IS IS II IS IS Les Miserables II de Weekkrant Het Nieuwe Stadsblad ROTTERDAM - De moeder van de musicals, Les Miserables, door liefhebbers ook wel liefde- vol Les Mis genoemd is terug. Vanaf 16 april is de musical te zien in het Nieuwe Luxor. Dat Les Miserables terug Is in het Nederlandse theater is te danken aan de vele fans. Jaar- lijks kwamen er bij Joop van den Ende theaterproducties 2000 verzoeken binnen om toch vooral deze voorstelling terug op de planken te bren- gen. Met Les Mis 2008 is aan het verzoek van het publiek gehoor gegeven. Met een nieuwe cast maar met dezelfde prachtige liedjes als 17 jaar geleden kan men weer genieten van deze musical pur sang. Les Miserables is een musical die historie schreef. Niet alleen is het wereldwijd de langstlo- pende productie op het Lon- dense Westend maar ook werd Les Miserables het begin voor de revival van het musicalgenre in Nederland. 17 jaar geleden werd de show in Den Haag voor het eerst in Nederland op de planken gebracht. Voor die tijd werden er weliswaar af en toe musicals van Jos Brink en Annie M.G, Schmidt ten tonele ge- voerd maar nooit was er op erg grote schaal aandacht voor het genre. Met Les Miserables werd alles anders in het Nederlandse theater. Na Les Mis volgden tot op de dag van vandaag talloze musicals die stuk voor stuk dui- zenden bezoekers trokken. Ne derland sloot de musical defini- tief in haar hart. Dat Rotterdam is gekozen om deze topmusical op de planken te brengen is volgens Erwin van Lambaart, directeur Joop van den Ende theaterproducties, een logische stap. "Rob Wig- man (directeur Nieuwe Luxor red.) en ik willen in het Nieuwe Luxor eens in de zoveel jaar iets bijzonders doen voor Neder land. Dat was in 2003 met de wereldpremiere van De Drie Musketiers. Toen we onlangs besloten om Les Miserables te rug te brengen in het Neder landse theater was duidelijk dat dit in Rotterdam moest zijn", zegt Van Lambaart. "Het Nieu we Luxor is een prachtig theater waarbij Les Miserables hele- maal past. Het is de juiste plek voor deze show". Uiteraard is Rob Wigman uitermate blij dat Les Miserables juist in 'zijn theater' komt. "Het is belangrijk voor Rotterdam als we eens in de 4/5 jaar zo'n bijzondere langlopende productie kunnen brengen", aldus Wigman. "Het is belangrijk voor de hele eco nomic van de stad en het geeft het Luxor de landelijke uitstra- ling die het verdient. Door deze grote langlopende musicalpro- ducties staan wij naast Carre en het Circustheater te boek als musicaltheater. We trekken be- Een sc£ne uit Les Miserables. zoekers uit het hele land en ik vind het dan ook erg fijn dat we dit groot neer kunnen zetten." Volgens Wigman hoeven niet- musicalliefhebbers niet te treu- ren want ook voor hen is er de komende maanden voldoende te doen in het Nieuw Luxor. "Op maandag is er geen Miserables dan brengen we afwisselende andere producties zoals theaterconcerten", legt hij uit. ROTTERDAM - Nadat op de di verse musical-fansites en musi cal-forums het nieuws rond- zong dat Les Miserables terug zou komen, werd er direct door de fans gespeculeerd over de cast. Zouden Henk Poort, Simo- ne Kleinsma en Pia Douwes weer hun hoofdrollen vertolken en zou Stanley Burleson die in 1991 een kleine ensemblerol had, nu een hoofdrol krijgen? Niets is minder waar. Voor Les Mis 2008 is gekozen voor een volledig nieuwe rolbezetting. "In 1991 kreeg nieuw talent bij Les Miserables een kans. De show betekende een grote springplank want voor veel ar- tiesten (zoals Pia Douwes, Joke de Kruijff, Stanley Burleson en natuurlijk Danny de Munk red), bleek Les Miserables de grote doorbraak. Met deze nieuwe en jonge cast hoop ik dat Les Mise rables ook voor hen de start be- tekent en een nieuwe generatie musicalsterren", aldus Erwin van Lambaart, directeur Joop van den Ende theaterproduc ties. Een van die aankomende sterren is Freek Battels die met zijn 21 jaar de benjamin van het gezelschap is. Battels was nog bezig met zijn studie muziek- theater aan het conservatorium toen hij in het 3e jaar met de he le klas auditie deed voor Les Miserables. "Het was een soort proef om kennis te maken met het auditeren", vertelt hij. Bar- tels viel echter bij het productie- team op en werd gecast voor de rol van studentenleider Enjol- ras. "Ik heb enorm geluk gehad en ga er zonder verwachtingen in", zegt de nuchtere Battels die vlak voor de repetities ver- vroegd afstudeerde. Ook Suzan Seegers is zo'n aan- stormend musicaltalent. Hoe- wel de Limburgse dankzij het programma 'Wie wordt de nieuwe Evita?' inmiddels een landelijke bekendheid is, heeft zij nog geen grote rollen, laat staan een hoofdrol, op haar naam staan. De woorden van Van Lambaart dat de jonge artiesten de sterren van de toekomst zijn, legt ook zij nuchter naast zich neer. "Ik zie wel wat het mij brengt", zegt ze. "Ik ga in ieder geval eerst genie ten, het is een prachtige cast, een mooie musical met mooie muziek. Het is natuurlijk gewel- dig dat je daar tussen mag staan. Het is een droom, wie had dat ooit gedacht". Seegers speelt de rol van Cossete. "Een moeilijke rol", zegt zij. "Het ene moment moet je heel teder zin- gen om vervolgens alles weer open te gooien en dat met heel weinig middelen. Het is een uit- daging". Tussen al het jonge aanstor- mend talent wordt de hoofdrol van Les Miserables vertolkt door Zoetermeerder Rene van Kooten. Van Kooten treedt als Jean Valjean in de voetsporen van Henk Poort maar heeft al veel hoofdrollen mogen spelen. Zo speelde hij Gaston in Belle en het beest, was hij Claude in Hair, Bertram Bierenbroodspot in Hamelen en Radames in Ai- da. Van Kooten ziet Valjean wel als een droomrol. "Hierna ga ik met pensioen", grapt hij. "Ik heb altijd gedroomd om Valje an te spelen. Groter dan Valjean kan je als mannelijke musical- ster niet spelen. Het is zoiets mega's. Toen ik hoorde dat Les Miserables zou komen dacht ik zou het kunnen?". Het kan en vanaf 16 april staat hij dagelijks in het Nieuwe Luxor. "Het is een geweldige musical. Iedereen kent Les Miserables en iedereen kent ook wel de hits die het heeft voortgebracht. Volgens mij wordt het ongelooflijk mooi". Les Miserables is geschreven door Victor Hugo. De Franse schrijver begon in 1845 met schrijven en voltooide zijn boek in 1861In 1980 is het verhaal voor het eerst in Parijs als musical op de planken gebracht. De Engelse producent Cameron Mackin tosh kocht niet veel later de rechten en in 1985 werd de musical voor het eerst in Londen opgevoerd. Daar staat Les Miserables nog steeds en is daarmee met 22 jaar in Londen de langslopen- de musical ter wereld. Les Miserables is in 39 landen, 261 steden te zien geweest en heeft meer dan 50 theaterprijzen waaronder acht Tony Awards en een Grammy gewonnen. Het verhaal gaat over het leven van de voormalige gevangene Jean Valjean die 19 jaar in een strafkamp heeft gezeten voor het stelen van een stukje brood. Na zijn vrijlating wordt hij fabrieks- eigenaar en burgemeester. Zijn leven wordt echt voortdurend zuur gemaakt door de kwaadaardige commissaris Javert. Het verhaal speelt tijdens de roerige studentenopstanden in het Pa rijs van 1832 als de studenten zich voorbereiden op de revolutie Les Miserables gaat zondag 20 april in premiere in het Nieuwe Luxor Theater. De voorstelling is hier van dinsdag tot en met za- terdag om 20.00 uur te zien. Op zondag zijn er twee voorstellin- gen om 14.00 uur en om 20.00 uur. De prijzen voor de kaarten varieren van 65,- tot 25,-. Kaarten zijn te reserveren via www.topticketline.nl. Jong talent krijgt in Les Miserables een kans om zich te bewijzen. Woensdag 16 januari 2008 - Pagina 25 Luxor DOOR HELENE OUWERKERK FOTO: PR De steiren van de toekomst —t=f F0T0: PR

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 25