Kiinker Doen waar je goed in bent! 9 z Primo onderwijskrant januari 2008 - pagina 13 De Klinker Al onze schoten binnen Primo Schiedam zijn continu bezig het on- derwijs te verbeteren. Ook onze Daltonschool De Klinker is innovatief bezig. De school loopt voorop op het gebied van ICT. Ook het Dalton- concept is zo goed uitgewerkt dat de school een voorbeeld is voor andere Daltonscholen in de regio. Zij komen dan ook met regelmaat op bezoek. Zoals u in het onderstaande artikel zult lezen, is de school I ook nog op een ander terrein vernieuwend. Sabina (11 jaar, groep 7) is leestutor van Moos, (7 jaar, groep 4) "Het is heel leuk als je zelfmag weten wanneerje iets gaat doen en op welke manier. Alsjeje weektaak maar afmaakt. Ik vind het heel fijn om een ander kind te helpen met lezen. Dan is het ook niet zo moeilijk meer. Bij de naschoobe activiteiten mocht ik van de circusschool Hannes en Co zelf kiezen wat ik ging doen: jongleren is best moeilijk, maar met de diabolo lukte het prima. - De Klinker is een gecertificeerde Internationale Daltonschool en heeft een voorbeeldfunctie. Dat betekent dat we contacten hebben met scholen uit binnen- en buitenland. Schoolteams komen regelmatig kijken hoe wij het Daltonconcept vorm hebben gegeven in ons onderwijs. De drie principes van het Daltononderwijs te weten: Zelfstandigheid, Samenwerking en Verantwoordelijkheid staan dan ook centraal in ons dagelijks handelen. Dalton is een manier van leven voor de school en haar omgeving: we stimuleren wat er in je zit en bieden optimale ontwikkelingskansen. We zijn vooruitstrevend op het gebied van automatisering en streven naar de opening van een Daltonpeuterspeelzaal, de eerste van Nederland. "Wij gaan uit van wat kinderen kun- nen en proberen aan te sluiten op de volgende stap, die nodig is in de ontwikkeling van het kind", vertelt directeur Jill Pallencaoe. "Dat is goed voor het zelfvertrouwen en door die veiligheid leer je veel meer, op elk gebied. Kinderen leren ook goed van en met elkaar". Een goed voorbeeld is het tutorlezen. De leerlingen uit groep 6, 7 en 8 hel pen de jongere kinderen met lezen, verbeteren en delen complimenten uit. Prima voor allebei. Wij houden rekening met verschil- lende leerniveaus, leerstijlen en leeromgeving. Het ene kind is sterk verbaal lingu- istisch ingesteld en wil bijvoorbeeld rijtjes overschrijven of uit het hoofd leren. Het andere kind is meer motorisch, een goed voorbeeld hiervan is de skihut: kinderen uit groep 3 maken rekensommen, terwijl ze namaak- sneeuwballen door poortjes aan het gooien zijn. Hardop: een bal door vijf plus een bal door vier maakt negen. Ook met de verschillende competen- ties van de leerkrachten houden we rekening. Dit noemen we Teamon- derwijs op maat (TOM-project) Moos: "Meester Jan zit in een band en speelt heel goed gitaar. Bij de maandsluiting als iedereen een voorstelling mag doen voor elkaar, ken ik alle liedjes helemaal uit mijn hoofd!" In de weektaak kun je je werk zelf in- plannen, maar de taken die je kiest, moeten wel af zijn. Daltonkinderen vallen in het voortgezet onderwijs positief op, doordat ze goed kun- nen organiseren, samenwerken en plannen. In de techniek-, spel-, of beweeghoek bijvoorbeeld komen rollenspellen, communicatie en mo- toriek aan de orde. Er zijn veel grote ruimtes, de leerlingen kunnen overal werken en bewegen. In de toekomst bestaat het voorne- men een Daltonpeuterspeelzaal op te richten, samen met kinderopvang KomKids en het lectoraat van de Nederlandse Dalton Vereniging. We letten daarbij goed op de vragen: wat kunnen twee- of driejarigen aan, met betrekking tot verantwoording, zelfstandigheid en samenwerking en wat hebben de kinderen nodig in de volgende stap van hun ontwikke ling. Denk aan: in een vast dagritme vrij kiezen uit materiaal, werkplek en opdrachten. Begin eens met de zandtafel, daarna opruimen, handen wassen en samen met een vriendje de poppenkast in. Of lekker driewie- len buiten, op het plein. Doen wat je kan, waar je goed in bent! Voor meer informatie kunt u terecht op onze website: www.klinkerschiedam.nl. Internationale Daltonschool

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 37