I I I I I I Tr- Primo onderwijskrant januari 2008 - pagina 10 tB De Gorzen Binnen Primo Schiedam is iedere school bezig met het afstemmen van het onderwijs op de behoefte van de kinderen. Een voorbeeld van een school die hier goed in slaagt, is De Gorzen. Door jarenlange training en begeleiding van de leerkrachten is de school erin geslaagd om een aanbod te maken, waarbinnen ieder kind een goede kans van slagen heeft. De leerkracht houdt rekening met de leerstijl en mogelijkheden van ieder kind, waardoor ieder kind kan leren op de manier die het beste bij haar of hem past. Daarbij besteedt ook deze school tijd aan het ontwikkelen van sociale vaardigheden bij kinderen. U kunt in onderstaand artiket lezen op welke wijze dat gebeurt. Leerlingen het gevoel geven en laten zien dat er geluisterd wordt naar wat ze zeggen, dat het rcsultaat heeft. Onze school houdt zich in eerste instantie bezig met de kerntaken van de school, het geven van verantwoord onderwijs. Daarnaast is er ook de aandacht voor diverse thema's. Een voorbeeld hiervan is het dansproject: hart voor dans uitgevoerd door de Dansacademie Den Haag. In een ochtend tijd leerden alle groepen danspassen, afkomstig van verschillende Europese landen. Dit sloten we af door een fantastische voorstelling in de sporthal met een enthousiast publiek, bestaande uit ouders, opa's en oma's en belangstellenden uit de wijk. Voor kinderen van 2V2 tot 4 jaar biedt de school de mogelijkheid tot de 'voorschoolse opvang'. Hierbij staat de doorgaande lijn naar het basison- derwijs centraal, zodat de overstap voor het kind gemakkelijker is. De kinderopvang is geregeld door 'KomKids' en is gehuisvest in een mooie, specifieke ruimte binnen het gebouw. KomKids richt zich op zowel de voor- en tussenschoolse als na- schoolse opvang en activiteiten. Onze school is sterk verankerd in de wijk, met een open communicatie naar ouders en leerlingen. De school is een onderdeel van de maatschap- pij en kinderen zijn de toekomst. Je kunt daarom niet vroeg genoeg be- ginnen met het aanbieden van taal en sociale vaardigheden. Voor laatst- genoemde hebben we bijvoorbeeld 'Het zonnetje van de week', waarin een kind aandacht en complimenten krijgt. 'De regel van de week' wordt samen met alle leerlingen gemaakt en kan gaan over gedrag, communi catie of hoe je omgaat met elkaar. Thema-activiteiten worden in overleg uitgekozen. Daarnaast verzorgen we regelmatig een 'dit ben ik tafel', waarin kinde ren aan elkaar kunnen laten zien wie ze zijn en welke hobby's of vele ta- lenten ze hebben. Wij werken met adaptieve methoden, dat wil zeggen dat het beantwoord pen een programma dat aangepast is aan het individuele niveau en krijgen veel begeleiding van de leerkracht en onderwijsassistenten. Onze leerkrachten worden hierbij goed ondersteund door Intern Be- geleiders en extern deskundigen en volgen veel nascholing. Ook bij begrijpend en technisch lezen bij op drie niveaus. Daarbij gaat het over de tekst terughalen (wat heb je gelezen), de onderliggende gedachte (wat bedoelt de schrijver) en de ei- gen interpretatie (wat vind je er zelf van). Daarnaast is er de prestatiekring, waarin kinderen uitleggen wat ze gedaan en geleerd hebben en een motivatiekring, waarin ze uitleggen aan de vraag wat het kind nodig heeft. Het past binnen onze visie van genuanceerd onderwijs, kinderen le ren op verschillende manieren: Ervaringsgericht: kinderen die zich goed ontwikkelen en goed zelfstandig werken, prikkelen we door uitdagend materiaal aan te bieden onder bege leiding van de leerkracht. Ontwikkelingsgericht: de opdrachten worden iets meer begeleid door de leerkracht en passen bij het ontwik- kelingsniveau van het kind. Programmagericht: kinderen doorlo- gebruiken we een adaptieve methode: de leeslijn. Vanuit de groepsinstructie gaan de kinderen iedere ochtend aan de slag met lezen, dit loopt van avi niveau 0 tot 10 plus. Bij groep 3 bijvoorbeeld wordt een letter op verschillende manieren aangeboden: visueel (je kan de let ter zien), auditief (hoe klinkt hij en op rijm) kinetisch (hoe voelt hij, hoe schrijf je hem). Na de instructie verdelen we de klas in drie groepen, al naar gelang de kinderen begeleiding nodig hebben. Daar horen ook verwerkingsbladen wat er belangrijk is om te leren. Bij het tutorlezen helpt de boven- en middenbouw de jongere lezers. Goed voor iedereen, het lezen en het zelfvertrouwen. Samenwerkend, cooperatief leren vinden wij heel be langrijk. Wilt u kijken? Maak een afspraak en draai een les mee. Voor meer informa- tie kunt u een kijkje nemen op onze website: www.obsdegorzen.nl. Obs De Gorzen, een echte wijk school

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 34