig om een advocaat in te schakelen. Mediation, klachten- en geschillencommissies vormen goede alternatieven voor een dure en tijdrovende gang naar de rech ter. Daarnaast zullen de maatregelen bijdragen aan een beter evenwicht tussen de vergoeding voor de advocaat en de ge leverde prestatie. De vergoeding voor administratieve kosten zal niet meer wor den gegeven voor zaken die ambtshalve worden toegevoegd aan de advocaat. duurder Het dagelijkse leven wordt flink duurder! Waarschuwde het Nibud al voor een duur jaar als gevolg van overheidsmaatregelen om een aan tal knelpunten - bijvoorbeeld in het onderwijs en de zorg - weg te werken, daar komt nu ook de dreiging bij van stijgende kosten voor ons dagelijks eten en drinken. De prijzen stijgen omdat de olieprijs enorm oploopt door de vraag uit China en India. Dat merken we aan de pomp. Dat merkt ook de transportsector die de geste gen kosten uiteindelijk aan de consument zal doorberekenen. De groeiende welvaart in de genoemde landen zorgt bovendien voor meer vraag naar graan, plantaardige en dierlijke vet ten en oliën, waardoor ook die prijzen op de wereldmarkt sterk stijgen. Daarbij komt nog dat mais en plantaardige olie steeds meer worden gebruikt als biobrand stof. Gevolg: de prijzen van levens middelen stijgen fors. Brood, melkproducten en verse groen ten zijn al 7 procent duurder dan een jaar eerder. Bij dat alles is ook nog de dreiging van extra verhoging door de fabri kanten, die zich beroepen op de geste gen grondstofprijzen. Althans, dat be weert het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL), zeg maar de gezamenlijke supermarkten. Dat wordt uiteraard door de fabrikanten ontkend, maar al met al is er wel uitzicht op een for se ruzie. "Wij gaan niet akkoord met de woekerprijzen die de industrie ons wil op leggen", zeggen de supermarkten. "Wij kunnen niet toestaan dat onze winstgevend- heid in het geding 1 komt. Daar gaat geen ondernemer mee akkoord", reage ren de fabrikanten. Hoe dan ook, we gaan het in onze portemonnee voelen. kan men te weten komen waar en wanneer er open dagen zijn of nadere informatie krijgen. "Ik wil piloot worden." Hoeveel jongens hebben dat niet geant woord op de vraag wat ze later willen worden. De opstap naar die wens is vaak de Koninklijke Luchtmacht. Met een HAVO of VWO-diplo- ma kun je solliciteren naar een functie als piloot op het jacht vliegtuig F-16 of een Apache he likopter. Ook meisjes! Regelmatig houdt de Lucht macht open dagen om jongeren tussen de 17 en 25 jaar, met het juiste diploma, te interesseren voor het beroep van militair vlieger. Tijdens de informatiedagen kunnen jongeren alles te weten komen over de keuring- en se lectieprocedure, de militaire opleiding in Nederland, de dingen en de uitdaging van het praktijkopleiding in de Verenig- vliegen. Via www.werkenbijde- de Staten, het werk, de uitzen- luchtmacht.nl of 0800 - 0016 Het is vaak slecht ge steld met de veiligheid van heftrucks, kranen en machines. In bijna de helft van de bedrij ven in de transport sector die de Arbeids inspectie heeft be zocht, is er iets mis. De apparaten zijn slecht onderhouden, een Nederlandse ge bruiksaanwijzing ont breekt of goederen worden onveilig opge slagen in onstabiele magazijnstellingen. Jaarlijks vallen vijf do delijke slachtoffers bij ongelukken met heftrucks en moeten zo'n 200 mensen met verwondingen naar het ziekenhuis. Daarom bekeek de Arbeidsinspectie van april 2006 tot en met maart 2007 bij ruim vijfhonderd bedrijven hoe de vei ligheid van kranen, heftrucks en machines is geregeld. Maar liefst 22 keer heeft de Arbeidsinspectie het werk stilgelegd. In totaal constateerde de inspectie 521 overtredingen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2007 | | pagina 55