De nieuwe Montessorischool Schiedam Primo onderwijskrant januari 2008 - pagina 3 Montessorischool Schiedam Primo Schiedam heeft zich ten doel gesteld om een zo breed mogelijk onderwijsaanbod neer te zetten in Schiedam. Er moet voor ouders wat te kiezen zijn! Met de start van een Montessorischool proberen we die ouders te bedienen die vertrouwen hebben in de ontwikkeling van hun kind. Ouders die vinden dat kinderen het beste leren, als aangesloten wordt bij wat het al kan en zelf keuzes mag maken. Zo hebben de kinderen op een montessorischool over het algemeen meer vrijheid om hun tijd in te delen en hun werk te kiezen, dan op andere scholen. Natuurlijk is er sprake van vrijheid in gebondenheid: er zijn duidelijke afspraken over wat wel en niet kan. Zo wordt kinderen van jongs af aan geleerd om rekening met elkaar te houden. Vanaf begin 2008 bestaat er de mogelijkheid voor ouders van kinderen in de basisschoolleeftijd te kiezen voor Montessorionderwijs in Schiedam-West, dicht bij het Julianapark en de Burgemeester Knappertlaan. De school maakt deel uit van een groter geheel: De Annie M.G. Schmidtschool, waarin op een andere locatie ook regulier basisonderwijs verzorgd wordt. Dat maakt de Montessorischool Schiedam meteen compleet met a lie voorzieningen die ouders mogen verwachten, zoals festiviteiten en activiteiten buiten het onderwijsaanbod om, overblijf en een voorziening voor voor- en naschoolse opvang. sluiten aan bij de ontwikkelingsfase van het kind en stimuleren het kind. De dag begint met de jufte groeten en lekker aan het werk gaan met de activiteiten die ze gekozen hebben. Dat kan natuurlijk de poppen- of bouwhoek zijn, maar vaak kiezen kinderen voor Montessorimateriaal om van te leren. Daarna gaan de kinderen in de kring. Taalactivi- teiten en muziek warden daarin gezamenlijk beleefd, evenals ver- jaardagen en andere festiviteiten. Ons Montessori-onderwijs is ver- nieuwend, waaronder de visie op het omgaan met het materiaal. We hebben oog voor het individuele kind, zijn aanleg, interesse, tempo en achtergrond. Vrije werkkeuze Kinderen doorlopen dezelfde ontwik- kelingsfasen maar verschillen in hun ontwikkeling, in tempo, uithoudings- vermogen, aanleg en karakter. Ieder kind wordt dan ook individueel bena- derd. Kinderen maken dus hun eigen, in dividuele, vrije werkkeuzen, mits deze keuzen erop gericht zijn zich- zelf verder te ontwikkelen. In een Montessorigroep zijn de kinderen tegelijkertijd met verschillende leer- activiteiten bezig. De leerkrachten hebben de belangrijke taak elk kind te observeren, om zo de vorderin- gen te volgen en om het aanbod van materialen daarop aan te passen. Leerkrachten zijn daarop speciaal geschoold, zodat de kinderen bij het verlaten van de basisschool het ni veau bereikt hebben dat past bij hun mogelijkheden. Kinderen kunnen al heel snel aan de slag. Iedereen in zijn eigen tempo, op zijn eigen niveau. Daar zit een doorlopende lijn in, die wordt gemarkeerd door mijlpa- len. De hele basisschooltijd door. Waar je langs komt, hoe ver je al op weg bent, welke mogelijkheden er voor jou zijn. Elke dag en week worden de kinde ren gezien en gehoord: Wat is dan jouw volgende stap? Wij maken ook gebruik van een leer- lingvolgsysteem, waarbij de jongste kinderen geobserveerd worden door de leraar. Daarnaast maken we vanaf de onderbouw gebruik van de Cito-toetsen. Samenwerken In het samenwerken is het belang- rijk gelijkwaardigheid en wederzijds respect na te streven. Op de Mon tessorischool zitten in een lokaal verschillende leeftijdsgroepen bij elkaar. De oudere kinderen leren zo op een natuurlijke manier de jon- gere kinderen te helpen. De jongere kinderen op hun beurt nemen als van- zelfsprekend het voorbeeldgedrag en de heersende afspraken en regels in de groep van de oudere kinderen over. Bewust kiezende ouders hebben meer informatie nodig dan in deze krant gegeven kan worden. Vandaar dat wij uw vragen graag beantwoorden en u uitnodigen voor een nadere kennis- making met de school. Het proces van 'groot' worden, zal het kind zelf volbrengen: niemand kan dat voor hem of haar doen. Daarom is het zo belangrijk dat het kind de vrijheid krijgt om zijn om- geving te ontdekken en de dingen zelf te doen die het zelf ook kan. Het kind heeft daarbij wel de be- geleiding van volwassenen in zijn omgeving nodig. Het is daarbij be langrijk dat de volwassene afstand kan nemen en vertrouwen heeft. In de Montessorischool wordt gewerkt volgens de ideeen van Maria Montes- sori. Als Italiaanse schoolleidster en arts ontdekte zij dat als een kind zich vrij kan ontwikkelen, het een zelfstandige en verantwoordelijke per- soonlijkheid wordt. Montessori leefde in een andere tijd. De Montessorige dachte is nog altijd geldig en wordt in de Montessorischool Schiedam uitge- werkt naar moderne maatstaven. Ieder kind heeft een natuurlijke drang tot zelfontplooiing. Ieder kind wil bijvoorbeeld leren lopen en pra- ten; een kind hoeft daartoe niet te worden gedwongen. Een kind wil graag groot worden. De uitspraak 'help mij het zelf te doen' bevat dan ook de kern van het Montessorionderwijs, zodat elk kind zich tot een steeds zelfstandiger in- dividu kan ontwikkelen. Het is de taak van de leerkrachten deze omgeving te creeren door te ob serveren en hulp te bieden waar dat nodig is en door de omgeving zo in te richten, dat het kind wordt uitge- daagd. Montessorimaterialen zijn er voor verschillende vakgebieden en helpen het kind in de ontwikkeling. Het kan met deze materialen, na een korte instructie, zelf langere tijd geconcen- treerd en aandachtig aan de slag. De materialen zien er aantrekkelijk uit, Een kind heeft behoefte aan vei- ligheid en liefde, maar ook aan interessante bezigheden, waarmee het de wereld kan ontdekken. Daarom is het zo belangrijk een omgeving te scheppen waarin een kind zich kan en mag ontwikkelen naar eigen mo gelijkheden; een omgeving die een kind prikkelt tot ontdekken. In de Montessorischool heet dat 'de voor- bereide omgeving'. Bezoek bijvoorbeeld onze informatieavond op 22 januari 2008 vanaf 20.00 uur. Of neem contact op met: Montessorischool Schiedam Westfrankelandsestraat 124 3117 AX Schiedam tel. 010 273 00 20 mail: directie@amgsschiedam.nl Via de algemene website van de Annie M.G. Schmidtschool kunt u ook specifieke informatie over de Montessorischool krijgen: www.amgsschiedam.nl Meer informatie en bewust kiezen De Montessorigedachte Help mij het zelf te doen Leeromgeving

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 27