pushplaygame Als op een ecnfcircuit pushplaygame Dikke pret i met een groepje Fn'fflSllfrTilL Het Nieuwe Stadsblad I - Historie van Schiedam PlayStation^ cp wir* rwh m SCHIEDAM - Schiedam kail prat gaan op een rijke ge- schiedenis. In dit nieuwe jaar is het aardig de blik eens zestig jaar terug te wenden: 1948. Het einde van de vernietigende Twee- de Wereldoorlog lag al weer twee jaar achter de Schie- dammers uit die tijd. De generatie die toen in grote getale het levenslicht aan- schouwde, de babyboom, is nu bezig haar werkzame leven om te zetten in een periode van pensioen en nuttige dingen doen zonder de druk van een baas. Fanny Blankers-Koen was in dat jaar in Londen de ster van de Olympische spelen, met haar vier gouden medailles bij de at- letiek. In September die maand deed koningin Wilhelmina af- stand van de troon ten gunste van haar dochter Juliana. In In donesia waren politionele ac- ties aan de gang, maar hoe ver ging het Schiedam eigenlijk in die tijd? SW Ten aanzien van de woning- nood was 1948 een zorgelijk jaar. Schiedam telde 70.336 in- woners. Het aantal gezinnen dat dringend een woning nodig had bedroeg 1.400 tot 2.600, in- clusief 625 jonggehuwden. Tij- dens de eerste vergadering van Smokkelwaar SCHIEDAM - In 1948 ge- beurde er ook bijzondere dingen in Schiedam. In de 'goedkope winkel' op de Hoogstraat vond in oktober de verkoop plaats van smok kelwaar. Deze goederen wa ren door de douane aan de grens in beslag genomen. Inspecteurs waren al enige dagen in de weer om de koopwaar te taxeren. Schie dam behoorde, naast Zwolle en Nijmegen, tot de bevoor- rechte steden die een derge- lijke verkoping mochten houden. Het ging om textiel die niet via de normale dis- tributie aangeschaft kon worden. Iedere klant kon voor 25 gulden aan stoffen kopen. Dit werd echter wel streng gecontroleerd. Ten- slotte was bijna alles nog op de bon. de gemeenteraad dat jaar hield burgemeester Peek zijn nieuw- jaarstoespraak. Veel zaken kon- den volgens hem het voorbije jaar niet worden uitgevoerd vanwege de slechte economi- sche toestand. Overwogen werd een prijsvraag uit te schrijven ten behoeve van de bouw van een nieuw stadhuis. Dit zou op het Emmaplein moeten komen. In de loop van het jaar vonden er allerlei evenementen plaats, Het eerste, voorlopige oorlogsmonument op de Plantage. Leden van de Binnenlandse Strijdkrach- ten houden er de wacht. zoals de promotie van SW in mei naar de eerste klasse na een overwinning van 2-1 op Emma uit Dordrecht. In September kondigde burge meester Peek, staande op het bordes van het stadhuis, de ge- wijzigde grondwetsartikelen af. De plechtigheid worden vooraf- gegaan door het luiden van het stadhuisklokje. Enkele toevallig passerende voetgangers kijken argwanende omhoog en scho- len samen om te weten te ko men wat er aan de hand is. Peek houdt zijn toespraak die hij ech ter diverse malen moet onder- breken vanwege het verkeersla- waai. De politie, die tegenover het stadhuis haar bureau heeft, is niet op de gedachte gekomen, het verkeer stop te zetten tij- dens de toespraak. Ongeveer twintig Schiedammers horen de boodschap van de burgemees ter aan. Kanarie In december 1948 herdacht de kanarievereniging 'Ons Genoegen' in cafe 'De Spil' het feit dat zij 25 jaar be- stond. De jarige vereniging organiseerde in de rooms katholieke Volksbond wed- strijden en een tentoonstel- ling. Rommelmarkt Dreesplein SCHIEDAM - Op zoek naar curiosa of pmllaria of juist wat spullen verkopen. Kom dan zaterdag 19 januari van 10.00 tot 15.00 uur naar de rommelmarkt in wijkcen- trum Dreesplein. Een tafel kost 8 euro. De toegang is gratis. Teken- en schilderles SCHIEDAM - Wie wat cre- atiefs wil gaan doen, kan vanaf dinsdag 22 januari te- recht voor teken- en schil derles in Wijkcentrum De Blauwe Brug. De lessen zijn van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten bedragen 50 euro vo- ro 10 lessen. Opgeven kan bij het wijkcentrum of via www.welzijnschiedam.nl. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Minder geld in de knip SCHIEDAM - Behalve 65- plussers met een laag inko- men, en werkende alleen- staande ouders, gaat ieder- een er dit jaar op achteruit. Dat heeft het Nibud becij- ferd. Gemiddeld missen we zo'n 13 euro per maand. Dit komt met name door de in- flatie. Hierdoor daalt de koopkracht dit jaar met een kwart tot een procent. Om- dat vooral veel dagelijkse uit,- gaven zoals voeding en ben zine dit jaar duurder zijn dan vorig jaar, zullen velen deze koopkrachtdaling in de por- temonnee voelen. Ook de loonsverhoging van gemid deld 3,25 procent zal niet ge- noeg zijn om alle prijsstijgin- gen op te vangen. Nintendo heeft Mario Kart en Sony heeft Wipe- out. De twee gameseries hebben veel met elkaar gemeen, alleen de uitstraling is radicaal anders. Waar Mario en de rest van het Mushroom King dom in vriendelijk ogende Nintendo landschap- pen rondkarren, is in Wipeout 'De Toekomst' de setting, met lange, kronkelende circuits en voer- tuigen die zweven in plaats van rijden. De basis is echter erg vergelijkbaar: pak wapens op tijdens de race en probeer de tegen- stander met vaardigheid en een kleine geluksfactor (welk wapen krijg je?) te verslaan. WipeOut Pulse op de PSP ziet er fenomenaal uit. De circuits zijn schitte- rend en de voertuigen klas- siek WipeOut. Op de 'mak- kelijkste' stand krijg je al een flinke dosis adrena line, en het is niet eenvoudig om de eerste reeks wedstrijden met goud af te sluiten. Vooral als je nog steeds denkt in termen van 'wielen'. Een zweeftuig bestuur je nu eenmaal heel anders. Bochten pak je op andere momenten, en je moet de 'luchtremmen' (linker en rechter schouder- knop) gebmiken om je bocht nog strakker te ne- men. Basis van het spel is dus een grondige ken- nis van de circuits en de ideale lijn. Er zijn diverse mogelijkheden om online te spelen, en het spel benut bijna iedere functie van de PSP. Een klassegame, en het beste racespel op So ny's kleine spelcomputer. Voor: PSP De Buzz serie heeft zich inmiddels bewezen als prima fa- miliespellen. Na muziek- en sportquizzes Is er nu ook de onvermijdelijke filmversie. En dat is niet alleen goed nieuws voor al die Hollywood junkies die alle Oscarwin- naars uit hun hoofd kennen, maar ook voor al die wat min- der fanatieke filmfans. De moeilijkheidsgraad van de quiz ligt namelijk precies goed. Je speelt het spel met de Buzz controlers (zonder werkt het niet). Dit zijn 'quizknoppen', waarmee je in verschillende speltypen vragen beantwoordt. Er zijn "druk zo snel mogelijk' rondes maar ook een De Zwakste Schakei, waar je je punten op tijd moet 'Bank-en'. Het spel is speelbaar voor een speler. maar dat is absoluut de lol niet. Een beetje vergelijkbaar met Trivial Persuit in je eentje spelen, eigenlijk. Nee, deze game komt pas tot leven met een groepje (tot aan acht personenl). en dan is het dik ke pret. Het spel ziet er gelikt uit, en de quizmaster doet het prima. Wel is de Engelse stem wat levendiger, maar het is natuurlijk wel zo fijn om het spel in het Nederlands te kunnen spelen als niet iedereen de Engelse taal machtig is. Voor: PS2 Gabe Logan begon zijn carriere op de PS1, en heeft zich inmiddels ontwikkeld als een icoon op de Playstation spelcomputers. Dit deel voor de Playstation Portable is verreweg de bes te en toont tot welke diepgang PSP games in staat zijn. Het High Tech spionageverhaal is er weer een van vele intriges en schimmige organisaties, die de wereld bedreigen met ge- vaarlijke technologie. Gabe begint echter met een aantal eenvoudige trainingen, wat hard nodig is als je nog nooit een Syphon Filter game hebt gespeeld. De besturing is vrij complex (symboolknopjes om te kijken, stick om te lopen en pijltjes om alle wapens en gadgets te selecteren) maar voldoet prima. Al snel sluip, loop, spring en schiet je door de schitterend vormgegeven gebieden. Je hebt vaak de keuze tussen verborgen blijven of gewoon alles wegknallen, wat voor heel wat variatie zorgt. Nieuw is de mogelijkheid om ook onder wa ter te vechten. Naast het verhaal voor een speler zijn er diverse mogelijkheden om via in ternet (of mede PSP bezitters in dezelfde ruimte) te spelen. Dit is perfect uitgewerkt en speel fantastisch. Alles bij elkaar is het moeilijk te geloven dat het allemaal op de PSP past. Dit spel streeft heel wat titels op de 'grote' consoles voorbij op gebied van spelplezier, gra- flsche vormgeving en diepgang. Voor: PSP Zoals de vaste lezers weten, wordt in deze krant vaker aandacht besteed aan games. Maar wie nog meer wil weten, kan een kijkje nemen op onze nieuwe website www.gamereporter.nl. Hier vind je ou- ze podcast, lange recensies, videobeelden van de nieuwste spellen en natuurlijk al het actuele ga- menieuws. Woensdag 16 januari 2008 - Pagind 35 mi; if*JZ - - if* f JL Rede van het hordes DOOR FRANS ASSENBERG F0T0: ARCHIEF GEMEENTE SCHIEDAM GAMEREPORTER.NL: ALS JE MEER WILT WETEN

Het Nieuwe Stadsblad | 2008 | | pagina 35